Pasażer na gapę w samolocie z RPA. Kenijczyk przeżył lot w nadkolu maszyny. „To cud”

0
387
Pasażer na gapę został znaleziony żywy schowany w przednim kole samolotu ​w Amsterdamie po ponad 11 godzinach lotu. Zdjęcie: Twitter

W zeszłym tygodniu w Holandii holenderska policja odkryła mężczyznę ukrywającego się w przednim nadkolu samolotu, który wylądował w Amsterdamie. Był tam przez 11 godzin i przyleciał z Johannesburga, z Kenii.

Holenderskie władze odkryły pasażera na gapę ukrywającego się w przednim nadkolu samolotu transportowego, gdy wylądował na amsterdamskim lotnisku Schiphol w niedzielę rano.

Według rzecznika na lotnisku Schiphol i policji mężczyzna ukrywał się tam przez ponad 11 godzin, odkąd samolot odleciał z Johannesburga w RPA.

Obsługa naziemna lotniska najpierw zauważyła coś, co wyglądało jak osoba i natychmiast powiadomiła władze. Po dotarciu na miejsce, holenderska policja i służby ratunkowe potwierdziły, że mężczyzna żyje, ale ma niską temperaturę ciała.

Holenderska żandarmeria potwierdziła, że pasażer na gapę znaleziony żywy w przednim nadkolu samolotu w Amsterdamie to 22-letni Kenijczyk.

Mężczyzna planuje ubiegać się o azyl w Holandii.

Jest świadomy i potrafi się komunikować, obecnie przebywa w szpitalu.

Holenderska policja bada, czy dostał się z RPA czy Kenii.

Czytaj: W Kenii urodziła się zebra z plamami zamiast pasków

Rzecznik holenderskiej żandarmerii wojskowej powiedział BBC: „Oczekuje się, że złoży wniosek o azyl w Holandii, ale jego leczenie jest w tej chwili priorytetem”.

Bardzo rzadko zdarza się, aby pasażerowie na gapę podczas długich lotów przeżyli, ze względu na zimno i niski poziom tlenu na dużych wysokościach.

W ciągu ostatnich pięciu lat w Holandii odkryto siedem pasażerów na gapę, tylko dwóch z nich przeżyło.

„Byliśmy zaskoczeni, gdy znaleźliśmy tego człowieka, ale jeszcze bardziej zdziwiło nas, że żyje po tym, jak samolot przeleciał ponad 10 000 kilometrów w bardzo, bardzo niskich temperaturach” – powiedziała CNN rzeczniczka Holenderskiej Policji Wojskowej Joanne Helmonds.

„Kiedy mężczyzna wyzdrowieje i zostanie wypisany ze szpitala, zostanie następnie przebadany w Centrum Poszukiwaczy Azylu (AZC), gdzie jego status zostanie określony, czy rzeczywiście szuka azylu” – powiedziała Helmonds.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Czas lotu między Johannesburgiem a Amsterdamem wynosi średnio około 11 godzin, a gdyby lot miał międzylądowanie w Kenii, podróż byłaby o kilka godzin dłuższa.

Pasażer na gapę odmówił komentarza w tej sprawie do czasu zakończenia dochodzenia w tej sprawie.

Czytaj: Tak wygląda deszcz z pokładu samolotu