Druk 3D każdego dnia naprawdę osiąga nowe wyżyny! Oprócz pomagania inżynierom i twórcom druk 3D ma wiele zastosowań w branży opieki zdrowotnej.
Brytyjczyk Steve Verze został pierwszym pacjentem na świecie, któremu założono oko wydrukowane w 3D.
Steve Verze, który ma 47 lat i jest inżynierem w Hackney we wschodnim Londynie, otrzymał lewe oko w czwartek i po raz pierwszy wypróbował je na początku tego miesiąca.
Szpital Okulistyczny Moorfields poinformował w czwartkowym komunikacie prasowym, że proteza jest pierwszą w pełni cyfrową protezą oka stworzoną dla pacjenta.
Pierwsza na świecie proteza oka wydrukowana w 3D
Verze otrzymało oko w czwartek, podczas gdy po raz pierwszy zostało sprawdzone pod kątem rozmiaru wcześniej w listopadzie.
Szpital dodał, że oko jest bardziej realistyczne niż inne alternatywy, ma „wyraźniejszą definicję i prawdziwą głębię dla źrenicy”.
Czytaj: Oto najdłuższy na świecie most wydrukowany w 3D

Inne protezy oczu mają zwykle tęczówkę, którą maluje się na krążku, a następnie dostosowuje w oczodole. Ta metoda zapobiega przedostawaniu się światła do „pełnej głębi” oka, co jest w stanie osiągnąć ten drukowany projekt 3D.
Druk 3D jest niezwykle dokładny i wydajny z właściwymi wskazówkami.
Procedura wygląda nie tylko bardziej realistycznie, ale jest też uważana za mniej inwazyjną.
Dopasowanie tradycyjnej protetyki wymaga pobrania formy z oczodołu przed zbudowaniem sztucznego oka, podczas gdy w przypadku protez 3D, oczodół jest skanowany cyfrowo w celu stworzenia szczegółowego obrazu.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Aby stworzyć zrównoważony i naturalny wygląd, naukowcy przeskanowali również funkcjonalne oko Verze. Obraz 3D został wysłany do Niemiec w celu wydrukowania, po czym został odesłany z powrotem do Wielkiej Brytanii, gdzie został wykończony i wypolerowany przez okulistów ze Szpitala Okulistycznego Moorfields.
„Potrzebowałem protezy, odkąd skończyłem 20 lat i zawsze byłem tego świadomy” – powiedział Verze w komunikacie prasowym.
„Kiedy wychodziłem z domu, często rzucałem spojrzenie w lustro i nie podobało mi się to, co widziałem. To nowe oko wygląda fantastycznie, a dzięki technologii druku cyfrowego 3D będzie tylko lepiej i lepiej” – dodał.
Szpital Okulistyczne Moorfields powiedział, że drukowanie 3D może „skrócić o połowę” czas potrzebny na opracowanie protezy oka, z sześciu tygodni do około dwóch lub trzech.
Rzecznik powiedział CNN, że wkrótce rozpocznie się badanie kliniczne z udziałem większej liczby pacjentów.
Profesor Mandeep Sagoo, kierownik kliniczny projektu w Szpitalu Okulistycznym Moorfields oraz profesor okulistyki i onkologii okulistycznej na Uniwersytecie Londyńskim, powiedział w oświadczeniu, że jest „podekscytowany” potencjałem nowej metody rozwoju.
Wypowiadając się przed założeniem oka, Sagoo powiedział: „Mamy nadzieję, że zbliżające się badanie kliniczne dostarczy nam solidnych dowodów na temat wartości tej nowej technologii, pokazując, jak duże znaczenie ma ono dla pacjentów”.
Czytaj: Student z Wrocławia drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów