Pierwsze wydrukowane w 3D osiedle

0
273

Pierwsza wydrukowana w 3D dzielnica zapewnia 100 solidnych, niedrogich domów z panelami fotowoltaicznymi na dachu.

Na obrzeżach Austin w Teksasie powstaje wydrukowane w 3D osiedle, które będzie składać się ze 100 domów, które mają być do odbioru w przyszłym roku o około 30% taniej niż tradycyjne domy o porównywalnej wielkości.

Każdy dom będzie miał od 2 do 4 sypialni i od 2 do 3 łazienek, a ponadto na ich dachach zainstalowane zostaną panele słoneczne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Lennar, jedna z największych firm budująca domy w kraju, współpracuje z ICON, firmą drukującą 3D, i stworzyli coś, co nazwali The Genesis Collection. Firma Lennar była wczesnym inwestorem w ICON, która ich zdaniem miała potencjał do znacznego obniżenia kosztów budowy.

Drukarki są zaprojektowane do pracy 24 godziny na dobę, ale nie działają z powodu ograniczeń związanych z hałasem. Są prawie w pełni zautomatyzowane, zatrudniając tylko trzech pracowników. Jeden monitoruje proces na laptopie, drugi sprawdza mieszankę betonową, którą trzeba dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych. Inny działa wspomagająco, dodając nowy materiał do systemu.

Firma twierdzi, że może wydrukować cały system ścienny z elektryką, hydrauliką i wentylacją za około jedną trzecią tego, czego potrzebowałby normalny zespół budowniczych.

To wszystko przekłada się zarówno na niskie koszty, jak i terminowość.

„Obietnica zrobotyzowanej konstrukcji jest obietnicą automatyzacji, zmniejszenia siły roboczej – a tym samym obniżenia kosztów pracy” – powiedział Jason Ballard, współzałożyciel i dyrektor generalny ICON.

Domy z drukarki 3D ICON drukowane na miejscu dla społeczności w Teksasie

„Na początek będzie to 100 domów, ale spodziewamy się, że będziemy w stanie przenieść to na większą skalę, a na dużą skalę naprawdę skrócimy czas cyklu, a także obniżymy koszty” – powiedział NBC, Stuart Miller, prezes wykonawczy Lennar.

Czytaj: Student z Wrocławia drukuje w 3D protezy dla okaleczonych psów

Sposób, w jaki to działa, polega na załadowaniu cyfrowego planu piętra do systemu oprogramowania o nazwie Build OS, który następnie przygotowuje go do zrobotyzowanej budowy. Automatycznie rozplanuje zbrojenie konstrukcyjne, rozmieszczając gniazda elektryczne i wodno-kanalizacyjne podczas drukowania. Następnie drukarki wyciskają rzędy i rzędy zastrzeżonej mieszanki betonowej, która wygląda bardzo podobnie do pasty do zębów, powoli budując strukturę.

Inne firmy, takie jak Mighty Buildings z siedzibą w Kalifornii, również korzystają z technologii druku 3D, ale drukują domy w fabryce, a następnie przenoszą je na miejsce. ICON przenosi fabrykę na miejsce.

Czytaj: Pierwszy na świecie stalowy most wydrukowany w 3D

Wnętrze domu Lennar 3BD – projekt

„Dzięki temu projektowi zwiększamy naszą łączną liczbę domów o 400% i spodziewamy się dalszego co najmniej podwojenia w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat” — powiedział Ballard. Powiedział, że ma już plany współpracy z innymi budowniczymi na dużą skalę. DR Horton to kolejny z pierwszych inwestorów ICON.

Cement jest bardziej energooszczędny niż drewno, domy 3D są również znacznie solidniejszymi domami i są około 4 razy mocniejsze na różne elementy, takie jak wiatr i woda. Są też 2,5 razy bardziej wydajne energetycznie.

Czytaj: Oto najdłuższy na świecie most wydrukowany w 3D

Miller z Lennar powiedział, że jego głównym celem jest wprowadzanie na rynek bardziej przystępnych cenowo domów i postrzega to jako jeden ze sposobów, aby to zrobić. Ale wie też, że to wciąż wczesne etapy.

„Chodzi o innowacyjność. Jeśli jeździsz po kraju i rozmawiasz z urzędnikami na szczeblu lokalnym i stanowym, najważniejsze pytanie brzmi: w jaki sposób zapewniamy mieszkania dla pracowników, niedrogie mieszkania” – powiedział.

Lennar zaczął planować projekt z ICON, kiedy rynek mieszkaniowy był jeszcze w dobrym stanie, napędzany przez duży popyt i rekordowo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych jest ponad dwukrotnie wyższe niż na początku roku, a popyt gwałtownie spadł, co sugeruje, że może to stanowić dodatkowe ryzyko dla tego projektu.

„Nadal koncentrujemy się na naszej podstawowej działalności, sprawiając, że pociągi kursują na czas, budując domy w całym kraju, a wraz ze wzrostem i spadkiem rynku dostosowujemy naszą działalność” – powiedział Miller. „Innowacje to cykl, ponieważ leży po stronie naszej działalności, ponieważ wiemy, że patrząc w przyszłość, istnieje niedobór mieszkań”.

Czytaj: Pierwsza na świecie szkoła wydrukowana w 3D już otwarta

Oczekuje się, że te całkowicie wydrukowane w 3D domy trafią na rynek w 2023 roku. Brak wysokich cen towarów oznacza, że nawet gdy stopy hipoteczne rosną w związku z inflacją i cenami mieszkań, Lennar ma nadzieję utrzymać ich cenę na poziomie około 400 000 USD (1,8 mln).