Piękne motyle

0
1049

Motyle to przepiękne owady obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Urzekają różnobarwnymi skrzydełkami. Jednak warto wiedzieć, że poza ładnymi skrzydłami, ich ciało skrywa dużo więcej tajemnic.

Motyle są pięknymi stworzeniami. Szacuje się, że na świecie jest około 150 tysięcy gatunków motyli, podczas gdy w Polsce występuje niewiele ponad 3 tysiące gatunków. Motyle zamieszkują wszystkie kontynenty, poza Antarktydą.

? Przemiana motyli jest bardzo ciekawa. Na początku są brzydkimi gąsienicami, później zmieniają się w imago (dorosłą postać motyla). Gdy motyle są gąsienicami uważane są za szkodniki. W późniejszej fazie stanowią bardzo ważną funkcje w ekosystemie. Pełnią funkcję zapylającą dla wielu owadów oraz są dla nich pożywieniem.

? Motyle są zmiennocieplne. Jeśli ich ciało nie osiągnie temperatury około 30 °C są niezdolne do lotu. Dlatego też często możemy zauważyć motyla wygrzewającego się na słońce z rozłożonymi skrzydłami. W najlepszej sytuacji znajdują się motyle o ciemnym zabarwieniu.

? Motyle można podzielić na te aktywne w ciągu dnia i żyjące aktywnie w nocy-ćmy.

? Podstawą piramidy żywieniowej motyli jest nektar kwiatów. Jest on jednak ubogi w sole mineralne, co zmusza je do pozyskiwania ich z innego źródła. Z tego powodu często można je zobaczyć przy kałuży (deszczówka wypłukuje sole z ziemi). Motyle nie pogardzą również fermentującymi owocami, sokiem wyciekającym z uszkodzonych drzew, czy padliną. Sole mineralne niezbędne są głównie samcom gdyż to one mają największy wpływ na jakość ich plemników.

? Motyle z rodziny zawisaków w trakcie wysysania nektaru z kwiatów potrafią zawisnąć w powietrzu i utrzymać się tak przez długi czas. Jest to możliwe dzięki bardzo szybkim ruchom ich skrzydeł – nawet do 5 tysięcy uderzeń na minutę. Ich ssawki są niezwykle długie, przez co przypominają dziób kolibrów. 

? Mało kto wie, że motyle mogą pokonać tysiące kilometrów, latając jak ptaki. Do tego grona należą np. rusałki i zawisaki. 

? Niektóre gatunki motyli potrafią swoim piszczeniem odstraszyć skutecznie drapieżnika.

? Najszybszy motyl potrafi lecieć z prędkością 48 kilometrów na godzinę.

? Najszybsza ćma potrafi lecieć nawet 65 kilometrów na godzinę na krótkich dystansach.

? Motyl posiada sześć nóg i cztery skrzydła. Ich ciało podzielone jest na 3 części-głowę, klatkę piersiową i brzuch.

? Motyl często kojarzony jest jako symbol wiosny i nadejście ciepłych dni.

? Dorosłe motyle nie żyją zbyt długo. Jest to najczęściej od 2 do 4 tygodni. Sprzymierzeńcem w osiąganiu rekordów w długości życia dla motyli jest zima. Owady te zapadają wtedy w hibernację dzięki, której mogą przeżyć nawet 9 miesięcy.

? Podczas składania jaj, motyle przyklejają je do liścia. Jest to możliwe dzięki temu, że owady te uwalniają klej, który jest tak mocny, że oderwanie jaj jest praktycznie nie możliwe. Co ciekawe naukowcy do tej pory nie potrafią odkryć składu chemicznego tego motylego kleju.

?Motyle są krótkowidzami. Widzą całkiem dobrze na odległość około 3-3.5 metra, a obraz poza tą odległością jest rozmazany. Posiadają one jednak zdolność widzenia kolorów w ultrafiolecie, których człowiek nie widzi. 

? W amazońskiej dżungli widok motyla przy głowie żółwia to nic dziwnego. Motyle spijają żółwie łzy, aby uzupełnić w swoim organizmie niedobory sodu, czyli składnika, którego tak brakuje w południowo-wschodnim Peru.

Pisałam nawet o tym artykuł: Niesamowite zdjęcia motyli i żółwia oraz motyli i aligatora

Zobaczcie zdjęcia pięknych motyli:

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

Czytaj: BRYTYJSKI MCDONALD’S WPROWADZIŁ PAPIEROWE SŁOMKI. LUDZIE CHCĄ POWROTU PLASTIKOWYCH.