Piękno w małych kuleczkach, czyli perły – wytwory małży

0
808
Perła jest jednym z najpiękniejszych, najbardziej pożądanych i najbardziej charakterystycznych klejnotów na ziemi.

Perły są eleganckie, szlachetne i ponadczasowe. Od zawsze kojarzą się z bogactwem, symbolem miłości i czystości.

Perły od zawsze intrygowały ludzi. Uważano je za afrodyzjak czy łzy bogów. Niezmiennie piękne, zdobiły korony i szaty władców tego świata. Były muzą artystów. Najlepszym tego przykładem jest obraz Jana Vermeera van Delft, z 1655 r., Dziewczyna z perłą. Przedstawia on młodą dziewczynę, z perłowym kolczykiem w kształcie łzy. 

Perły ze swoim niepowtarzalnym blaskiem, są jednymi z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych. Kolor pereł zależy od gatunku małża, który „wyprodukował” perłę oraz środowiska naturalnego w jakim on przebywał.

Perły tworzone są dzięki drażnieniu tkanki perłopławów – małży morskich i słodkowodnych – przez ciało obce. Wówczas, powstają dookoła niego kolejne warstwy masy perłowej.

Ile jest gatunków perłopławów, tyle jest odmian pereł – każdy wytwarza bowiem perły o specyficznej barwie, na którą wpływ mają też warunki środowiskowe (temperatura i skład wody, głębokość). Główny podział pereł, dzieli je na dwa typy: hodowlane oraz, rzadkie i niezwykle cenne, naturalne.

Czytaj: Artystka zamienia prawdziwe muszle w ozdobną biżuterię, które wyglądają jak dawno utracony skarb

Perła to kamień osób urodzonych w czerwcu, czyli pod znakiem Bliźniąt i Raka. Jest „kamieniem odradzania” – pomaga inicjować nowe etapy życia i zamykać przeszłość.

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: W POZNANIU DOKONANO NIESAMOWITEGO ODKRYCIA! ZNALEZIONO KOBIETĘ W PERŁOWYM CZEPCU.