Papieżowi Franciszkowi jest wstyd po raporcie o pedofilii we Francji

0
275
Papież Franciszek. Zdjęcie: Alessandra Tarantino/AP

Papieżowi Franciszek jest wstyd z powodu skali wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych we Francji.

Papież Franciszek w środę powiedział, że jest mu wstyd za siebie i za Kościół rzymskokatolicki za skalę wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele we Francji i przyznał, że na pierwszym miejscu nie stawiano potrzeb ofiar.

Papież przemawiał podczas swojej regularnej audiencji w Watykanie o opublikowanym we wtorek raporcie, w którym szacuje się, że około 330 000 francuskich dzieci było maltretowanych przez duchownych i inne autorytety kościelne od 1950 roku.

„Niestety jest ich znaczna liczba. Chciałbym wyrazić ofiarom mój smutek i ból z powodu traumy, której doświadczyły” – powiedział papież Franciszek. „To także mój wstyd, nasz wstyd, mój wstyd z powodu niezdolności Kościoła zbyt długo”.

Wezwał wszystkich biskupów i przełożonych zakonnych do podjęcia wszelkich niezbędnych działań, „aby podobne dramaty się nie powtarzały”.

Papież wyraził także „bliskość i ojcowskie wsparcie” dla francuskich księży w obliczu „trudnej próby” i wezwał francuskich katolików do „zapewnienia, że Kościół pozostanie bezpiecznym domem dla wszystkich”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Raport mówi, że około 3000 księży i nieznana liczba innych osób związanych z Kościołem katolickim wykorzystywała seksualnie dzieci, co stanowi pierwszy francuski opis tego globalnego zjawiska. Kościół francuski, podobnie jak w innych krajach, musiał zmierzyć się z haniebnymi sekretami, które od dawna były ukrywane.

Przewodniczący niezależnej komisji, która wydała wnioski, Jean-Marc Sauvé, podkreślił we wtorek, że katolickie władze w „systematyczny sposób” tuszowały nadużycia na przestrzeni 70 lat.

Ofiary z zadowoleniem przyjęły 2500-stronicowy dokument jako spóźniony, a przewodniczący konferencji francuskich biskupów katolickich poprosił o ich przebaczenie.

Czytaj: Zebrali 12 tysięcy złotych, by pomóc chorej Wiktorii. Zakonnice nie przyjęły pieniędzy

Raport mówi, że liczba 330 000 ofiar obejmuje około 216 000 osób maltretowanych przez księży i ​​innych duchownych, a resztę przez osoby kościelne. Szacunki oparto na szerszych badaniach przeprowadzonych przez francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych nad wykorzystywaniem seksualnym dzieci w tym kraju.

Komisja wezwała Kościół do podjęcia zdecydowanych działań, potępiając jego „błędy” i „milczenie”. Wezwała także Kościół katolicki do pomocy w zrekompensowaniu ofiarom, zwłaszcza w sprawach, które są zbyt stare, by ścigać je we francuskich sądach.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział we wtorek, że papież Franciszek słuchał o wynikach raportu „ze smutkiem”.

„Jego myśli kierują się w pierwszej kolejności do ofiar, z głębokim smutkiem z powodu ich ran i wdzięcznością za odwagę, by się wypowiedzieć” – powiedział Bruni.

Franciszek wydał przełomowe prawo kościelne w maju 2019 r., które nakłada na wszystkich katolickich księży i ​​zakonnice obowiązek zgłaszania władzom kościelnym nadużyć seksualnych i ukrywania przez księży ich przełożonych. Powiedział w czerwcu, że każdy biskup musi wziąć odpowiedzialność za „katastrofę” kryzysu związanego z wykorzystywaniem seksualnym.

Czytaj: Papież zmienił Kodeks Prawa Kanonicznego