Palenie martwych skorpionów w celu odurzenia jest praktyką w Pakistanie

0
611
Palenie martwych skorpionów to najnowsze niebezpieczne uzależnienie w Pakistanie. Źródło: Twitter

Palenie martwych skorpionów to popularny sposób na haj w Pakistanie.

Oto podstawowy problem z wojną z narkotykami: ludzie zawsze znajdą sposoby na odurzenie. Przykładem może być Pakistan.

Palenie martwych skorpionów w celu odurzenia jest tam popularną praktyką. Użytkownicy miażdżą skorpiony na proszek i mieszają z tytoniem lub haszem. Haj trwa około 10 godzin.

Według jednego z palaczy martwych skorpionów doświadczenie to powoduje dziki haj, który trwa prawie dziesięć godzin, przy czym pierwsze sześć z tych godzin jest bardziej bolesne niż przyjemne – co, jak sądzę, nie jest zaskakujące, ponieważ użytkownicy dosłownie palą jad.

Jednak w końcu sprawy stają się przyjemniejsze. „Wszystko wydaje się tańczyć… Drogi, pojazdy, wszystko przede mną” – powiedział Sohbat Khan, 74-letni były użytkownik, który zaczynał w połowie lat 60. „To najgorsza forma uzależnienia”.

To była era Ayuba Khana, a Sohbat miał zaledwie 20 lat. Często bywał w słynnym Jalil Kabab House, dzięki czemu tuż obok jadłodajni spotykał sprzedawcę, który sprzedawał skorpiony za 1 lub 2 rupii. Mężczyźni dostawali swoje zaopatrzenie w rejonie Peszawaru, który jest bogaty w skorpiony ze względu na nieznośnie upalną pogodę.

Sohbat mówi, że rzucił palenie skorpionów. Jego oczy są zapadnięte po latach uzależnienia, a jego blada twarz i zapadnięte policzki zdradzają uzależnienie od opium.

Jednak jego uzależnienie od opium nie przeszkadza mu tak bardzo; Sohbat mówi, że skutki działania opium są znacznie bezpieczniejsze niż palenie skorpionów. Wie, że jego ciało jest za stare, by znieść haj, ale są dni, kiedy wciąż czuje chęć.

„Tak zwana ulga w haszyszu i heroinie jest niczym w obliczu martwego skorpiona”.

Czytaj: Wpływ leków psychoaktywnych na pająki

Wdychanie ognia

Podczas lat uzależnienia Sohbat pamięta szaleńczo wędrowanie po swoim domu i wiosce, polując na skorpiony. Często, gdy potrzeba była zbyt przytłaczająca, a skorpiona nie było w zasięgu wzroku, udawał się do Peszawaru. „To najgorsza forma uzależnienia” – mówi.

„Martwy skorpion jest najpierw suszony na słońcu lub spalany na węglu. Węgiel trzyma się na tradycyjnym piecu, a skorpionowi pozwala się gotować, aż spłonie.”

„Wdychałem dym wydobywający się z ognia, chociaż uzależnieni naprawdę chcą ogona — jego trujący jad powoduje niebezpieczne uzależnienie” — mówi Sohbat.

W Indiach metoda jest szybsza i droższa. Ludzie trzymający w dłoniach skorpiony parkują w określonych miejscach, a uzależnieni doznają „ukąszenia przyjemności”. Płacą od 100 do 150 rupii indyjskich za każde użądlenie.

W Pakistanie niektórzy mieszają spalony ogon z haszyszem i tytoniem, aby zapalić go w papierosie. Metoda Sohbata była różna — używał „nacha”, czyli małej fajki używanej do wdychania narkotyków.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Bardziej szkodliwe niż inne narkotyki

Eksperci twierdzą, że jad skorpiona jest niebezpieczny dla ludzkiego mózgu podczas wdychania. Spośród 1750 opisanych gatunków skorpionów 25 jest śmiertelnych dla ludzi. Reszta nie zabija, gdy użądli, ale według dr Azaza Jamala ich jad jest znacznie bardziej szkodliwy niż inne narkotyki.

„Palenie skorpionów powoduje utratę pamięci krótko- i długoterminowej” — mówi Jamal, który jest lekarzem w Szpitalu w Khyber. „U osoby uzależnionej od palenia skorpionów rozwijają się również zaburzenia snu i apetytu oraz zaczyna żyć w ciągłym stanie urojeń.

„Palenie powoduje halucynacje, stan, w którym osoba postrzega coś, czego nie ma”, wyjaśnia.

Następnie wyjaśnia, że dostępnych jest niewiele badań na temat uzależnienia od skorpionów, ponieważ jego użytkowników nie można tak łatwo zidentyfikować. Po pierwsze, palenie skorpionów jest praktykowane w tajnych miejscach, a po drugie, żadne dane nie są jeszczenigdzie dostępne. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków nie zbadało tego uzależnienia w swoich raportach.

Czytaj: Nie wyrzucaj choinki po Świętach Bożego Narodzenia. Daj jej drugie życie!

Zabijanie skorpionów

W niektórych częściach Chajber Pasztunchwa (KP) coraz popularniejsze staje się palenie skorpionów. Chociaż nie ma dokładnych statystyk, które ujawniałyby odsetek użytkowników, przeprowadzono badania w celu ustalenia rozpowszechnienia uzależnienia od palenia skorpionów.

Azeemullah, były pracownik działu kontroli narkotyków KP, który przez wiele lat podróżował po prowincji, znalazł narkomanów w dystryktach Bannu, Kohat, Karak, Lower Dir, Upper Dir, Charsadda i Batkhela. Nie potrafi cytować liczb, ale jego wyniki pokazują, że narkotyk nie jest rzadkością.

Azeem komentuje brak przepisów dotyczących palenia skorpionów w Pakistanie. „Potrzebujemy przepisów, które powstrzymają zabijanie skorpionów”, mówi.

Azeem dodaje, że skorpiony są używane w lekach na choroby takie jak rak i AIDS. O ile ich stosowanie nie jest regulowane, uzależnienie od skorpionów stanowi zagrożenie dla dostępności skorpionów do celów medycznych.