Pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów już otwarta – ograniczenie do 50 km/h

0
853

Pierwsza w Polsce autostrada dla rowerów w Jaworznie została oficjalnie otwarta 30 września. Ma dwie jezdnie z łącznie czterema pasami, wydzielony chodnik, dwie kładki i tunel. Trasa ma długość 10 km.

Zdjęcie: www.facebook.com/velostradapl

W Jaworznie na Śląsku została otwarta Velostrada – autostrada dla rowerów. Oficjalne otwarcie odbyło się 30 września. Tego dnia zorganizowano rajd rowerowy, na który mogło się zgłosić 800 chętnych. Rowerzyści pełni entuzjazmu wystartowali z rynku i tam również powrócili na metę. Uczestnicy musieli pokonać 15 km.

Velostrada posiada dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu, każda o szerokości pięciu metrów oraz chodnik dla pieszych o szerokości dwóch metrów. Droga przeznaczona dla rowerzystów ciągnie się przez 10 kilometrów, a w jej trakcie przejedziemy tunelem pod Trasą Śródmiejską oraz przez dwie kładki – pierwsza znajduje się nad ulicą Piłsudskiego na Podłężu, a druga nad ul. Kolejową nieopodal Galerii Galena. Trasa przebiega od ul. Puszkina na Osiedlu Stałym do Centrum w okolicach Galerii Galena.

Na pierwszej rowerowej autostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, a policja zapowiada, że będzie kontrolować rowerzystów. Fotoradarów na razie nie przewidziano.

Velostrada rowerowa w Jaworznie

Prezentujemy film z przejazdu nowootwartą velostradą w Jaworznie. Jest to jedna z trzech nitek. Ta zaczyna się w centrum i zahaczając o Podłęże biegnie do Osielda Stałego. Ma ok 3,5 km długości, a czas przejazdu to dosłownie kilka minut bez większego wysiłku. Jak widać już cieszy się dużą popularnością. Trasa ta powstałą na bazie dawnego szlaku kolejowego. Niestety w Katowicach takie trasy mają wartość tłucznia i złomu jaki można z nich pozyskać. Mogliśmy mieć podobną drogę dla rowerów z Osiedla Witosa do Trzech Stawów. Niestety ważniejszy był parking.

Publisert av Rowerowe Katowice Søndag 30. september 2018

Velostrada powstała przede wszystkim z myślą o mieszkańcach. Autostrada dla rowerów ma ułatwić komunikację między odległymi od siebie dzielnicami miasta. Dzielnicę Jeziorki od centrum miasta dzieli odległość 4,5 km, a trasa nierzadko wiedzie przez pola. Między innymi dlatego władze miasta postanowiły wybudować tam Velostradę. Na dodatek ma to być zachęta do zamiany czterech kółek na dwa. Według wyliczeń, w okolicy ścieżki żyje 60% mieszkańców Jaworzna. Rowerzyści będą mogli poruszać się tutaj szybko, bezkolizyjnie i bezpiecznie.

Jaworzno w przyszłości dostarczy także dla mieszkańców rowery miejskie. W ramach systemu Jaworznickiego Roweru Miejskiego na terenach miasta ma pojawić się około 20 terminali stacji rowerowych, w tym 200 rowerów do wypożyczenia – 80 standardowych oraz 120 elektronicznych.

Podobne rozwiązania sukcesywnie funkcjonują w Norwegii, Niemczech, Holandii oraz w Danii.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/knsk.pk

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą nową stronę o zdrowiu – f7zdrowie.pl 

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl