Papież Franciszek zmienił przepisy, aby przełamać korupcję w Watykanie

0
568
Papież Franciszek zmienił przepisy w sądzeniu biskupów i kardynałów w sprawach karnych. Zdjęcie: Twitter/Mizzima News

Papież Franciszek podejmuje dodatkowe kroki w celu rozprawienia się z korupcją w Watykanie, wydając dekret, że wszyscy biskupi i kardynałowie będą sądzeni, jeśli są podejrzani o przestępstwo.

To drugi raz w ciągu dwóch dni, kiedy papież starał się pociągnąć do odpowiedzialności najwyższych urzędników kościelnych za swoje czyny.

Zgodnie z ogłoszoną w piątek ustawą wyżsi prałaci z Watykanu, którzy pracują w Stolicy Apostolskiej, będą sądzeni przez świecki sąd, który rozpatruje również sprawy karne. Nie będą już dłużej traktowani przez organ złożony z wysokich rangą duchownych, zwany sądem kasacyjnym.

Przepis ten pojawia się po ośmiu latach wezwań papieża do zreformowania Watykanu. Zaledwie trzy dni po wyborze w 2013 roku, Franciszek jasno określił swoją wizję tego, czym powinien być Kościół katolicki: „Och, jak bardzo chciałbym biedny kościół… dla biednych”.

Czytaj: Papież ostro wypowiedział się o praktykujących katolikach!

W przedmowie do piątkowego dekretu papież powiedział, że prawo cywilne powinno być pozbawione przywilejów „cofających się w czasie i niezgodnych” z indywidualnymi obowiązkami w państwie-mieście watykańskim. Prokuratorzy i sędziowie będą potrzebować jedynie zgody papieża na prowadzenie śledztwa.

„Obecnie istnieje potrzeba wprowadzenia pewnych dalszych zmian w systemie sądowniczym Państwa Watykańskiego, również w celu zapewnienia, że każdy ma orzeczenie artykułowane w kilku stopniach i zgodnie z dynamiką, której towarzyszą najbardziej zaawansowane doświadczenia prawne na poziomie międzynarodowym ”- napisał Franciszek w liście spostolskim.

Czytaj: „Maj Równości” w Krakowie – miasto chce przełamywać stereotypy

W ubiegłym roku papież odebrał przywileje kard. Giovanni Angelo Becciu po tym, jak wysoki rangą urzędnik watykański został oskarżony o nepotyzm i defraudację.

W czwartek papież zakazał pracownikom Watykanu przyjmowania prezentów o wartości przekraczającej 40 euro (około 180 zł). Zgodnie z nową zasadą kardynałowie i menedżerowie muszą ujawniać swoje inwestycje, aby upewnić się, że są one zgodne z doktryną kościoła.

johannesfloe.com – Art to remember