Park rozrywki Energylandia to pozycja obowiązkowa dla poszukiwaczy mocnych wrażeń!

0
275
Park Rozrywki Energylandia przyciąga coraz większe tłumy. Goście doceniają to miejsce za niepowtarzalną atmosferę i masę wyjątkowych atrakcji. Zdjęcie: Twitter

Położony w Zatorze, park jest jednym z największych i najpopularniejszych parków rozrywki w Europie.

Energylandia to bez wątpienia najlepszy park rozrywki w Polsce. Największy, z największą liczbą atrakcji, z topowymi rollercoasterami, a także z największym odkrytym parkiem wodnym. Mało tego, jakość atrakcji, parku, czystość, a nawet oferta gastronomiczna stoją na wysokim europejskim poziomie. 

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Energylandia oferuje 123 atrakcje, które znajdują się na obszarze 70 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

Naprawdę powinniśmy być dumni, że w Polsce doczekaliśmy się tak nowoczesnego, rozbudowanego i pozostającego na światowym poziomie parku rozrywki. Wielu fanów rollercoasterów i parków tematycznych z całego świata zazdrości nam, że co roku w Energylandii pojawiają się nowości. 

14 lipca 2014 roku nastąpiło otwarcie parku rozrywki w Zatorze. W 2015 roku zadebiutowały dwa pierwsze w Polsce rollercoastery odwrócone: RMF Dragon oraz Mayan. W 2016 roku zadebiutował pierwszy w Polsce launch rollercoaster o nazwie Formuła, a także otwarty został Water Park. W 2017 roku zadebiutował shuttle coaster o nazwie Boomerang oraz dwie mniejsze kolejki Happy Loops oraz Circus Coaster. Przy okazji, tego samego roku park ogłosił plany na budowę trzech kolejnych dużych kolejek.

W roku 2018 premierę miał Hyperion (pozostający w czołówce światowej), najwyższy na świecie wodny rollercoaster Speed, a także powiększyła się strefa wodna. W 2019 roku zadebiutowała pierwsza duża strefa tematyczna na światowym poziomie. Mowa o Smoczym Grodzie, z rollercoasterem Draken, Frida i jednym z najwyższych hybrydowych kolejek Zadra. Do dziś Zadra pozostaje w TOP3 najlepszych kolejek świata!

W 2020 roku z powodu COVID-19 premiery nowości zostały przełożone na kolejny rok. W 2021 roku zadebiutowała kolejna, szósta już strefa tematyczna z double launch coasterem Abyssus i wieloma innymi atrakcjami. Abyssus po dziś dzień jest jednym z lepszych rollercoasterów świata. W tym samym roku ruszyła budowa siódmej strefy Sweet Valley oraz powiększył się park wodny.

W 2022 roku mieliśmy premierę największego w Polsce koła młyńskiego Wonder Wheel oraz kolejnej strefy wodnej Bamboo Bay.

Czytaj: W Krakowie powstanie nowy park rzeczny

Co czeka nas w Energylandii w 2023 roku?

Pierwszą nowością w 2023 roku będzie strefa Sweet Valley (Słodka Dolina). Nowa strefa dedykowana jest najmłodszym gościom, czego dowodem jest cukierkowy wystrój i atrakcje, z których skorzystać będą mogli już najmłodsi. Flagową atrakcją Sweet Valley będzie rollercoaster Choco Chip Creek.

Otwarty zostanie Sweet Valley Town Hall Theatre, czyli pokaźnych rozmiarów multifunkcjonalny budynek restauracyjno-widokowy. Pozwoli on spożywać posiłki podczas pokazów artystycznych, jakże popularnych w innych europejskich parkach rozrywki. Budynek ma jednorazowo pomieścić 1000 osób. Tym samym będzie to największy tego typu obiekt na terenie Energylandii.

W kolejnych latach rozwój parku Energylandia ma przebiegać w pięciu etapach, z czego dwa zakładają powstanie kolejnych dwóch stref tematycznych. Ponadto planowane jest zbudowanie krytego aquaparku oraz czterogwiazdkowego hotelu. Gdy powstanie kryty park wodny, można zakładać, że Energylandia częściowo będzie czynna cały rok!

Powstanie pierwszy w Polsce tilt coaster

W Energylandii powstanie również pierwsza w Polsce kolejka górska typu tilt coaster.

Jak możemy przeczytać na stronie rządowej projekt zakłada:

„Przedmiotem zamówienia jest wyłonienie podmiotu, który dostarczy fabrycznie nowe urządzenie typu Roller Coaster – Rollercoaster Grawitacyjny (Tilt Rollercoaster) do Parku Rozrywki Energylandia […]”

Źródło: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/87138?sekcja=ogloszenie

Wiemy już, że rollercoaster wyprodukuje i wybuduje w Energylandii firma Vekoma, czyli producent między innymi Abyssusa, Formuły, czy Mayana. Koszt inwestycji wynosi ponad 51 milionów złotych, a sama kolejka ma powstać za Zadrą.

Znane są już parametry kolejki. Tilt coaster w Energylandii ma mieć 45 metrów wysokości (dla porównania Abyssus ma 38 metrów), prędkość ma wynosić 85 km/h (Abyssus 100 km/h) i do dyspozycji mają być dwa pociągi po 24 pasażerów na jeden. Zabezpieczenia jakie zostaną zastosowane w tilt coasterze to lap bar (czyli zabezpieczenie tylko na uda). Atrakcja ma posiadać także liczne efekty i inwersje, w tym efekt nieważkości.

Sama Energylandia nadal milczy w kwestii tilt coastera. Nie znamy więc ani jego ostatecznej nazwy ani daty premiery. Przewiduje się jednak, że może to być już 2023 rok lub ewentualnie 2024. Nie wiadomo także, czy atrakcja będzie dołączona do Smoczego Grodu, czy będzie flagową atrakcją nowej niezapowiedzianej jeszcze strefy.

To, co wyróżnia rollercoastery typu tilt coaster jest spadek. Najpierw wyciągani jesteśmy na szczyt za pomocą klasycznego wyciągu łańcuchowego, następnie dojeżdżamy do końca ślepego toru, a po chwili tor wraz z kolejką unosi się do całkowitego pionu. Pod kątem 90 stopni tor z kolejką dołącza się do toru na spadku. Przez kilka chwil zwisamy całkowicie pionowo, a po chwili hamulce są zwalniane i ruszamy na tor.

Energylandia zostanie powiększona!

W roku 2014, kiedy nastąpiło oficjalne otwarcie Energylandii, zajmowała ona powierzchnię 26 hektarów, czyli dokładnie tyle samo, co dzisiaj Legendia. 

W 2021 roku Energylandia liczyła sobie już 43 hektary, a w 2022 roku aż 70 hektarów. Na rok 2025 Energylandia planuje zajmować powierzchnię aż 200 hektarów, czyli w najbliższych 3 latach zostanie powiększona aż 3-krotnie! 

Źródło: YouTube

Co ciekawe, niedawno odbyło się uroczyste otwarcie nowej stacji kolejowej Zator-Park Rozrywki.

Czytaj: Uroczyste otwarcie nowej stacji kolejowej Zator-Park Rozrywki

Energylandia i PKP PLK mają dla gości największego parku rozrywki w Polsce dobre wieści. W niedzielę 11 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie nowego przystanku kolejowego „Zator-Park Rozrywki”.

Na Facebooku Energylandii możemy przeczytać: „Z radością informujemy, że odbyło się uroczyste otwarcie nowej stacji kolejowej Zator-Park Rozrywki. Ta inwestycja ułatwi naszym Gościom dojazd do Energylandii, zwiększy komfort podróży, zdecydowanie skracając dystans do pokonania. Co istotne, to kolejne ułatwienie, jeśli chodzi o usprawnienie komunikacji dla turystów odwiedzających Kraków i chcących pobawić się w Energylandii! Cieszymy się bardzo na takie koleje losu.”

Koszt przejazdu pociągiem z Krakowa do nowego przystanku wynosi jedynie 12 zł, a podróż zajmie niewiele ponad godzinę.