Pierwsze w Polsce Muzeum Queer zostanie otwarte w Warszawie

0
130
Queer Muzeum otwiera się w Warszawie. To pierwsza taka placówka w Polsce. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Najstarsze w Polsce stowarzyszenie LGBT+, Lambda, chce otworzyć pierwsze w kraju Muzeum Queer, które będzie dokumentować historię społeczności LGBT+.

Muzeum, które ma zawierać dokumenty, artefakty i indywidualne świadectwa, ma na celu „wypełnienie luk, odzyskanie tego, co zostało zapomniane i przemilczane, przywrócenie miejsca historii mniejszości i grup marginalizowanych”.

W Warszawie powstaje tęczowe muzeum.

Ogłaszając projekt, stowarzyszenie Lambda stwierdziło: „To się dzieje naprawdę! Spełniamy marzenie o stworzeniu pierwszego w Polsce i piątego na świecie muzeum, które będzie opowiadać historię społeczności LGBTQ+.”

Dodano: „Muzeum Queer jest potrzebne, aby rozmawiać o tym, na co nie ma miejsca w innych instytucjach: celebrowaniu historii społeczności LGBTQ+, upamiętnianiu ofiar dyskryminacji oraz towarzyszeniu społecznościom queer w tworzeniu kultury i walce o ich prawa”.

CZYTAJ: Trasa rowerowa wzdłuż polskiego wybrzeża nazwana „ukrytą perełką” przez BBC

Wśród eksponatów znajdzie się maszyna do pisania Tadeusza Olszewskiego, poety i pisarza, członka Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego w PRL.

Znajdzie się w nim także maszynopis jego książki Zatoka Ostów z 2008 roku, opowiadającej o geju zmuszonym do ukrywania swojej orientacji seksualnej.

Kolejnym obiektem do zaprezentowania będzie akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej, pierwszej osoby transpłciowej wybranej do polskiego parlamentu w 2011 roku.

Dołączona będzie także 12-metrowa tęczowa flaga, uszyta w ramach protestu przeciwko zakazowi zorganizowania pierwszej w Polsce Parady Równości w Warszawie.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Nie żyje legendarny polski trener. Dał Polsce aż 56 medali

Pisząc o inicjatywie na swojej stronie internetowej, Urząd Miasta Warszawy, który pomaga w dofinansowaniu muzeum, stwierdził: „Flaga była ważnym elementem marszów równości w całej Polsce i nosi ślady ataków i przemocy”.

W muzeum znajdzie się także tablica upamiętniająca homoseksualne ofiary II wojny światowej oraz około 100 000 dokumentów z lat 1945–2024 należących do Lambdy.

Jednym z ważniejszych elementów (…) będzie pierwsza tablica upamiętniająca kłirowe ofiary II Wojny Światowej. (…) Obok Queer Muzeum znajdzie się pierwsze takie upamiętnienie, na które myślę, że wszyscy, a na pewno ja sama, czekaliśmy bardzo bardzo długo – podkreślała Joanna Ostrowska, historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna, zajmująca się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Nikt tego nie zrobił przed nim! Bramkarz Portugalii pobił rekord i przeszedł do historii Euro!

Otwarcie Queer Muzeum zaplanowano na koniec września. Zarządzaniem placówki zajmie organizacja Lambda Warszawa, która wynajęła lokal od miasta na korzystnych warunkach.

Wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, powiedziała: „Cieszę się, że to już trzecie tego typu muzeum w Europie, ale cieszę się też, że opowiada o tożsamości tego miasta”.

Stowarzyszenie Lambda utworzyło teraz zbiórkę crowdfundingową, która ma pomóc zebrać pieniądze na dokończenie projektu.

Na stronie pomagam.pl, grupa napisała: „Otwarcie Queer Muzeum w samym centrum stolicy Polski to historyczny moment, ale bez Waszej pomocy nie uda nam się to.”

„Aby jednak tak się stało, potrzebujemy Waszego wsparcia.”

„Na pokrycie niezbędnych środków i sfinalizowanie prac brakuje nam jeszcze ok. 200 tys. zł.”

Lambda Warszawa to najstarsza w Polsce organizacja działająca na rzecz osób LGBTQIA+. Od 1997 roku wspiera tęczową społeczność prawnie, psychologicznie i edukacyjnie.