Pierwszy na świecie prom bez zanieczyszczeń wypływa z Marsylii we Francji

0
192
Cztery silniki są wyposażone w filtry, które neutralizują do 99,9% drobnych cząstek w powietrzu. Źródło: La Méridionale

Ten prom zwiastuje nową epokę – nie emituje ani grama zanieczyszczeń.

Filtry wychwytują 99,9% drobnych cząstek tlenku siarki, dzięki czemu Lazurowe Wybrzeże łatwiej oddycha.

Jeśli kiedykolwiek podróżowałeś promem lub rejsem po wyspach Morza Śródziemnego, na przykład Caremar z Neapolu na Capri, być może miałeś niefortunną okazję wdychania czarnego, nasyconego tlenkiem siarki dymu wydobywającego się z silnika.

Przyczynia się to do znacznego zanieczyszczenia morza poprzez osadzanie się tych drobnych cząstek w wodzie. La Piana, statek zaprojektowany przez francuską firmę promową La Méridionale, posiada wbudowane filtry cząstek stałych, które wychwytują wszystkie zanieczyszczenia. Jest to pierwszy prawie zeroemisyjny prom na świecie.

Czytaj: Ten statek zasilany energią słoneczną czyści 50 ton śmieci oceanicznych dziennie

Tlenki siarki z silnika są emitowane do komory wodorowęglanu sodu, które niszczą cząstki. Komora jest następnie opróżniana i przesyłana do filtra, który przechwytuje je wszystkie. Na lądzie ciężarówka z materiałami niebezpiecznymi może wywieźć materiał.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Miejmy nadzieję, że najwięksi truciciele wezmą przykład z La Méridionale.
Źródło: Twitter, Twitter

Wyzwaniem dla nas było dostosowanie go do sektora morskiego” – powiedział Christophe Seguinot, dyrektor techniczny La Méridionale. „Polegało to na zmniejszeniu i lżejszym urządzeniu, dzięki czemu można je było zainstalować na pokładzie promu, pozostawiając wystarczająco dużo miejsca dla podróżnych”.

Statek wypływa z Marsylii, która bardzo cierpi z powodu zanieczyszczenia powietrza pochodzącego ze statków wycieczkowych. Marsylia jest jednym z najbardziej uczęszczanych portów europejskich statków wycieczkowych, tym bardziej, że Wenecja zakazała im wpływania do swojego kanału. Niedawno 50 000 obywateli podpisało petycję o zakazie wpłynięcia statków wycieczkowych do Nowego Portu, ale prawdopodobnie zrobią wyjątek dla La Piana.

Czytaj: Pierwszy cyrkularny butik we Wrocławiu

Kolejnym planem francuskiego operatora będzie osiągnięcie realnej zeroemisyjności poprzez wychwytywanie jeszcze tlenków azotu, które emitowane się do powietrza. Jak twierdzą przedstawiciele La Méridionale, ta technologia mogłaby być zastosowana w przyszłości na regularnych liniach pasażerskich.