Pary, które zmieniły bieg historii

0
445

Na pewno słyszeliście o Aleksandrze Wielkim, Emelii Earhart, Leninie i Jerzym Waszyngtonie. Historia jest pełna jednostek, które w taki czy inny sposób zmieniły historię naszego świata.

Jednak czasami zmiana historii to wysiłek zespołowy. Dziś skupimy się na parach, które zmieniły bieg historii.

1. Adam i Ewa

Niezależnie od tego, czy wierzysz w mit kreacjonistyczny, czy nie – Adam i Ewa są w zasadzie pierwszą na świecie parą władzy. Oni sami może nie zmienili biegu historii, ale wiele historii zostało stworzonych i zmienionych w ich imieniu i znaczeniu w jednej z najszerzej praktykowanych religii na świecie.

pixabay.com

2. Kleopatra i Marek Antoniusz (ok. 30 p.n.e.)

Relacje między Kleopatrą a Markiem Antoniuszem miały kluczowe znaczenie dla ustanowienia Cesarstwa Rzymskiego. Wcześniej była to Republika Rzymska, ale próżnia władzy, jaką stworzyła śmierć Kleopatry i Marka, pozwoliła Oktawianowi dojść do władzy, i przekształcić maleńką republikę w jedno z największych imperiów świata.

Twitter

3. Napoleon i Józefina (1795 – 1810)

Historia jest zmieniana przez opowieści o zmieniającej historię niewierności i cudzołóstwie. W przypadku Napoleona i Józefiny… no cóż, oni w dużej mierze wyznaczają punkt odniesienia dla wszystkich przyszłych relacji tego rodzaju.

Chociaż ich związek rozpoczął się jako zaciekły romans, ambicje Napoleona podbijające świat na długo zabrały go z Francji, a w międzyczasie Józefina rozpoczęła romans z Hipolitem. Gdy Napoleon się dowiedział, miał kilka własnych romansów. Jednak nawet po ich rozwodzie Napoleon nalegał, aby jego była żona zachowała tytuł cesarzowej Francji. Prawdziwy ruch pary mocy!

Twitter

Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych

4. Królowa Wiktoria i Książę Albert (1840 – 1861)

Po bardzo długiej historii brytyjskiej rodziny królewskiej wymykającej się spod kontroli (poprzez waśnie rodzinne, walki o władzę, niewierność itp.), małżeństwo księcia Alberta i królowej Wiktorii przywróciło pewien porządek w rodowodzie rodziny królewskiej.

Chociaż moc korony przeskakiwała tam i z powrotem przez gałęzie rodziny przez wieki wcześniej, królowa Wiktoria jako pierwsza przywróciła starą tradycję Uporządkowanych Kolejek z powrotem do pałacu Buckingham.

Czytaj: 11 ciekawych faktów o królowej Wiktorii

Twitter

5. Gertrude Stein i Alice Babette Toklas (1907-1946)

Jeśli widziałeś Północ w Paryżu (film Woody’ego Allena), prawdopodobnie wiesz o Gertrude Stein. Jeśli zagłębiłeś się w życie Fitzgeralda i Hemingwaya, prawdopodobnie natkniesz się również na jej imię.

Gertrude Stein i Alice B. Toklas miały najspokojniejsze życie z paryskiego grona lat 20-tych. Po prostu spędzały czas i kochały się nawzajem, będąc jednocześnie łącznikiem i siłą napędową sztuki i literatury tamtych czasów.

Twitter

6. Bonnie i Clyde (1930-1934)

Nie każdy wyrobił sobie markę robiąc dobre rzeczy. Bonnie i Clyde byli partnerami życiowymi i partnerami w zbrodni. W Ameryce w 1930 roku zyskali złą sławę po serii napadów i strzelanin. Chociaż ich związek zakończył się gorzkim końcem (złapano ich i zastrzelono), lata spędzone razem były zdecydowanie szaloną jazdą.

Twitter

7. Martin Luther King Jr. i Coretta Scott King (1951 – 1968)

Na długo przed tym, jak Martin Luther King Jr. stał się tym, kim znamy go dzisiaj, poznał Corettę Scott King na uniwersytecie. W ich pierwszej rozmowie powiedział, że chciałby się z nią ożenić. W końcu pobrali się i pozostali razem aż do śmierci Martina Luthera Kinga.

Mimo że FBI miało zapisy (fałszywe lub nie – wciąż niejasne) dotyczące cudzołóstwa Martina Luthera Kinga, trzymali się razem i wspierali się nawzajem.

Twitter

8. John i Jackie Kennedy (1953-1963)

Zarówno John, jak i Jackie Kennedy wnieśli coś szczególnego na stanowiska Prezydenta Stanów Zjednoczonych i Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych.

Jackie była renomowaną dziennikarką Washington Times-Herald, zanim poślubiła Johna i została Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych. W historii prezydentów i pierwszych dam, John i Jackie byli pierwszą prawdziwą parą władzy – oboje równie popularni wśród ludności, oboje uczestniczący w pracach publicznych. Byli jak mniej fajna (ale wciąż niesamowicie popularna) wersja Baracka i Michelle Obamy.

Twitter

9. Frida Kahlo i Diego Rivera

Podobnie jak wcześniej na liście Napoleon i Józefina, Frida i Diego mieli bardzo burzliwe relacje. Frida zainspirowała Diego do stworzenia niektórych z jego najsłynniejszych dzieł sztuki. „Freda stała się najważniejszym faktem w moim życiu. I pozostanie nim, aż do śmierci…”

Twitter

10. John Lennon i Yoko Ono

Myślę, że żadna inna para w historii nie walczyła tak ciężko i nie zrobiła tak wiele, aby „pokój” stał się trendem. Zarówno John Lennon, jak i Yoko Ono byli artystami, którzy wykorzystali swoją sztukę i swoje relacje, aby pokazać swoją frustrację i gniew z powodu wojny w Wietnamie, stając się wkrótce dwiema najbardziej znanymi twarzami ruchu antywojennego w Ameryce.

Twitter

johannesfloe.com – Art to remember