Picie dwóch lub trzech filiżanek kawy dziennie może obniżyć ryzyko cukrzycy

0
134
Czy picie kawy jest zdrowe? Zdjęcie: pl.freepik.com

Wielu z nas musi polegać na porannej porcji kofeiny, aby przetrwać dzień, niezależnie od tego, czy jest to wypita do połowy filiżanka kawy rozpuszczalnej przed biegiem do autobusu, czy latte z ekspresu.

Większość z nas czuje się pobudzona już po jednym łyku kawy. Czujemy, że nasze serce zaczęło bić szybciej i jak się okazuje, nie jest to dla nas takie złe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według nowych badań, picie trzech lub czterech filiżanek kawy może obniżyć ryzyko cukrzycy o około 25 procent.

Stwierdzono również, że zarówno kawa z kofeiną, jak i bezkofeinowa wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Czytaj: Kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca

Eksperci zebrali się niedawno na „sympozjum satelitarnym” zorganizowanym przez Instytut Informacji Naukowej o Kawie (ISIC) w Europejskim Stowarzyszeniu Badań nad Cukrzycą (EASD) w Berlinie, gdzie omówili najnowsze odkrycia.

Na sympozjum profesor nadzwyczajny Mattias Carlstrom dokonał przeglądu raportu ISIC i jego ustaleń oraz tego, w jaki sposób wyniki podkreślają potencjalną rolę, jaką może odgrywać spożywanie kawy w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy.

Carlstrom, profesor nadzwyczajny na Wydziale Fizjologii i Farmakologii Karolinska Institutet w Szwecji, powiedział: „Odwrotny związek między spożyciem kawy a cukrzycą typu 2 wykazano zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.”

„Metaanalizy sugerują, że zarówno kawa z kofeiną, jak i bezkofeinowa są związane ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2.”

„W kawie występuje wiele potencjalnie istotnych klinicznie związków, w tym kofeina, kwasy hydroksycynamonowe, w szczególności kwas chlorogenowy, trygonelina, diterpeny (np. kafestol i kahweol) oraz kwas kawowy”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

ISIC, która jest organizacją non-profit, została założona w 1990 roku i zajmuje się badaniem i ujawnianiem wiedzy naukowej związanej z „kawą i zdrowiem”.

Czytaj: W Krakowie otwarto Króliczą Kawiarnię

ISIC składa się z sześciu największych europejskich firm kawowych: Illy Café, Jacobs Douwe Egberts, Lavazza, Nestlé, Paulig i Tchibo – więc prawdopodobnie warto pamiętać, że te badania pochodzą od ludzi, którzy chcą, abyś pił kawę. Tak czy inaczej, dobrze jest słyszeć, że istnieją pewne pozytywne dowody naukowe wskazujące w kierunku kawy.