Piękna rzeźba oddaje hołd indiańskim kobietom

0
622

Piękna rzeźba o wysokości 15,5 metra oddaje hołd indiańskim kobietom w Południowej Dakocie.

Ta piękna, wysoka na 15,5 metra rzeźba w Dakocie Południowej, nazwana „Godność”, została niedawno wzniesiona i została wykonana z poszanowaniem rodzimej kultury.

reddit.com

Wysoko nad rzeką Missouri w Dakocie Południowej znajduje się wspaniała rzeźba będąca pięknym hołdem dla rdzennych narodów regionu Wielkie Równiny.

Wysokie na 15,5 metra dzieło nosi tytuł Godność Ziemi i Nieba (Dignity of Earth and Sky) – często skracane do Godność – i jest posągiem tubylczej kobiety noszącej sukienkę w stylu równin i otrzymującej kołdrę z gwiazdą. Podkreślając tę postać, pomnik upamiętnia często pomijaną grupę kobiet z Narodów Lakota i Dakota.

Artysta Dale Claude Lamphere stworzył ukochany pomnik. Aby udoskonalić portret kobiety, odniósł się do trzech indiańskich modelek – w wieku 14, 29 i 55 lat – studiując bogate tradycje kultury Lakota i Dakota.

„Moim zamiarem jest, aby rzeźba stała się trwałym symbolem naszego wspólnego przekonania, że wszystko tutaj jest święte i znajduje się w świętym miejscu” – wyjaśnia Lamphere.

Czytaj: 10 roślin leczniczych, które stosowali Indianie do leczenia wszystkich dolegliwości

Kobieta nosi wzór sukienki inspirowany projektem z lat 1850 i trzyma kołdrę w kształcie gwiazdy, która okazała się najbardziej uderzającą częścią całej rzeźby. Rozpostarta kołdra – symbol szacunku i honoru w kulturze rdzennych Amerykanów – ma 128 niebieskich diamentów ze stali nierdzewnej, które trzepoczą, gdy wieje wiatr. Wygląda też inaczej w ciągu dnia. Gdy słońce wstaje, kawałki olśniewają w świetle dziennym. W nocy są oświetlone diodami LED i mają dramatyczny, ale spokojny wygląd.

Jeśli chcesz odwiedzić rzeźbę Godność, znajduje się ona przy I-90 w Chamberlain w Dakocie Południowej. Będąc w okolicy, nie przegap kolejnej okazji do poznania rdzennych mieszkańców. Muzeum i centrum kultury Atka Lakota oddalone jest od hotelu o kilka minut jazdy.

Więcej informacji Dale Claude Lamphere: Strona internetowa|Facebook

Zapierająca dech w piersiach statua Godność to wysoka na 15,5 metra rzeźba, która jest hołdem dla często pomijanej grupy kobiet z Narodów Lakota i Dakota.

Źródło: Instagram
Źródło: Instagram
Źródło: Instagram
Źródło: Instagram

Oszałamiająca kołdra w gwiazdę składa się ze 128 niebieskich diamentów, które poruszają się na wietrze i mienią się w słońcu.

Czytaj: Jaskinia lodowa na Islandii oświetlona zachodzącym słońcem. Niesamowity widok

Źródło: Instagram
Źródło: Instagram
Źródło: Instagram
Źródło: Instagram

Rzeźba zachwyca nocą:

Źródło: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org