Pierwsza na świecie modernizacja dróg z użyciem grafenu

0
646
Zdjęcie: pixabay.com

Wielka Brytania właśnie uruchomiła pierwszą na świecie modernizację dróg z użyciem grafenu.

Autostrada A1 otrzymuje „rewolucyjną zmianę nawierzchni”.

Grafen, który uchodzi za najmocniejszy materiał na świecie, zostanie wykorzystany do renowacji nawierzchni brytyjskiej autostrady A1, która ciągnie się od Londynu do Edynburga, wyjaśnia BBC.

Materiał o grubości jednego atomu, grafen, zostanie użyty do prac remontowych w Northumberland, w północno-wschodniej Anglii. Prace będą prowadzone od 19 września do 1 listopada tego roku.

Zbliża się „pierwszy na świecie” test dotyczący odnawiania powierzchni z użyciem grafenu.

W oświadczeniu prasowym rząd Wielkiej Brytanii określił tę modernizację jako „pierwszą na świecie”.

Materiał jest używany jako część próby, co oznacza, że rząd Wielkiej Brytanii będzie bacznie przyglądał się nowo ułożonej nawierzchni w nadchodzących latach, aby sprawdzić, czy grafen może być szerzej stosowany w celu zwiększenia trwałości i żywotności dróg.

Czytaj: Nowy podatek od plastiku w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2022 r.

Grafen zostanie wprowadzony do asfaltu, który został usunięty z autostrady A1 w celu recyklingu, zanim zostanie zwrócony na autostradę.

„Korzyści z grafenu zmieniają branżę” – powiedział Graeme Watt, kierownik UK National Highways.

„Jest mocniejszy niż stal, a dodanie go do innych materiałów może zmienić je w super materiały. Z tego, co widzieliśmy do tej pory, może znacznie wydłużyć żywotność niektórych naszych aktywów”.

Watt potwierdził również, że materiał został pomyślnie przetestowany w laboratorium, zanim rozważono jego zastosowanie w nowych próbach na miejscu.

Czytaj: 21 dróg, którymi musisz się przejechać. Widoki są nieziemskie!

Nowe, najnowocześniejsze metody budowy

Grafen to jedna z wielu fizycznych form, w których może istnieć węgiel — składający się z pojedynczej warstwy atomów ułożonych w siatkę plastra miodu.

Ze względu na swoją wytrzymałość, solidność i elastyczność wykazuje ogromny potencjał dla szerokiej gamy zastosowań, w tym technologii akumulatorów i procesów odsalania, które mogą sprawić, że woda morska będzie zdatna do picia.

Dzięki nowym pracom renowacyjnym grafen może wydłużyć żywotność autostrady, a także zmniejszyć częstotliwość robót drogowych.

Nowe prace będą najnowszą ofertą rządu Wielkiej Brytanii mającą na celu wypróbowanie najnowocześniejszych metod budowy dla dużych projektów infrastrukturalnych.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania ogłosiła również, że przyspieszy budowę swojej drugiej sieci kolei dużych prędkości (HS2) przy użyciu druku 3D z betonu zbrojonego. Nowa metoda poprawia trwałość, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy konstrukcji o 50 procent, ponieważ eliminuje potrzebę stosowania stalowych prętów wzmacniających.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl