Piekielne Dzwony

0
689

Nurkowanie w Cenote El Zapote to niesamowite przeżycie.

To miejsce jest mistyczne i może trochę przerażające. Jest osobliwe ze względu na piękne formacje: „Hells Bells”, czyli „Piekielne Dzwony”.

Głęboko w 50-metrowej głębokości wypełnionej wodą w Meksyku, na półwyspie Jukatan, stalaktyty przybierają inną formę.

Zamiast zwykłego wydłużonego, spiczastego kształtu zwisającego z dachu jaskiń, stalaktyty w Cenote El Zapote są stożkowe i puste, przypominające dzwony lub abażury. Nurkowie nazywają je „Hells Bells”, od piosenki australijskiego zespołu hardrockowego AC / DC.

Zdjęcie: Eugenio Acevez/ Jerónimo Avilés

Piekielne Dzwony znajdują się mniej więcej w połowie drogi, gdy schodzi się w dół jaskini w kształcie klepsydry. Występują w wąskim paśmie o szerokości około sześciu metrów, ale w tym regionie zajmują prawie całą powierzchnię jaskini.

Ściany zdobią dzwonowate stalaktyty. Jednak ich powstanie pozostawało całkowitą tajemnicą… do niedawna.

Najpierw odkryła je grupa nurków jaskiniowych. Następnie naukowcy badali te formacje przez lata. W końcu zrozumieli, że te formacje są wyjątkowe i niepowtarzalne. Dlatego, że są to naturalne rzeźby zbudowane przez żywe organizmy.

Czytaj: Jaskinia Niedźwiedzia ponownie otwarta

Obecnie Piekielne Dzwony kontynuują swój wzrost w wodzie. W rzeczywistości te formacje nazywane są Biothemami. Tworzą je bakterie oddychające i krzepnące w środowisku wapiennym.

Powoli połączenie bakterii, odpowiednie pH, wodorosiarczan i dużo miłości stworzyły te złożone formacje skierowane w dół. Ponadto naukowcy potrzebowali dziesięciu lat, aby dowiedzieć się, jak dokładnie rosną.

Chmura wodorosiarczanu jest gęsta i wygląda jak materac z bawełny.

Oczywiście, aby dostać się w głębiny Cenote El Zapote, wymagane są kwalifikacje kursu nurkowania. To doświadczenie jest tego warte. Ponieważ jest to niesamowicie wyjątkowy skarb formacji. Nie tylko w Meksyku, ale także na całym świecie.

Nurkowanie w tej jaskini to niezapomniane wspaniałe doświadczenie, które przewyższy wszystkie Twoje oczekiwania.

Jaskinia Cenote El Zapote znajduje się w głębi lądu od Porto Morelos. Jaskinia jest mała i głęboka, bardzo wąska i ciemna. W szczególności pokochają tę jaskinię ciekawi i odważni nurkowie.

Czytaj: To ciasne wejście do jaskini jest piekłem klaustrofobii

Zdjęcie: Wolfgang Stinnesbeck

Datowanie radiometryczne wskazuje, że Piekielne Dzwony zaczęły rosnąć od około 5000 lat i proces ten trwa do dziś.

Zdjęcie: Eugenio Acevez/ Jerónimo Avilés
Zdjęcie: Eugenio Acevez/ Jerónimo Avilés
Zdjęcie: Eugenio Acevez/ Jerónimo Avilés
Zdjęcie: Eugenio Acevez/ Jerónimo Avilés
Zdjęcie: Eugenio Acevez/ Jerónimo Avilés

johannesfloe.com – Art to remember