Odsłonięcie pierwszego na świecie stalowego mostu wydrukowanego w 3D w Amsterdamie.
Wydrukowany przez cztery roboty w ciągu zaledwie sześciu miesięcy most zwiastuje nowy początek w produkcji addytywnej.
Spacerując wzdłuż kanału Oudezijds Achterburgwal w Amsterdamie, zauważysz elegancki i estetyczny stalowy most dla pieszych.
Gdyby nie zainteresowanie mediów, uznalibyście go za stały element architektury miasta. Ale ten most wypełniony czujnikami jest w rzeczywistości pierwszym na świecie stalowym mostem wydrukowanym w 3D, zgodnie z komunikatem prasowym Imperial College London.
Wydrukowany przez cztery roboty w ciągu zaledwie sześciu miesięcy most zapowiada nowy początek w produkcji addytywnej.
Większość projektów druku 3D, niezależnie od tego, czy są one projektowane z myślą o kosmosie, czy szybkiej infrastrukturze, wykorzystuje zastrzeżone atramenty lub materiał wyjściowy.
Ten most wykorzystuje jednak stal, wypróbowany i przetestowany materiał konstrukcyjny, i jest w rzeczywistości eksperymentem mającym sprawdzić, czy może znaleźć zastosowanie w druku 3D.
„Drukowana w 3D metalowa konstrukcja jest wystarczająco duża i wystarczająco mocna, aby obsłużyć ruch pieszych. To pierwsza taka konstrukcja na świecie” – powiedział współautor prof. Leroy Gardner z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska
„Przetestowaliśmy i zasymulowaliśmy konstrukcję i jej komponenty w trakcie procesu drukowania i po jej zakończeniu. Fantastycznie jest zobaczyć ją w końcu otwartą dla publiczności”.
Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

W ramach projektu rozpoczętego w 2015 roku wykorzystano roboty wieloosiowe do podgrzania stali do 1500°C i zbudowano mostek warstwa po warstwie.
Most o długości prawie 12 metrów składa się z prawie 4500 kg stali nierdzewnej.
Biorąc pod uwagę sposób, w jaki zbudowano most, wypadało, że do jego inauguracji użyto robota. Holenderska królowa Maksyma nacisnęła zielony przycisk, aby wprawić w ruch ramię robota wyposażone w nożyczki, aby przeciąć wstęgę i otworzyć most dla pieszych i rowerzystów.
Czytaj: Otwarto najdłuższy wiszący most świata dla pieszych

Most jest również wyposażony w wiele czujników, które będą zbierać dane o naprężeniu i wibracji, gdy ludzie będą go używać w różnych warunkach pogodowych.
Dane te zostaną następnie wprowadzone do „cyfrowej” repliki mostu, która pomoże naukowcom lepiej zrozumieć, jak stal drukowana w 3D zachowuje się przez pewien czas.
Pomoże im również zidentyfikować obszary, które mogą wymagać konserwacji lub modyfikacji, i wykorzystać te informacje do większych projektów budowlanych.
„Druk 3D ma szansę stać się główną technologią w inżynierii i musimy opracować odpowiednie podejścia do testowania i monitorowania, aby w pełni wykorzystać jego potencjał” – powiedział profesor Mark Gilorami z Instytutu Turinga, który kierował projektem.
Most wydrukowany w 3D ma pozostać tam przez dwa lata, podczas gdy oryginalny most jest odnawiany.




johannesfloe.com – Art to remember