Piękne i spokojne miejscowości nad morzem

0
557
Zdjęcie: pixabay.com

W tym roku przez pandemię większość Polaków została w Polsce. Wybraliśmy polskie morze. Niektóre miejscowości nadmorskie przepełnione są wczasowiczami. Zobacz, gdzie warto się udać, aby naprawdę odpocząć i nacieszyć się spokojnym morzem.

Miejscowości nad polskim morzem to nie tylko zatłoczone kurorty, gdzie ceny są wyższe niż za granicą.

Sopot, Gdańska, Gdynia, czy Władysławowo pękają w szwach od turystów, podobnie jak w Ustce, Jastrzębiej Górze, Karwi czy na Helu.

Na szczęście są mniejsze miejscowości, gdzie można odpocząć i słuchać codziennie rano śpiew ptaków. Oto lista najciekawszych nadmorskich miasteczek.

Karwieńskie Błoto i Sławoszynko

Karwieńskie Błota i Sławoszynko położone są w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa. Słyną z pięknych i szerokich plaż, gdzie można wypoczywać w spokoju i bez ścisku panującego w innych typowo miejskich kurortach.

Te kaszubskie miejscowości są dobrą bazą wypadową do zwiedzania Rozewia, Władysławowa, Pucka, Helu, Gdyni, Gdańska i wyjątkowej wydmy w Łebie.

Te małe XVI-wieczne wioski, które leżą nad Kanałem Karwianka, zostały założone przez osadników holenderskich, których zadaniem było osuszenie okolicznych bagien (szczęśliwie zakończone sukcesem!).

W miejscowości znajdują się liczne kwatery prywatne wspierające sezonowo obsługę ruchu turystycznego w pobliskiej Karwi.

Mechelinki

Mechelinki są wymarzonym miejscem dla ludzi szukających ciszy, spokoju i oderwania się od zgiełku dnia codziennego. Tu nie znajdziesz dużych pensjonatów ani dyskotek. Tutaj naprawdę wypoczniesz.

Mechelinki to mała wieś kaszubska, położona w woj. pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo. W bezpośrednim sąsiedztwie Mechelinek znajduje się rezerwat przyrody „Mechelińskie Łąki”. Znajduje się tu przystań rybacka z charakterystycznymi kaszubskimi kutrami rybackimi, mały targ rybny i piaszczysta plaża. Do Mechelinek można dojechać komunikacją miejską z Gdyni.

Jest tu piękne molo z widokiem na morze i kolorowe kutry rybackie; to również ostoja miłośników sportów wodnych – z uwagi na silny wiatr, kitesurferzy są tu stałym elementem urokliwego krajobrazu. 

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów

Gąski

Gąski to idealna lokalizacja na spędzenie wymarzonych, rodzinnych wakacji. Gąski to niewielka wieś letniskowa w gminie Mielno, w powiecie Koszalin.

W Gąskach znajduje się piękna, czysta i przede wszystkim szeroka plaża.

W Gąskach znajdują się dwa ciekawe, zabytkowe kompleksy. Park pałacowy z II połowy XIX wieku oraz otaczający zabytkowy, neoklasyczny „Pałac Morski”, wybudowany również w tym czasie.

Latarnia morska w Gąskach jest świetnie zlokalizowana – znajduje się w centrum miejscowości. Jest dostępna dla ziwedzających co jest jej ogromnym atutem. U podstawy latarni został zachowany dom latarnika. 

Czytaj: Ratownik z Ustki chciał uświadomić ludziom jak zdradliwe bywa morze – wystarczył jeden krok!

Trzęsacz

Trzęsacz znany jest z ruin kościoła wybudowanego w średniowieczu z którego dziś pozostały tylko szczątki południowej ściany. To urokliwa wieś, która należy do gminy Rewal.

Znajduje się tam piaszczysta plaża z kolorowymi kamykami ze strzeżonym kąpieliskiem. Na plażę, ze względu na duże urwisko, kierują strome schody, a na ich przedłużeniu zlokalizowano punkt widokowy, z którego można zachwycać się panoramą okolicy i pozostałości kościoła. 

Ciekawostką Trzęsacza jest linia kolejki wąskotorowej z Gryfic do Niechorza. W wakacje kursuje pociąg retro ciągnięty przez parowóz na trasie Pogorzelica – Trzęsacz.

Kopalino

Kopalino to miejsce magiczne dla osób, które chcą naprawdę odpocząć i się wyłączyć. Nie ma tu deptaków i tłumów, jest spokój i cisza.

Ta niewielka miejscowość letniskowa znajduje się między Łebą a Dębkami, położona około dwóch kilometrów od nadmorskiej plaży. Otoczona przez las ukryła się przed turystycznym tłumem.

Ta miejscowość to raj dla grzybiarzy, włóczęgów i amatorów sportów na świeżym powietrzu.

Oprócz rozwiniętej infrastruktury dla rowerzystów jest tu również stadnina koni, która umożliwia naukę jeździectwa a także niewielkie jezioro Kopalińskie. 

Białogóra

Białogóra to wypoczynkowa miejscowość położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu lasów, między Łebą i Karwią, ok 1,5 kilometra od brzegu morskiego.

Od Bałtyku oddziela ją pas sosnowego lasu o szerokości ok 800 m, a w pobliżu znajduje się zalesiona wydma, od której wieś wzięła nazwę. 

Plaża w Białogórze jest szeroka, piaszczysta i niezatłoczona. Latem działa na niej strzeżone kąpielisko morskie. Na plażę prowadzi asfaltowa dróżka, a ostatni odcinek dojścia do plaży wiedzie po drewnianym deptaku.

W Białogórze i okolicy jest wiele ścieżek i szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych.

Nordic walking jest tu głównym sportem, przyciągającym osoby z całej Polski. Na miejscu utworzono nawet specjalne ścieżki dla amatorów marszu z kijkami (łącznie 32 km) o zróżnicowanym stopniu trudności.

Nowa Karczma

Nowa Karczma to wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Nowa Karczma.

Znajdziemy tam czystą plażę aż do granicy z obwodem kaliningradzkim i co ważne jest na niej mniej tłoczno niż w oddalonej o 11 km Krynicy.

Jeśli będziesz mieć dość leżakowania na plaży, będziesz mógł wybrać się na spacer do urokliwego lasu ciągnącego się wzdłuż Mierzei Wiślanej.

johannesfloe.com – Art to remember