Pierwsze na świecie pociągi napędzane w 100% wodorem

0
235
Jeden z pociągów wodorowych Alstomu – wydany przez firmę.

Pierwsze na świecie pociągi napędzane w 100% wodorem obsługujące serwis regionalny w Niemczech w celu zastąpienia oleju napędowego.

Regionalny operator pociągów w Niemczech staje się pierwszą firmą, która wykorzystuje na swoich liniach pociągi w 100% napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Ale jeśli prawie wszystkie podróże pociągiem są teraz elektryczne, jaka jest potrzeba dużych inwestycji w wodór w podróży koleją?

W Niemczech i Stanach Zjednoczonych niektóre linie regionalne nadal używają lokomotyw napędzanych silnikiem Diesla, które narażają pasażerów w samochodach i na stacjach na bardziej szkodliwe zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenek azotu bardziej, niż stojąc w pobliżu ruchliwego skrzyżowania w mieście.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Nowa trasa, pomiędzy miastami Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde i Buxtehude w Dolnej Saksonii, będzie korzystać wyłącznie z pociągów na wodorowe ogniwa paliwowe francuskiej firmy Alstom, zakupionej przez niemiecką spółkę kolei regionalnych LNVG.

Wewnątrz ogniw paliwowych wodór przechowywany na dachu pociągu łączy się z tlenem, tworząc energię. Kiedy ten wodór i tlen łączą się, pozostaje tylko H2O.

Czytaj: Pociągi w Holandii jeżdżą całkowicie na energii wiatrowej

Model Alstomu może przejechać 1000 kilometrów, zanim będzie wymagał uzupełnienia paliwa, co w przypadku usług świadczonych między małymi miastami oznacza, że ​​nie będzie potrzeby uzupełniania paliwa do czasu zakończenia usługi pod koniec dnia.

„Nie będziemy kupować więcej pociągów z silnikiem diesla, aby zrobić jeszcze więcej w walce ze zmianami klimatu” – powiedziała w rozmowie z Deutsche Welle (DW) Carmen Schwable, rzecznik LNVG. „Jesteśmy również przekonani, że pociągi z silnikiem diesla nie będą już w przyszłości opłacalne ekonomicznie”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Alstom także prowadzi rozmowy na temat sprowadzenia niektórych z tych lokomotyw i wagonów również na amerykańskie linie kolejowe, ponieważ Stany Zjednoczone nadal używają lokomotyw spalinowych ze względu na ogromne odległości, jakie pokonują w porównaniu z trasami europejskimi, oraz kosztowny charakter elektryzowania linii kolejowych.