Pierwszy na świecie przeszczep twarzy i rąk

0
466
Źródło: Twitter

DiMeo jest pierwszym na świecie pacjentem, któremu udało się przeszczepić twarz i oburącz. Lekarze twierdzą, że korzyści psychologiczne znacznie przewyższają ryzyko związane z zabiegiem.

To była krótka chwila, ale na zawsze zmieniła życie młodego Joe DiMeo. W 2018 roku 20-letni DiMeo zasnął za kierownicą po pracy na nocnej zmianie. Samochód przewrócił się i stanął w płomieniach. Inny kierowca na drodze wyciągnął DiMeo z płonącego pojazdu i uratował mu życie, ale młody człowiek poparzył sobie 80% ciała.

W środę lekarze z Langone Medical Center na New York University ujawnili kolejną poważną zmianę w życiu 22-latka: jest pierwszą osobą na świecie, której przeszczepiono twarz i oburącz. Lekarze z NYU zakończyli bezprecedensową procedurę w sierpniu 2020 r., ale czekali na udostępnienie wyników, aby upewnić się, że ciało DiMeo nie odrzuciło przeszczepów.

Joe DiMeo (z prawej) ze swoim lekarzem Eduardo Rodriguezem

Operacja trwała 23 godziny, 80 osób pracowało w sześciu zespołach chirurgicznych.

„Musieliśmy uniknąć infekcji, musieliśmy przeprowadzić tę operację tak szybko, jak to możliwe, musieliśmy być bardzo selektywni w stosunku do dawcy i musieliśmy wdrożyć wszystkie najnowocześniejsze technologie, które zapewniłyby pełny sukces operacji Joe” – dr Eduardo Rodriguez, szef zespołu, który zakończył operację, powiedział dziennikarzom w środę. „I to jest dokładnie to, co zrobiliśmy”.

Minimalna szansa na znalezienie pasującego dawcy.

DiMeo stracił powieki, uszy i większość palców w wypadku. Spędził miesiące w śpiączce medycznej, a następnie przeszedł 20 operacji rekonstrukcyjnych i przeszczepów skóry w celu leczenia oparzeń.

Ale stało się jasne, że te operacje nie wystarczą, aby DiMeo powrócił do normalności z pełnym widzeniem lub użyciem rąk. Jego lekarze zaczęli szukać dawcy z tą samą płcią, kolorem skóry i dominującą ręką, co ich pacjent, ale oszacowali, że istnieje tylko 6% szans na znalezienie kogoś pasującego do układu odpornościowego DiMeo.

Czytaj: Od teraz wszyscy dorośli w Anglii będą automatycznie dawcami narządów

DiMeo przed przeszczepami …

Przy wszystkich przeszczepach zawsze istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepu przez organizm jako obcego, dlatego wszyscy pacjenci otrzymują leki immunosupresyjne. Znalezienie możliwie bliskiego dopasowania zmniejsza ryzyko odrzucenia. Nawet w takim przypadku, w którym mniej więcej pół roku po operacji nie wystąpiła żadna niepożądana reakcja immunologiczna, nie ma gwarancji.

… i po przeszczepach

„Początkowo mogą wystąpić problemy z nieprawidłowym gojeniem się rany – cała twarz mogła zostać zakażona, a następnie musieliby ją ponownie zdjąć” – mówi dr Robert Sucher, chirurg specjalizujący się w przeszczepach trzewnych oraz nerkach, wątrobie i przeszczepy trzustki na Universitätsklinikum Leipzig.

„Na dłuższą metę istnieje ryzyko problemów immunologicznych, czyli odrzucenia przeszczepionego organu przez organizm” – dodał Sucher. „To ryzyko jest teraz mniejsze po tylu miesiącach, ale pozostaje do końca życia pacjenta”.

„Druga szansa na życie”

Na środowej konferencji prasowej można było zobaczyć, jak DiMeo wyciąga małą karteczkę z kieszeni i czyta z niej. Inne doniesienia medialne pokazują, że DiMeo bawi się z psem i podnosi ciężary na siłowni. Dotarcie do tego punktu nie było łatwą podróżą.

„Wiedziałem, że to będą małe kroki” – powiedział DiMeo w wywiadzie dla The Associated Press. „Musisz mieć dużo motywacji, dużo cierpliwości. I musisz być silny we wszystkim”.

Przeszczep, jak powiedział DiMeo dziennikarzom w środę, dał mu „drugą szansę na życie”.

Czytaj: Anna Coleman Ladd – wykonywała protezy twarzy dla rannych żołnierzy. Te maski robią wrażenie!

Bardzo złożona procedura

DiMeo jest pierwszym na świecie pacjentem, któremu z powodzeniem przeszczepiono twarz i dwie ręce – jest to bardzo złożona procedura składająca się z kilku operacji, które wcześniej były podejmowane tylko dwukrotnie.

Raz w Paryżu w 2009 i raz Bostonie w 2011. We Francji pacjent zmarł po miesiącu z powodu komplikacji, w USA pogryzionej przez szympansa kobiecie trzeba było po kilku dniach usunąć przeszczepione ręce.

Należy wziąć pod uwagę wiele różnych rzeczy, wyjaśnia Sucher, który brał udział w operacjach przeszczepów ręki w Austrii i USA. Na początku 2000 roku był obecny przy jednym z pierwszych na świecie zabiegów przeszczepu obu rąk w Innsbrucku w Austrii. Mówi, że narządy takie jak nerka są łatwiejsze do przeszczepienia, ponieważ obejmują mniej różnych rodzajów tkanek.

Rodriguez, główny lekarz zespołu transplantacyjnego DiMeo, również podkreślił złożoność tego wysiłku.

„Musimy wymienić 21 ścięgien, trzy główne nerwy, pięć głównych naczyń, dwie główne kości” – powiedział Rodriguez – na każdą dłoń. Po usunięciu twarzy DiMeo na jego brodzie umieszczono małe płytki, które miały pomóc przymocować nową twarz. Nerwy i naczynia krwionośne zostały splecione ze sobą, aby zapewnić przepływ krwi i czuć tkankę.

Protetyka nie zastąpi ludzkiego dotyku

Sucher powiedział, że złożone procedury, takie jak przeszczepy dwóch rąk lub twarzy, mają swoich przeciwników. Leki immunosupresyjne, które pacjenci muszą przyjmować do końca życia, mogą wiązać się ze znacznymi skutkami ubocznymi i wysokim ryzykiem, a w przeciwieństwie do przeszczepu serca, na przykład przeszczep twarzy lub dłoni nie ratuje życia, ale raczej jakość życia.

Matka DiMeo, Rose (po lewej), zrezygnowała z pracy, aby zostać opiekunką swojego syna.

„Istnieją alternatywy, takie jak protetyka” dla pacjentów, którzy stracili ręce – powiedział Sucher. „Robo-ręce, w zasadzie. Ale nie możesz nimi czuć. Zawsze będą obce. A pacjenci po przeszczepie podwójnej ręki, których miałem w Innsbrucku, powiedzieli mi: „To takie szczególne uczucie znów dotykać moją żonę , aby naprawdę poczuć drugiego człowieka”.

„Przeszczepy twarzy również mają ogromną wartość psychologiczną”, powiedział Sucher.

„Twarz jest wyjątkowa” – powiedział specjalista od transplantacji. „Z twarzą jesteś rozpoznawany jako człowiek, jako osoba. To jest to, czego używasz, by kogoś całować. Jeśli spojrzysz na zdjęcia przed i po DiMeo – kogo byś pocałował?”.

johannesfloe.com – Art to remember