Picie herbaty obniża ciśnienie krwi i poprawia zdrowie

0
776

Nowe badanie przeprowadzone przez UC Irvine ujawniło, że zielona i czarna herbata mają zdolność obniżania ciśnienia krwi.

Związki zawarte w obu rodzajach herbaty pomagają rozluźnić naczynia krwionośne poprzez aktywację białek kanałów jonowych w ich ścianach. Odkrycia zapewniają lepszy wgląd w to, jak herbata wpływa na zdrowie i mogą skutkować lepszymi lekami na ciśnienie krwi.

Odkrycie pochodzi z laboratorium dr. Geoffreya Abbotta, profesora Wydziału Fizjologii i Biofizyki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Pierwszą autorką badania była absolwentka Abbott Lab, Kaitlyn Redford. Odkrycia opublikowano w Cellular Physiology and Biochemistry.

Badanie wykazało, że zielona i czarna herbata zawierają dwa związki flawonoidowe typu katechiny (galusan epikatechiny i 3-galusan epigallokatechiny). Oba te związki aktywują określone białko kanału jonowego zwane KCNQ5. Powoduje to rozproszenie jonów potasu z komórek, co obniża pobudliwość komórkową.

Mięśnie gładkie wewnątrz naczyń krwionośnych zawierają KCNQ5, który jest aktywowany przez katechiny zawarte w zielonej i czarnej herbacie. Badacze, w tym współpracownicy z Uniwersytetu w Kopenhadze, wierzyli, że może to również rozluźnić naczynia krwionośne.

Około jedna trzecia światowej populacji dorosłych cierpi na nadciśnienie. Jednak eksperci ds. zdrowia uważają nadciśnienie za najbardziej modyfikowalny czynnik ryzyka chorób układu krążenia i przedwczesnej śmierci. Nowe odkrycia i badania dotyczące sposobów leczenia nadciśnienia mogą mieć ogromne konsekwencje dla zdrowia publicznego.

Wcześniejsze badania potwierdziły, że zielona i czarna herbata może obniżyć ciśnienie krwi o minimalną, ale stałą wartość. Naukowcy uważają, że katechiny obecne w herbacie odgrywają największą rolę w obniżaniu ciśnienia krwi.

Jak katechiny w zielonej lub czarnej herbacie aktywują kanały KCNQ5?

Badacze zidentyfikowali KCNQ5 jako główne białko kanału jonowego, na które wpływają katechiny herbaty. Uważają, że to odkrycie zaowocuje w przyszłości bardziej zaawansowaną optymalizacją chemii medycznej.

KCNQ5 pomaga kontrolować napięcie naczyniowe, a także regulować aktywność elektryczną i sygnalizację neuronów w mózgu. Upośledzenie tych neuronów z powodu wariantów genetycznych może prowadzić do encefalopatii epileptycznej. To osłabiające zaburzenie rozwojowe powoduje częste napady drgawkowe z powodu nieprawidłowego funkcjonowania kanału jonowego.

Jednak odkrycie zdolności zielonej i czarnej herbaty do aktywowania KCNQ5 może prowadzić do nowych metod leczenia napadów. Ponieważ katechiny mają zdolność przekraczania bariery krew-mózg, naukowcy uważają, że może to pomóc w leczeniu zaburzeń pobudliwości mózgu.

Ludzie na całym świecie spożywają herbatę od ponad 4000 lat ze względu na jej właściwości zdrowotne. Każdego dnia ludzie wypijają około 2 miliardów filiżanek herbaty na całym świecie, ustępując jedynie wodzie pod względem spożytej objętości. Trzy najpopularniejsze herbaty zawierające kofeinę to herbata zielona, ulung i czarna.

Czytaj: Herbata ulung może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej

Każda z tych odmian herbaty pochodzi z liści wiecznie zielonego gatunku Camellia sinensis. Różnice w kolorze i smaku herbat wynikają z różnych procesów fermentacji podczas produkcji.

To, w jaki sposób „spożywasz” herbatę, robi różnicę

Wiele osób w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przygotowuje czarną herbatę z mlekiem. Co ciekawe, naukowcy odkryli, że mleko zapobiega aktywacji KCNQ5 w herbacie, gdy jest bezpośrednio stosowane do komórek. Jednak kiedy ludzie piją herbatę z mlekiem, nie powinno to mieć takiego samego efektu.

Jednak według Abbott: „Nie uważamy, że oznacza to, że należy unikać mleka podczas picia herbaty, aby skorzystać z dobroczynnych właściwości herbaty. Jesteśmy przekonani, że środowisko w ludzkim żołądku oddzieli katechiny od białek i innych cząsteczek mleka, które w przeciwnym razie blokowałyby korzystne działanie katechin”.

Czytaj: Kraków upamiętnił Zbigniewa Wodeckiego

Zespół doszedł do tego wniosku na podstawie innych badań wykazujących przeciw-nadciśnieniowe działanie herbaty, niezależnie od tego, czy jest spożywana z mlekiem, czy nie. Korzystając ze spektrometrii mas, zespół odkrył również, że podgrzanie zielonej herbaty do 35 stopni Celsjusza zmieniło jej skład chemiczny. Po podgrzaniu do tej temperatury herbata stała się bardziej skuteczna w aktywowaniu KCNQ5. Jednak naukowcy twierdzą, że te same korzyści można uzyskać pijąc herbatę na gorąco lub na zimno.

Ponieważ zielona i czarna herbata może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, naukowcy mają nadzieję, że dostępne będą nowe metody leczenia. Być może w przyszłości leki będą obejmować katechiny herbaciane lub lekarze zalecą picie herbaty jako realne rozwiązanie.

Inne korzyści spożywania zielonej lub czarnej herbaty

Oto kilka wspaniałych powodów, dla których warto codziennie pić herbatę.

Korzyści ze spożywania zielonej herbaty:

 • obniża poziom cukru we krwi,
 • poprawia trawienie,
 • redukuje wolne rodniki,
 • obniża ryzyko raka,
 • zmniejsza poziom cholesterolu,
 • zmniejsza ryzyko chorób serca i wątroby,
 • poprawia zdrowie wątroby,
 • zwiększa funkcje poznawcze,
 • pomaga zapobiegać przeziębieniom i przypadkom grypy,
 • wzmacnia układ odpornościowy.

Korzyści ze spożywania czarnejj herbaty:

 • zwiększa czujność i energię,
 • zwiększa metabolizm,
 • poprawia zdrowie układu krążenia,
 • wysoka zawartość przeciwutleniaczy, w tym polifenoli i katechin,
 • obniża ryzyko cukrzycy,
 • zmniejsza ryzyko raka,
 • obniża ryzyko udaru,
 • poprawia zdrowie kości,
 • ma właściwości przeciwzapalne.

Podczas gdy zielona i czarna herbata zawierają kofeinę, aminokwas w herbacie zwany L-teaniną pomaga temu przeciwdziałać. Pomaga zwiększyć koncentrację i czujność, jednocześnie dając efekt uspokajający, w przeciwieństwie do kawy. Jeśli próbujesz zrezygnować z uzależnienia od kawy, zastanów się nad piciem herbaty rano. Daje te same efekty co kawa bez nadmiernej stymulacji.

Badanie ujawniło, że picie zielonej lub czarnej herbaty może obniżyć ciśnienie krwi

Nowe badanie pokazuje, że picie zielonej lub czarnej herbaty może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, działając na kanały KCNQ5. Kiedy jony te ulegają aktywacji, powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi.

Poza tym udowodniono, że zielona i czarna herbata ma wiele innych korzyści zdrowotnych. Zmniejszenie ryzyka raka, poprawa funkcji poznawczych i zmniejszenie stanu zapalnego to tylko kilka znaczących korzyści.

Jeśli jeszcze nie pijesz herbaty, rozważ 1-2 filiżanki dziennie. Nie tylko poprawi to Twoje zdrowie, ale i pomoże Ci zerwać z nawykiem kawowym!

johannesfloe.com – Art to remember