Piekarka używa chleba jako płótna do żywej sztuki inspirowanej Van Goghem

0
736

Teri Culletto, znana również jako Vineyard Baker, używa chleba focaccia jako płótna do sztuki inspirowanej Van Goghem.

Korzystając ze świeżych ziół i warzyw, stworzyła serię bochenków inspirowanych Vincentem van Goghem, które nazywa Van Doughthat. Bochenki chleba wyglądają jak kwiatowe obrazy.

Culletto zaczęła myśleć o pieczywie focaccii jako narzędziu sztuki w 2018 roku po tym, jak została poproszona o poprowadzenie zajęć edukacyjnych dla dorosłych w swojej lokalnej piekarni.

„W ramach przygotowań do lekcji o chlebie zaczęłam studiować historię i pochodzenie focaccii. Odkryłam, że słowo focaccia po łacińsku znaczy „z paleniska”. Te słowa, tak ciepłe i zachęcające, utknęły we mnie”.

Zainspirowało ją do stworzenia klasy odzwierciedlającej te ciepłe uczucia. Culletto dała swoim uczniom warzywa, zioła, nasiona i przyprawy, aby ci położyli je na wierzchu chleba.

„Ta klasa okazała się współpracą artystów i piekarzy w jednym”.

Czytaj: Pouczający eksperyment na temat mycia dłoni na przykładzie chleba

Później tego samego roku Culletto przeżyła kolejne doświadczenie, które zainspirowało ją do robienia chleba. Jako częsty gość Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie zachwyciła ją wystawa Van Gogha. „Jak to zwykle bywa w sztuce, zainspirowałam się”, wspomina, myśląc: „Dlaczego nie spróbować tego na chlebie?”

Culletto stworzyła swoją pierwszą focaccię Van Dough, używając świeżej papryki, pomidorów cherry, szalotek, szczypiorku i innych warzyw.

Powstały bochenek chleba, choć pyszny, był dla Culletto niczym dzieło sztuki. „To stał się mój nowy ulubiony chleb” – mówi.

Przewiń w dół, aby zobaczyć więcej sztuki chlebowej Van Dough.

Piekarka Teri Culletto tworzy sztuką inspirowaną Vincentem van Goghem, używając chleba focaccia.

vineyardbaker

Jej kolorowe bochenki są ozdobione warzywami i ziołami ułożonymi w kwiatowe wzory.

vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker
vineyardbaker

Czytaj: Chleb do drzwi – zamów pieczywo i słodkości we Wrocławiu z dowozem pod drzwi