Pałac Hampton Court jest ozdobiony 241 ceglanymi kominami

0
428
Ozdobne kominy pałacu Hampton Court. Zdjęcie: Facebook

W średniowieczu ogrzewany dom był luksusem, którego większość nie miała. Większość ludzi spędzała czas wokół otwartego paleniska na środku pokoju, aby się ogrzać, nad którym również gotowali posiłki, podczas gdy dym wypełniał ich domy i płuca. Kominy były wtedy czymś nowym i należały tylko do najbardziej książęcych domostw. Było więc naturalne, że ci, którzy je mieli, używali kominów jako demonstracji bogactwa i władzy.

Wczesne kominy pojawiały się tylko na dużych dworach, a w okresie Tudorów modne stało się posiadanie ozdobnych kominów ceglanych i kominów. Chyba nie ma lepszego przykładu niż pałac Hampton Court położony na obrzeżach Londynu.

Hampton Court to jeden z najważniejszych i najlepiej zachowanych pałaców królewskich w Wielkiej Brytanii. Został zbudowany w latach 1515-1525, pierwotnie jako rezydencja Thomasa Wolseya, który urodził się jako zwykły plebejusz, ale dzięki swojej cenionej przyjaźni z królem Henrykiem VIII doszedł do stanowiska kardynała Kościoła, a później został mianowany lordem kanclerzem Anglii.

Wolsey hojnie poświęcił się budowie najwspanialszego pałacu w Hampton Court, wybierając czerwone cegły zamiast kamienia, ponieważ był to najmodniejszy materiał budowlany tamtych czasów.

Poza tym cegły można było łatwo formować i kształtować na surową glinę, a także łatwiej je rzeźbić niż kamień. Występowały również w różnych kolorach, w zależności od ziemi, z której zostały wykonane.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Na nieszczęście dla Wolseya mógł cieszyć się swoim pałacem tylko przez kilka lat. W 1529 roku spór z Henrykiem VIII spowodował, że popadł w niełaskę, a król przejął pałac dla siebie.

Czytaj: Odkryto zupełnie opuszczone osiedle pałaców rodem z Disneya!

Zaraz po uzyskaniu własności król Henryk VIII rozpoczął rozbudowę pałacu, zwiększając jego wielkość czterokrotnie w ciągu sześciu miesięcy, aby pomieścić ponad tysiąc członków jego dworu. Zbudowano ogromne sale wyposażone w gigantyczne kominki i strzeliste sufity, które odprowadzały dym. Słynne ceglane kominy były integralną częścią pierwotnego projektu pałacu Tomasza Wolseya, a Henryk VIII dodał kolejne kominy do imponującej linii dachu pałacu.

Dziś Hampton Court jest ozdobiony 241 ozdobnymi ceglanymi kominami, największą kolekcją w Anglii. Każdy komin ma misternie rzeźbiony wzór. Podobno nie ma dwóch identycznych kominów.

Czytaj: 9 europejskich malarek tworzących historię w XVIII i XIX wieku

Twitter
Twitter
Twitter
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook