Pierwsze pomarańcze nie były pomarańczowe

0
286
Zdjęcie: Pixabay

Oryginalne pomarańcze z Azji Południowo-Wschodniej były hybrydą mandarynki i pomelo i były w rzeczywistości zielone.

Podczas gdy pochodzenie nazw wielu owoców jest tajemnicą, pomarańcza (orange) wydaje się być oczywista. Została nazwana od tego koloru (pomarańczowy to także orange).

W rzeczywistości użycie słowa „pomarańczowy” do opisania krzyżówki między czerwonym i żółtym zostało odnotowane dopiero trzysta lat po pojawieniu się owocu w Europie. Uważa się, że nazwa pomarańczy pochodzi od sanskryckiego słowa oznaczającego pachnący – naranja. I chociaż miąższ pomarańczy jest pomarańczowy, skórka wielu pomarańczy, zwłaszcza w cieplejszych krajach, jest zielona.

W rzeczywistości pomarańcze w cieplejszych regionach, takich jak Wietnam i Tajlandia, pozostają zielone przez cały okres dojrzałości.

Czytaj: Wyrzucili 12 000 ton skórek od pomarańczy do parku narodowego. Zobacz co się stało po 20 latach

Wiele owoców jest zbieranych, gdy są jeszcze trochę zielone i pozostawiane do dojrzewania podczas transportu, w sklepie lub w domu. Z drugiej strony większość zielonych pomarańczy jest doskonale dojrzałych. Zanim zmienią kolor na pomarańczowy, pomału zgniją.

Zielona skórka pomarańczy nie wskazuje na to, że nie dociera wystarczająco dużo jej naturalnego koloru. Jest po prostu napompowana chlorofilem. W ciepłych, słonecznych krajach ten chlorofil pozostaje w owocach. Dopiero gdy owoc jest wystawiony na zimno, chlorofil zamiera i prześwituje pomarańczowy kolor. Chlorofil to związek który sprawia, że warzywa i owoce mają zielony kolor.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W krajach Ameryki Południowej i tropikalnych, w pobliżu równika, pomarańcze pozostają zielone przez cały rok. W Stanach Zjednoczonych pomarańcze uprawiane wczesną wiosną lub późną jesienią stają się naturalnie pomarańczowe. Te, które widzą tylko pełnię lata, są zwykle zielone. Aby było to jeszcze bardziej frustrujące dla rolników, pomarańcze, które zabiły ich chlorofil, mogą ponownie zazielenić się, wysysając chlorofil z otaczających ich liści, jak małe wampiry.

Ponieważ większość ludzi kojarzy zielone owoce z niedojrzałymi owocami, większość zielonych pomarańczy w Stanach Zjednoczonych i Europie musi być zabarwiona, aby nadawała się do sprzedaży.

W niektórych przypadkach są wystawione na działanie gazu etylenowego, który rozkłada chlorofil. Niektóre są pokryte woskiem. Niektóre są szorowane detergentem, a niektóre są po prostu zanurzane w barwniku. Później wszystko trafia na sprzedaż.

Czytaj: Tauron Arena Kraków szykuje atrakcje na zimę