Pierwszy na świecie latający samochód dopuszczony do startu!

0
180
Switchblade ma być pierwszym latającym samochodem dostępnym na rynku amerykańskim. Źródło: Twitter

Latający samochód sportowy, który może śmigać w powietrzu z prędkością 322 km na godzinę, otrzymał zezwolenie na rozpoczęcie testów.

  • Switchblade jest rozwijany od 14 lat i jest obecnie zarezerwowany przez 2100 osób.
  • Każdy pojazd będzie dostępny w formie zestawu, za który trzeba będzie zapłacić 145 000 funtów (ponad 800 000 zł), ponieważ nabywca musi zbudować 51 procent.
  • Pilot będzie musiał posiadać zarówno prawo pilota, jak i prawo jazdy i wystartować z lotniska prywatnego lub publicznego.

Po 14 latach prac rozwojowych pierwszy na świecie trójkołowy latający samochód sportowy – Switchblade – w końcu uzyskał zgodę na rozpoczęcie testów w locie.

Stworzony przez Samson Sky prototypowy pojazd może latać z prędkością do 322 km na godzinę i jest przeznaczony do zbudowania z zestawu DIY.

Czytaj: Latający samochód jest wreszcie gotowy do startu – i jest genialny

Źródło: Twitter

Na ziemi Switchblade kołuje na trzech kołach, a przy zaledwie 5,1 m długości i 1,8 m szerokości jest wystarczająco mały, aby zmieścić się w garażu.

Ale kiedy już dotrze na lotnisko, jego skrzydła rozchylają się, a ogon rozciąga się w mniej niż trzy minuty, pozwalając pojazdowi wzbić się w przestworza.

W zeszłym miesiącu Switchblade otrzymał pieczątkę zatwierdzenia od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), amerykańskiego rządu ds. lotnictwa, na rozpoczęcie procesu testowania.

Sam Bousfield, dyrektor generalny Samson Sky i projektant Switchblade, powiedział: „Przewiduje się, że nasza prędkość startowa wyniesie 142 km na godzinę, co oznacza, że jest to prędkość, którą musimy osiągnąć, w którym to momencie Switchblade zacznie unosić się nad ziemią.

Switchblade może teraz przejść szereg prób, począwszy od testów jeżdżenia z dużą prędkością, a skończywszy na testach w powietrzu.

Według firmy, 2100 osób z 52 krajów i wszystkich 50 stanów Ameryki zarezerwowało już zestaw samochodowy na czas, kiedy zostanie ostatecznie dopuszczony do sprzedaży.

Źródło: Twitter

Samson Sky mówi: „Pierwszymi użytkownikami są inżynierowie NASA, piloci linii lotniczych, przedsiębiorcy, itp.”

„Niedawne zatwierdzenie przez FAA przyciągnęło 360 nowych rezerwacji w ciągu zaledwie kilku ostatnich tygodni – i warto zauważyć, że 58 procent z nich nie jest jeszcze pilotami”.

Czytaj: Pilot amerykańskich linii lotniczych zrobił zapierające dech w piersiach zdjęcia burzy.

Do zabrania Switchblade’a na drogę wymagane będzie prawo jazdy, a do latania nim licencja pilota, która musi być wykonana z lotniska publicznego lub prywatnego.

Nabywca jest zobowiązany do zbudowania 51% swojego pojazdu po zakupie zestawu.

Każdy zestaw Switchblade Kit będzie kosztował około 170 000 USD (ponad 800 000 zł) i obejmuje silnik, skrzynię biegów, awionikę, wnętrze i dostęp do programu Samson Builder Assist Program.

Maksymalna prędkość jazdy Switchblade wynosi ponad 201 km na godzinę, a Samson Sky twierdzi, że „jedzie zwinnie po krętych zakrętach jak wyczynowy samochód sportowy”.

Ale kiedy wzbije się w niebo, może wzbić się z prędkością do 305 km na godzinę, osiągając wysokość 4 km.

Jest również w stanie pokonać 724 km, zanim jego 113-litrowy zbiornik paliwa będzie wymagał uzupełnienia.

Po wylądowaniu może szybko wrócić do trybu jazdy z bezpiecznie schowanymi skrzydłami i ogonem, dopóki pilot nie dotrze do miejsca docelowego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Samochód jest wyposażony w szereg funkcji, w tym system dźwiękowy, kamerę cofania i cyfrowy wyświetlacz wskaźników.

Dostępne są również różne elementy bezpieczeństwa, takie jak spadochron na cały samochód, ochrona przed przewróceniem i strefy zgniotu z przodu i z tyłu.

Samson Sky opracowuje szereg innych wersji Switchblade, w tym Snowbird, przeznaczony do chłodniejszych klimatów, Trek, przeznaczony do ciężkich lądowań oraz Aurora, który łączy Snowbird i Trek.

„Artyści marzą o przyszłości, a ta przyszłość jest wypełniona latającymi samochodami” – powiedział Bousfield. „Jeśli podzielasz to marzenie, Switchblade został zaprojektowany dla Ciebie”.