Patrzenie na uśmiechnięte twarze może pomóc w walce z depresją

0
182
Depresja to trudna choroba, z którą zmaga się wiele osób w Polsce i na świecie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Przyjmowanie ketaminy i patrzenie na uśmiechnięte twarze to terapia, która może pomóc w walce z depresją, pokazuje badanie kliniczne.

Według nowego badania podanie nielegalnego narkotyku zwanego ketaminą, a następnie patrzenie na uśmiechnięte twarze może pomóc w wyleczeniu depresji.

Naukowcy odkryli, że czytanie szczęśliwych słów i patrzenie na radosne twarze, w tym własne, może przedłużyć działanie antydepresyjnego leku ketaminy o miesiące.

Oprócz stosowania jako nielegalny narkotyk na przyjęciach, ketamina została zatwierdzona przez amerykańską FDA w 1970 roku jako środek znieczulający do uśmierzania bólu i była używana w leczeniu rannych żołnierzy na polach bitew podczas wojny w Wietnamie.

Lekarze zaczęli zdawać sobie sprawę, że lek ma silne działanie w walce z depresją i myślami samobójczymi: Nazywany „szybszym antydepresantem”, ponieważ działa w ciągu kilku godzin, ratownicy czasami podają go wzburzonym ludziom uratowanym przed próbami samobójczymi.

Czytaj: „Wylogowani” – student z Poznania nakręcił film o depresji wśród młodzieży

W nowej terapii opracowanej na Uniwersytecie w Pittsburghu dla osób cierpiących na oporną na leczenie depresję, po jednym zastrzyku ketaminy nastąpił zautomatyzowany trening komputerowy, który wykorzystywał pozytywne słowa i obrazy, aby poprawić sposób, w jaki dana osoba widzi siebie.

Słowa takie jak „słodki”, „miły” i „godny” migały na ekranie obok zdjęcia pacjenta i zdjęć uśmiechniętych osób.

Naukowcy stojący za planem odkryli, że depresję można powstrzymać przez co najmniej miesiąc, jeśli techniki cyfrowe zostaną użyte, gdy ketamina przygotuje plastyczność mózgu.

Stosowanie prostego warunkowania w okresie po leczeniu ketaminą, kiedy mózg jest podatny na nasiąkanie nowymi informacjami, pozwala nam zająć się kluczowymi cechami depresji” – mówi dr Rebecca Price, profesorka nadzwyczajna psychiatrii w szkole.

„Trenowanie mózgu, aby łączyć postrzeganie siebie z pozytywnymi pomysłami podczas tego okna plastyczności, w którym zastosowano ketaminę, przekroczyło moje oczekiwania” – powiedziała dr Price.

„Byłam zaskoczona i zdumiona, gdy uzyskałam tak wyraźne wnioski z interwencji, która była tak minimalna”.

Wyniki randomizowanego badania klinicznego z podwójnie ślepą próbą przeprowadzonego lokalnie w Pensylwanii zostały opublikowane w zeszłym miesiącu w American Journal of Psychiatry.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, prawie 21 milionów dorosłych Amerykanów doświadczyło co najmniej jednego poważnego epizodu depresyjnego w 2020 roku – a prawie 3 miliony zdiagnozowanych nie reaguje na tradycyjne leki przeciwdepresyjne. Dla osób z depresją oporną na leczenie, leki psychoaktywne, takie jak ketamina, oferują alternatywną szansę na długotrwałą remisję.

Chociaż złagodzenie objawów można odczuć zaledwie dwie godziny po wstrzyknięciu ketaminy, działanie leku często ustępuje po kilku tygodniach, co oznacza, że pacjenci wracają po więcej. Nie jest to również łatwo dostępne leczenie: w Stanach Zjednoczonych wlewy z ketaminy często wiążą się z wysokimi kosztami własnymi i długimi listami oczekujących.

Czytaj: Dlaczego oznaki depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet?

W rezultacie dr Price i jej zespół zmieniają swoje cele, aby poprawić dostęp do dożylnego leczenia ketaminą i wzmocnić jego działanie, łącząc lek z terapiami cyfrowymi.

„Jesteśmy zainteresowani stworzeniem zautomatyzowanej interwencji, którą może uruchomić dowolny komputer lub urządzenie, tak aby była jak najbardziej dostępna.”

„Naszym celem jest wykorzystanie technologii cyfrowych i opracowanie strategii, która skutecznie wydłuży czas między wizytami, zaoszczędzi pieniądze pacjentów i zapewni skuteczniejszą opiekę nad depresją u większej liczby pacjentów”.

Czytaj: Suplementy witaminy B6 mogą zmniejszyć lęk i depresję

W badaniu klinicznym wzięło udział ponad 150 osób dorosłych z depresją oporną na leczenie. Po wstrzyknięciu ketaminy jedna grupa pacjentów przeszła osiem 20-minutowych treningów w ciągu czterech dni, a inna grupa otrzymała nieterapeutyczną wersję zadań komputerowych. Trzecia grupa otrzymała wlew soli fizjologicznej, a następnie aktywny trening. W następnym miesiącu osoby z grupy ketamina plus trening zgłaszały, że odczuwały mniej objawów depresji przez dłuższy czas niż osoby, które nie przeszły treningu lub nie otrzymały ketaminy, co sugeruje, że trening neuropoznawczy przedłużył działanie antydepresyjne ketaminy.

Na podstawie ustaleń Instytut Innowacji w Pittsburghu złożył tymczasowy patent na metodę leczenia, z korzyścią dla tych, którzy wyczerpali wszystkie inne możliwości.

Obecnie zespół zastanawia się, w jaki sposób mogliby uzyskać treści na iPadzie lub smartfonie i zapewnić pacjentom takie same korzyści, jakie otrzymują na komputerze w klinice.

Trwające badania sprawdzają również, w jaki sposób podobne techniki mogą pomóc złagodzić samobójstwa, a przyszłe badania mogą rozszerzyć się na lęk, zaburzenia odżywiania i inne.

Ta zautomatyzowana interwencja jest tak prosta, że można ją zmienić w celu rozwiązania różnych schorzeń psychicznych i łatwo dostosować do potrzeb indywidualnego pacjenta” – powiedziała Price, która była jedną z pierwszych, która wykazała, że dożylna ketamina może zmniejszyć myśli samobójcze.

Czytaj: Istnieje aktywność, która poprawia nastrój z trwałym skutkiem u osób z depresją