Pielęgnacja włosów – banał czy wyzwanie?

0
641
źródło: pixabay.com

Pielęgnacja włosów to coś o czym niby każdy coś wie, ale nie zawsze się do tego stosuje. Jesienią nasze włosy często potrzebują szczególnego traktowania i regeneracji po lecie. Pomimo, że o piękne, długie włosy zabiegają głównie kobiety, to sprawa także dotyczy niektórych mężczyzn. Jeżeli nie zamierzasz w najbliższym czasie ścinać włosów, a chcesz żeby były naprawdę zdrowe i lśniące, przeczytaj kilka zamieszczonych tutaj porad.  

Czego unikać?

Suszarki, lokówki, prostownice…niestety one wszystkie negatywnie wpływają na włosy. Jednak na ile musisz, możesz używaj tych sprzętów (w końcu do tego są), tylko nie zapominaj o częstszej regeneracji włosów (maseczki, dobre odżywki, spraye). Co do suszenia włosów – warto robić to chłodnym powietrzem i nie ustawiać suszarki zbyt blisko skóry głowy.

Farbowanie – również nie sprzyja włosom. Ale oczywiście końcowy efekt przewyższa wszelkie wady, dlatego nie namawiamy do zaprzestania farbowania włosów, ale do tego by do farbowania stosować wysokich jakościowo, profesjonalnych farb (takich jakie maja w salonach fryzjerskich). Jeżeli wolisz kupować w drogerii (np. nie stać cię na profesjonalne kosmetyki), wybieraj farby bez amoniaku, bądź preparaty do farbowania oparte wyłącznie na naturalnych substancjach. Po farbowaniu nie zapomnij nałożyć specjalnej odżywki.

Słona woda, słońce, mróz – niestety również negatywnie odbijają się na wyglądzie włosów. Jednak nie unikniemy warunków atmosferycznych, co najwyżej możemy zadbać tylko o kapelusz, czapkę, czy związanie włosów w koka do kąpieli wodnych.

źródło: pixabay.com

Podstawy pielęgnacji

 Szampon i odżywka dobrane do potrzeb włosów to coś, czego chyba używa każdy z nas. Włosy najlepiej mydlić dwa razy, gdyż pierwsze mycie oczyszcza włosy wyłącznie powierzchownie, dopiero drugie pozwoli usunąć cały łój ze skóry głowy. Dobra odżywka sprzyja łatwemu rozczesywaniu się włosów i chroni przed ich wypadaniem. Ważne by dokładnie spłukać szampon i odżywkę, gdyż pozostawienie kosmetyków na włosach grozi powstawaniem łupieżu. Również warto zwracać uwagę na to do jakich włosów przeznaczony jest dany kosmetyk. Innego zestawu będziesz potrzebować, jeżeli posiadasz włosy tłuste, a innego jeżeli suche czy zniszczone. Jeżeli nie wiesz jakie są twoje włosy, najlepiej zapytaj o to fryzjerki przy najbliższej wizycie, a rozwiąże twój dylemat, a może nawet zaproponuje odpowiednie kosmetyki.

Przeczytaj więcej o zasadach pielęgnacji włosów

Naturalne olejki

 To coś co cudownie nawilża, odżywia i regeneruje włosy. Takie olejki najlepiej trzymać na włosach dwie godziny przed ich myciem, albo nawet nanieść na włosy przed pójściem spać i po obudzeniu umyć głowę. Naturalne olejki, które warto stosować na włosy to: kokosowy (używany często w kuchni), arganowy, jojoba, rycynowy, makadamia i wiele innych. Pomimo, że odrobinę różnią się właściwościami, to każdy z nich świetnie regeneruje i nawilża włosy.

źródło: pixabay.com

Maski na włosy

To pielęgnacja, którą można stosować 1-2 razy w tygodniu,  oprócz wszystkiego co wymieniono wcześniej. Do włosów zniszczonych – obowiązkowo. Do wszystkich innych, można w zależności od potrzeb. Rodzajów maseczek na rynku jest bardzo wiele. Te również warto dobierać pod kątem potrzeb swoich włosów. Jeżeli posiadasz włosy przetłuszczające się, zaleca się nakładanie maski tylko na końcówki. Maski na włosy wykonywać samemu, z glinek kosmetycznych, z dodatkami wcześniej wspomnianych naturalnych olejków.

Poznaj 4 naturalne maski do twarzy!

Fryzjer

To zawsze ratunek. Nieraz ostateczny. Ścięcie bądź choćby podcięcie włosów, może im bardzo pomóc. Ale kiedy bardzo nie chcesz ich ścinać, możesz też sobie zafundować kompleksową, profesjonalną regenerację włosów. Takie zabiegi odbudowujące również wykonywane są w wielu salonach fryzjerskich.

W końcu warto dbać o włosy, bo to nasza „wizytówka”. Mówi się, że piękno zaczyna się od stóp, tymczasem mamy skłonność oceniać nowopoznanego człowieka począwszy od głowy. 🙂 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!