Pelikanów po prostu to nie obchodzi. Próbują jeść wszystko, co zmieści się w ich worku. Kiedy zorientują się, że coś jest jedzeniem, jest to uczciwa gra. Przewiń w dół do ostatniego zdjęcia, aby zobaczyć konsekwencje takiego przestępczego zachowania!
Kiedy większość ludzi myśli o ptakach wodnych, wyobrażają sobie grupę kaczek sunących po wodzie. Jednak pelikan jest znacznie bardziej intrygującym gatunkiem ptaka wodnego. Jasne, uwielbiają spędzać czas w pobliżu wody, jak inne, ale mają też ogromne rozpiętości skrzydeł, duże worki, których używają do łapania jedzenia. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź te 10 niesamowitych faktów o pelikanach i dowiedz się, o co chodzi z tymi stworzeniami!
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
10. Pelikany nie ograniczają swojej diety tylko do ryb
Chociaż pelikany często pożerają swoją porcję ryb, nie są one wyłącznie rybożerne. Widziano je jedzące żółwie, ssaki, owady, a nawet inne ptaki. Nie jest niczym niezwykłym, że pelikany pożerają też inne ptaki wodne.
Czytaj: Różowy pelikan jest regularnym gościem w tej restauracji
9. Pelikany nie przechowują żywności w sakiewce
Bez względu na to, co jedzą pelikany, nie przechowują jedzenia w swoich gigantycznych workach. Może się wydawać, że tak jest, ale tak się nie dzieje. Zamiast tego pelikan połknie ogromną torebkę wody zawierającą to, co chciał zjeść. Następnie spuści wodę z worka, przechylając głowę. Po spuszczeniu wody z worka połyka zjedzoną rybę.
Nie przechowuje żywności w swoim worku przez długi czas, więc nie licz na to, że znajdziesz w torbie pelikana mnóstwo ryb.
8. Pelikany można znaleźć na każdym kontynencie oprócz Antarktydy
Pelikany to duże ptaki, które potrafią latać dość wysoko i daleko. Ponadto lubią przebywać w pobliżu wody w ciepłych regionach. Tak więc pelikany występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, a w niektórych regionach świata, na przykład w środkowej części Ameryki Południowej, są mniej powszechne. Rzadko występują w głębokich wodach oceanicznych. Jednak niektóre pelikany włóczęgi znaleziono w bardziej odległych miejscach.
Czytaj: W Krakowie powstanie nowy park rzeczny
7. Pelikany mogą urosnąć do rozpiętości skrzydeł 3 metrów lub większej
Pelikany mogą mieć ogromną rozpiętość skrzydeł. Niektóre z nich mają rozpiętość skrzydeł przekraczającą 3 metry lub więcej! Na przykład pelikan kędzierzawy ma rozpiętość skrzydeł od 2,7 do 3,2 metra, co czyni go największym przedstawicielem rodziny pelikanów. Ich duże skrzydła pozwalają tym ptakom szybować pomimo ich ciężkiego ciała.
6. Pelikany są od czasu do czasu monogamiczne
Niektórzy ludzie idealizują ideę monogamicznych dzikich zwierząt. Pelikany są często umieszczane na listach zwierząt dedykowanych jednemu partnerowi. Prawda jest jednak trochę bardziej mroczna. Widzisz, pelikany są monogamiczne tylko sezonowo. Pozostaną z jednym partnerem przez cały sezon lęgowy, ale nie łączą się w pary na całe życie.
Zamiast tego, po zakończeniu sezonu, dwa ptaki rozstają się i mogą, ale nie muszą, wrócić do tego samego partnera w następnym roku.
5. Niektóre pelikany polują razem
Znalezienie pożywienia w wodzie i wokół niej może być trudne. Pelikany nie są ptakami drapieżnymi, które mogą spaść na niczego niepodejrzewające ssaki i odlecieć. Muszą być w wodzie i gotowe do pożerania jedzenia w każdej chwili.
Podczas wspólnego polowania pelikany zaganiają ryby w kierunku płytkiej wody, tworzą linię, a następnie zaczynają pożerać tyle, ile mogą. Przy odpowiednim zagęszczeniu ryb na danym obszarze i odpowiedniej liczbie pelikanów, od 2 do 10, ptaki te mogą zbierać spore ilości pożywienia.
4. Pelikany to jedne z najcięższych ptaków latających
Bielik olbrzymi jest najcięższym orłem na świecie i waży maksymalnie około 9 kg. Jednak pelikan kędzierzawy waży około 9,5 kg przy maksymalnej wadze i ma rozpiętość skrzydeł przekraczającą 3 metry. Pomimo swojej wagi ptak ten potrafi wzbić się w przestworza z wdziękiem i zwinnością. Ogólnie rzecz biorąc, pelikany należą do najcięższych ptaków latających.
3. Amerykańskiemu białemu pelikanowi rośnie róg
Niektóre gatunki pelikanów mają bardzo unikalne cechy. Pelikan biały amerykański jest jedynym z nich, u którego na dziobie wyrasta duży guz lub róg. Dzieje się tak jednak tylko w okresie godowym, a ten róg pokazuje, że są gotowe do rozmnażania. Struktura nie służy żadnemu innemu celowi.
Co ciekawe, róg jest tymczasowy. Po kopulacji lub zakończeniu składania jaj gubią róg, który odrasta w następnym roku.
2. Torba (kieszeń) pelikana mieści do 13 litrów wody
Wspomnieliśmy już, że worek pelikana nie jest przeznaczony do przechowywania żywności przez długi czas. Jednak podczas polowania mogą wypić do 13 litrów wody, a następnie przefiltrować ją, aby zobaczyć, jakie jedzenie udało im się złapać. Elastyczność ich struktury woreczka jest po prostu niesamowita!
1. Niektóre pelikany nurkują w wodzie, aby złapać rybę
Nie wszystkie pelikany po prostu czekają w płytkiej wodzie, aby złapać posiłek. Niektóre pelikany przyjmują znacznie bardziej agresywne i proaktywne podejście. Na przykład pelikan brunatny i pelikan chilijski zanurzają się w głębinach wody, aby schwytać swoje posiłki.
Lecą na wysokość nawet 18 metrów w powietrzu, a następnie nurkują na ryby w wodzie. Woreczki powietrzne pod skórą pomagają zamortyzować pierwszy cios, podobnie jak sposób, w jaki pelikany przesuwają swoje ciała przed uderzeniem. Jednak pelikan brunatny nie przebija dziobem ryby. Ten ptak nurkuje do wody, otwiera dziób i zatrzymuje w swojej torbie dużą ilość wody i ryb. Po powrocie na powierzchnię wysysa wodę i zjada zdobycz dnia!
Pelikan może wydawać się łagodnym ptakiem, ale w tych stworzeniach jest coś więcej niż na pierwszy rzut oka. Potrafią skutecznie i wspólnie polować. Mamy nadzieję, że spodobało Ci się te 10 niesamowitych faktów o pelikanach.