Pamukkale – najbardziej tajemnicze i najzdrowsze miejsce na świecie

0
506
Pamukkale - wykąp się w termalnym basenie Kleopatry.

Głęboko w ziemi pod starożytnym miastem Hierapolis-Pamukkale znajduje się ogromne źródło wody podgrzewanej lawą wulkaniczną.

Tysiące lat temu Rzymianie zbudowali miasto Hierapolis, aby ich mieszkańcy mogli cieszyć się zdrowotnymi właściwościami gorącej wody mineralnej.

Przenieśmy się do roku 2015, miejscowość Pamukkale w Turcji jest nadal jednym z najzdrowszych i najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.

Głęboko w ziemi pod miastem znajduje się ogromne źródło wody ogrzewanej przez lawę wulkaniczną. W rezultacie woda rozpuszcza czysty biały wapń, a następnie zostaje nasycona wapniem, zanim pojawi się na powierzchni ziemi, gdzie pęka i spływa po stromym zboczu wzgórza.

Gdy wapń ochładza się na wolnym powietrzu, materiał wytrąca się z wody i przywiera do gleby. Efektem końcowym jest forma kaskad wapniowych zamrożonych w kamieniu.

Wywodzące się ze źródeł w klifie o wysokości około 300 m, z widokiem na równinę, naładowane kalcytem wody stworzyły w Pamukkale nierealny krajobraz, składający się z lasów mineralnych, skamieniałych wodospadów i szeregu basenów tarasowych.

Czytaj: W Turcji powstanie park ze ścieżkami między wierzchołkami drzew

Twitter

Legenda Pamukkale

Jak każde tajemnicze miejsce na świecie, Pamukkale ma silną legendę, która czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Ludzie wierzą, że w dawnych czasach istniała młoda Turczynka, której nikt nie chciał poślubić, ponieważ była brzydka. Przygnębiona dziewczyna próbowała popełnić samobójstwo, rzucając się z trawertynu.

Wpadła do naturalnego basenu i przeżyła upadek. Woda w basenie zmieniła ją w piękną dziewczynę, która zwróciła uwagę tureckiego lorda Denizliego, gdy ten przechodził obok tego miejsca. Zakochał się w dziewczynie i postanowił się z nią ożenić. Dlatego obecnie ludzie wierzą, że oprócz korzyści zdrowotnych, skały w Pamukkale mogą sprawić, że staniesz się piękniejszy.

Twitter

Zrozumienie tajemnicy Pamukkale

Aby wyjaśnić tajemnicę Pamukkale, musimy wyjaśnić geologię tego miejsca. Tarasy tego miejsca wykonane są z trawertynu, skały osadowej osadzanej przez wodę.

W Pamukkale znajduje się 17 gorących źródeł o temperaturze od 35 do 100 stopni. Woda wypływająca ze źródła jest następnie transportowana 320 metrów na szczyt tarasów, gdzie osadza się węglan wapnia. Gdy woda dotrze na powierzchnię, dwutlenek węgla jest odgazowywany, czego wynikiem jest osadzanie się węglanu wapnia.

Osadzanie trwa do momentu zrównoważenia dwutlenku węgla w wodzie i powietrzu. Węglan wapnia osadza się w postaci miękkiej galaretki, ale w trawertynie węglan twardnieje.

Czytaj: Ogromne wgłębienia pochłaniają tereny uprawne Turcji

Twitter

Korzyści zdrowotne

Pamukkale jest uważane za naturalne uzdrowisko dzięki wielu korzyściom, jakie zapewnia odwiedzającym. Według wielu woda leczy astmę i reumatyzm.

Dodatkowo woda przynosi korzyści skórze, oczom, pomaga wyzdrowieć po nadciśnieniu, kamieniach nerkowych, udarach, wyczerpaniu fizycznym, problemach z krążeniem, dolegliwościach trawiennych, przewlekłych zaburzeniach i zaburzeniach odżywiania.

Najlepszą porą na wizytę w Pamukkale jest wiosna, ponieważ pogoda i klimat są na normalnym poziomie. Latem temperatura może wzrosnąć powyżej 40 stopni Celsjusza, a wilgotność to kolejna kwestia.

Twitter

Atrakcja turystyczna

Aż do 1980 roku Pamukkale było lokalnym celem podróży w Turcji i niewiele osób spoza tego kraju znało zalety wody. Ale wtedy lokalne władze zdecydowały się na sprzedaż i rozwój Pamukkale jako centrum spa. Motele zostały zrównane z ziemią, a ziemia oczyszczona, droga w górę zbocza została przekształcona w baseny, w których goście mogli chodzić, bawić się, pluskać się, a nawet moczyć.

Ale co najważniejsze, baseny są przeznaczone dla pływaków, którzy lubią korzystać z dobrodziejstw gorącej wody dla zdrowia i urody.

W 1988 roku Pamukkale zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby chronić teren, dostęp do tarasów jest ograniczony, a odwiedzający muszą podążać główną ścieżką. Do pływania i kąpieli dopuszczone są tylko małe baseny w celu ochrony wód termalnych.

Twitter

Odwiedzając Turcję, po prostu musisz odwiedzić Pamukkale!

Oto 7 interesujących faktów na temat Pamukkale:

  1. Pamukkale ma ponad 100 metrów wysokości i można je zobaczyć z najbliższego miasta, Denizli, oddalonego o około 20 kilometrów.
  2. Wody, które wypływają z gorącego źródła mają temperaturę w zakresie od 35°C do 100°C.
  3. Turcy nazywają Pamukkale bawełnianym zamkiem ze względu na podobieństwo, jakie te białe tarasy mają do plantacji bawełny uprawianych w środkowej Turcji.
  4. W pewnym sensie Święty Staw w Pamukkale jest również znany jako Staw Kleopatry, ponieważ mówi się, że egipska królowa tam pływała.
  5. W okolicy znajduje się 17 źródeł ciepłej wody.
  6. Pamukkale ma ponad 2 miliony odwiedzających rocznie i jest również najczęściej odwiedzaną atrakcją Turcji.
  7. W 1988 roku Pamukkale wraz z Hierapolis zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Twitter
Twitter
Twitter
Twitter
Twitter

johannesfloe.com – Art to remember