Pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D już otwarta

0
354
Niedawno została otwarta szkoła wydrukowana w 3D w Malawi. Zdjęcie: CDC Group

Szkoła z drukarki 3D? Proszę bardzo!

Wysokie koszty druku 3D od dawna powodują, że technologia ta jest wykorzystywana tylko do prac z najwyższej półki. Ale brytyjska Grupa CDC chce zmienić to pojęcie i ostatnio wydrukowała w 3D szkołę w Malawi w zaledwie 18 godzin. Uczniowie już uczęszczają na zajęcia w tym nowym budynku.

UNICEF szacuje, że w samej Malawi brakuje 36 000 sal lekcyjnych. Rozwiązanie tej luki za pomocą konwencjonalnych metod budowlanych zajęłoby 70 lat. Ale 14 Trees, spółka działająca na rzecz zaspokojenia potrzeb infrastrukturalnych w Afryce, twierdzi, że technologia druku 3D może wypełnić tę lukę w ciągu zaledwie 10 lat.

14 Trees jest spółką pomiędzy brytyjską CDC Group i francusko-szwajcarską międzynarodową firmą zajmującą się materiałami budowlanymi, Lafarge Holcim. Poprzez to partnerstwo chcą budować niedrogie mieszkania, szkoły i infrastrukturę społeczną w Afryce.

Do procesu drukowania przedsięwzięcie wykorzystuje atrament LafargeHolcim, który nie tylko skraca czas budowy, ale także wymaga mniejszej ilości materiałów w porównaniu z innymi opcjami atramentów. Oprócz obniżenia kosztów budowy, zmniejsza również ślad środowiskowy o 50 procent, twierdzi przedsiębiorstwo.

Proces ten nie jest jednak w pełni zautomatyzowany. Zespół wykorzystuje dużą wytłaczarkę do budowy ścian konstrukcji. Wykwalifikowani pracownicy lokalni zajmują się procesem montażu drzwi, okien, pokryć dachowych i nie tylko. Dzięki temu przedsięwzięciu spółka 14 Trees stworzy również więcej miejsc pracy dla miejscowej ludności i pomoże im w podnoszeniu umiejętności.

Czytaj: Ławka z przebojami Wodeckiego pod Wawelem

Pomieszczenia szkolne, zbudowane w rekordowym tempie, zostały teraz przekazane społeczności lokalnej w strefie Yambe w dzielnicy Salima. Po przeniesieniu pod koniec czerwca dzieci zaczęły uczęszczać na zajęcia.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem nowego budynku – jego trwałość i konstrukcja zapewniają przestrzeń i udogodnienia, których uczniowie nie mieli wcześniej” – powiedziała Juliana Kuphanga Chikandila, dyrektor ds. edukacji, młodzieży i sportu w Malawi.

Mówiąc o szkole, powiedziała: „Wyraźnie różni się od szkół budowanych w strefie Yambe i dzielnicy Salima i przyciągnie więcej uczniów, a uczniowie, którzy odeszli, powrócą do edukacji”.

Czytaj: Ludzkie organy z drukarki 3D

Spółka 14 Trees twierdzi, że jest to pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D. Oprócz szkoły, przedsięwzięcie wydrukowało w 3D prototypowy dom w zaledwie 12 godzin w dzielnicy Lilongwe w Malawi.

„Teraz, gdy udowodniliśmy tę koncepcję w Malawi, nie możemy się doczekać rozszerzenia tej technologii w szerszym regionie” – powiedział Miljan Gutovic, dyrektor regionu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w Holcim Group. Spółka ma w planach podobne projekty w Kenii i Zimbabwe.

Budowa projektu mieszkaniowego w Niemczech, w którym wykorzystano druk 3D, zajęła ponad 10 miesięcy.

johannesfloe.com – Art to remember