Pierwszy elektryczny samochód Tama z 1947 roku

0
274
Zdjęcie: ifunny.co

W 1949 roku, ponad 70 lat temu, japońska firma samochodowa Tama opracowała elektryczny samochód, który mógł przejechać 200 km na jednym ładowaniu.

Sądząc po tym, jak rozwinął się przemysł motoryzacyjny od tamtego czasu, wielu zaczyna się zastanawiać, czy pewne postępy technologiczne nie są celowo tłumione w celu ochrony zysków w różnych branżach o ustalonej pozycji, takich jak ropa naftowa, gaz i węgiel.

W 1940 roku około 200 pracowników Tachikawa Aircraft Company przeniosło się do nowo utworzonej firmy Tokyo Electro Automobile Co., która rozpoczęła prace nad samochodem elektrycznym. Jednym z powodów był ówczesny skrajny niedobór benzyny.

W 1947 roku firmie udało się stworzyć prototyp dwumiejscowej ciężarówki (ładowność 500 kg) z silnikiem 4,5 KM i nową konstrukcją nadwozia. Nazwano ją „Tama” od miejsca, w którym firma miała swoją siedzibę. Jej maksymalna prędkość wynosiła 34 km/h.

Następnie firma stworzyła swój pierwszy samochód osobowy. Z dwojgiem drzwi i siedzeniami dla czterech osób, mógł poszczycić się prędkością maksymalną 35 km/h i zasięgiem 65 km na jednym ładowaniu. Były producent samolotów wykorzystał wiele unikalnych pomysłów w projektowaniu i konstrukcji Tamy, takich jak komory baterii.

Tama pojawił się w modelach samochodów osobowych i ciężarowych, a oba były dostępne w wersjach benzynowych i elektrycznych. W 1948 roku narodził się Tama Junior, kompaktowy samochód osobowy.

W 1949 roku firma po raz kolejny zmieniła nazwę na Tama Electric Car Company i wprowadziła nowy model o nazwie Senior, średniej wielkości samochód osobowy, zdolny do przejechania 200 km na jednym ładowaniu.

Wkrótce import ropy uległ normalizacji, a firma ponownie zmieniła kierunek. W 1951 roku firma ta połączyła się z Prince Motor, która w 1966 stała się częścią Nissana.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wymienna bateria do samochodu elektrycznego Tama

Komora baterii znajdowała się w podłodze kabiny samochodu elektrycznego Tama. Były dwa takie przedziały, po jednym z każdej strony. Każdy pojemnik na baterie został wyposażony w rolki, dzięki czemu zużyte baterie można było szybko wymienić na świeżo naładowane. Dzięki takiej konstrukcji Tama zdobyła najwyższe wyróżnienia w testach wydajności przeprowadzonych przez Ministerstwo Handlu i Przemysłu w 1948 roku.

Czytaj: Spectre, pierwszy całkowicie elektryczny samochód Rolls-Royce

Specyfikacja samochodu elektrycznego Tama z 1947 roku:

  • Całkowita długość/szerokość/wysokość: 3,200/1,270/1,650
  • Rozstaw osi: 2,000 mm
  • Masa własna: 1,050 kg
  • Liczba miejsc siedzących: 4
  • Zasięg przelotowy na jednym ładowaniu: 65 km
  • Silnik (36 V): uzwojenie szeregowe DC, moc znamionowa 3.3 kW (4.5 hp)
  • Baterie (pojemność): akumulator kwasowo-ołowiowy (40V/162Ah)
  • Prędkość maksymalna/prędkość ekonomiczna: 35 km/h oraz 30 km/h

Czytaj: Samochody na ulicach Nowego Jorku. 1970 ROK