Pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Kenii od 61 lat

0
176
Prezydent Andrzej Duda przybył do Nairobi! „Głównym celem wizyty w Kenii jest promocja Polski i polskiego biznesu”. (zdjęcie: Mr. Kinuthia Pius, X)

Historyczny kamień milowy w dyplomacji: pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Kenii od 61 lat.

Prezydent Polski Andrzej Duda przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Kenii od 61 lat, co stanowi ważny kamień milowy w dyplomacji. Duda jest zaangażowany w kluczowe rozmowy z prezydentem Kenii Williamem Samoei Ruto na temat stosunków gospodarczych, współpracy w rolnictwie oraz rozwiązania kryzysu żywnościowego i energetycznego wynikającego z rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polak pobił rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki

Po oficjalnej ceremonii powitalnej, Duda i Ruto odbyli prywatne rozmowy, następnie przewodniczyli rozmowom delegacji. Prezydent Duda podczas konferencji prasowej podkreślił historyczne znaczenie tej wizyty, podkreślając, że jest to pierwsza wizyta polskiego przywódcy w Kenii od nawiązania stosunków dyplomatycznych sześć dekad temu.

Andrzej Duda poinformował, że tematem rozmów były przyszłe kierunki rozwoju relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Kenią, a także współpraca w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologi ochrony środowiska, w tym również pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – elektrowni wodnych i wiatrowych.

„Rozmawialiśmy na temat różnych form pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mówiłem Panu Prezydentowi o naszym procesie transformacji, który – zgodnie ze zobowiązaniami związanymi z naszą obecnością w Unii Europejskiej – realizujemy, jeżeli chodzi o ochronę klimatu. O naszych planach przekształceń sektora energetycznego, o rozwoju energetyki nuklearnej w Polsce, który jest niezbędnym czynnikiem zrealizowania w przyszłości europejskiej polityki klimatycznej w naszym kraju” – mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ: Ta kenijska firma zamienia plastikowe odpady w cegły

Uroczystości podczas rozmów delegacji obejmowały podpisanie memorandów, szczególnie w sprawach rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Duda podkreślił kompetencje Polski w zakresie nowoczesnej produkcji mleczarskiej, będącej jednym z największych na świecie producentów i eksporterów takich produktów jak mleko w proszku.

„Przedstawiałem sytuację produkcji mleczarskiej w Polsce, również przetwórstwa. Polska jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów m.in. mleka w proszku” – mówił Andrzej Duda.

Wizytę zakończy wieczorne spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami Polonii w Kenii, które jeszcze bardziej zacieśni więzi kulturalne i społeczne pomiędzy obydwoma narodami.

W planach wizyty w Afryce Wschodniej planowane są również rozmowy z Prezydentami Rwandy i Tanzanii, fora gospodarcze z udziałem polskiego biznesu, podpisanie szeregu umów bilateralnych, spotkania z przedstawicielami Polonii a także zwiedzanie wielkich inwestycji m.in huty cyny w Kigali, największej tego typu inwestycji polskiego kapitału w Afryce.