Picie tej herbaty zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca

0
279
Picie czarnej herbaty wiąże się ze zmniejszeniem liczby zgonów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Herbata jest popularnym napojem na całym świecie.

Według nowego badania obserwacyjnego, w którym wykorzystano dane dotyczące prawie pół miliona osób w wieku 40-69 lat, picie czarnej herbaty może zmniejszyć ryzyko zgonu w młodym wieku z powodu chorób serca.

Stwierdzono, że ludzie, którzy pili dwie lub więcej filiżanek dziennie, mają od 9 do 13 procent mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej lub udaru mózgu, w porównaniu z osobami, które nie piją herbaty.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Powiązanie zostało znalezione niezależnie od tego, czy uczestnicy również pili kawę, dodawali mleko lub cukier do herbaty, preferowali temperaturę herbaty oraz niezależnie od wpływu demografii, stylu życia, a także genów, które określają, jak szybko ludzie metabolizują kofeinę.

Wcześniejsze badania wykazały związek między piciem herbaty a zmniejszoną śmiertelnością, ale badania te dotyczyły głównie populacji azjatyckich, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. W miejscach takich jak Europa i Stany Zjednoczone czarna herbata jest bardziej powszechna. I kilka badań przeprowadzonych na populacjach pijących czarną herbatę przyniosło mieszane wyniki.

Czytaj: Zielona herbata może być kluczem do powstrzymywania raka

Zespół badawczy w USA kierowany przez dr Maki Inoue-Choi z Narodowego Instytutu Zdrowia zbadał związek między piciem herbaty a śmiertelnością w Wielkiej Brytanii, wykorzystując dane dotyczące 500 000 osób uczestniczących w krajowym badaniu Biobank w Wielkiej Brytanii na początku 2000 roku.

Uczestnicy wypełnili kwestionariusze obejmujące informacje demograficzne, dotyczące stylu życia i zdrowia. Obejmuje to liczbę filiżanek herbaty, które wypijali każdego dnia. Naukowcy obserwowali uczestników przez 14-letni okres badań, do początku 2020 roku. W przypadku osób, które zmarły w tym czasie, naukowcy uzyskali datę i przyczynę śmierci z brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia.

Naukowcy stwierdzili o 9-13% mniejsze ryzyko śmierci wśród osób, które piły co najmniej 2 filiżanki herbaty dziennie, niż wśród osób, które nie piły herbaty. Picie herbaty wiązało się ze zmniejszoną śmiertelnością z powodu chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu.

W swojej analizie zespół skontrolował czynniki demograficzne, zdrowotne i styl życia. Dane genetyczne były dostępne dla większości uczestników, co pozwoliło naukowcom ocenić, czy znalezione powiązania różniły się w zależności od wariantów genetycznych, które wpływają na szybkość metabolizowania kofeiny przez ludzi. Odkryli, że te warianty nie wpływają na skojarzenia, podobnie jak picie kawy.

Wyniki potwierdzają, że herbata, w tym czarna herbata, może być częścią zdrowej diety” – mówi starsza autorka dr Erikka Loftfield z NCI, która opublikowała wyniki we wrześniu 2022 roku w Annals of Internal Medicine.

Czytaj: Otwarcie sklepu Primark w Krakowie. Znamy datę otwarcia!

Jednak naukowcy ostrzegają, że badanie ma charakter obserwacyjny i nie może udowodnić, że picie herbaty bezpośrednio obniżyło ryzyko śmierci. Nie ocenili również niektórych aspektów picia herbaty, takich jak wielkość filiżanki i moc herbaty, które mogą mieć znaczenie. Potrzebne będą dalsze badania, aby ustalić, czy i w jaki sposób herbata zmniejsza ryzyko śmierci.

„Ludzie nie powinni zmieniać swoich nawyków związanych z piciem herbaty na podstawie samego tego badania” – mówi Inoue-Choi. „Ale jeśli już pijesz herbatę, możesz czerpać z tego korzyści”.