Pierwszy pacjent otrzymał obiecującą tabletkę hamującą raka

0
364
City of Hope opracowało AOH1996, obiecujący lek przeciwnowotworowy dla osób z nawracającymi guzami litymi. Zdjęcie: Twitter/European Pharmaceutical Review

Pierwszy pacjent otrzymuje potencjalną tabletkę hamującą raka – badanie rekrutuje osoby z opornymi nowotworami na badanie.

W fazie 1 rozpoczęto testowanie nowej tabletki, która była skuteczna w badaniach przedklinicznych przeciwko nawracającym guzom litym z raka piersi, prostaty, mózgu, jajnika, szyjki macicy, skóry i płuc.

City of Hope, jedna z największych organizacji zajmujących się badaniami i leczeniem raka w USA, ogłosiła w zeszłym miesiącu, że pierwszy pacjent, który otrzymał swoją nowatorską, obiecującą tabletkę przeciwnowotworową, ma się dobrze – i obecnie rekrutują ludzi do badania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dr Linda Malkas od 20 lat pracuje nad badaniami i późniejszym odkryciem i rozwojem AOH1996, mówi, że lek został nazwany na cześć Anny Olivii Healey, młodej dziewczyny urodzonej 26 lat temu, która niestety nie była w stanie pokonać raka.

Malkas uważa, że jądrowy antygen proliferujący komórki (PCNA), który odgrywa zasadniczą rolę w replikacji i naprawie komórek, byłby mniej toksyczną terapią przeciwnowotworową, która atakuje zmutowane komórki rakowe, pozostawiając normalne komórki w spokoju.

W badaniach przedklinicznych wykazano, że leczenie jest ukierunkowane na PCNA i hamuje wzrost i rozprzestrzenianie się szerokiego zakresu ludzkich komórek rakowych.

Mówi, że AOH1996 nie jest toksyczny dla zdrowych komórek, a leczenie tym lekiem zarówno wstrzymuje syntezę DNA komórki, jak i hamuje naprawę DNA, prowadząc do śmierci komórkowej znanej jako apoptoza w komórkach nowotworowych.

„Wyobraź sobie raka jako wodę wypełniającą wannę. Pozostawione bez kontroli guzy lub woda w końcu przeleją się i uszkodzą inne części domu. Leczenie, które stworzył mój zespół w City of Hope, jest podobne do czujnego właściciela domu, który odcina wodę – powstrzymując rozprzestrzenianie się guzów na inne części metaforycznego domu – a następnie opróżnia wannę, eliminując raka” – powiedział profesor onkologii molekularnej.

„Celując na PCNA, hamujemy złożoną maszynerię, aby zatrzymać wzrost i proliferację komórek” – powiedział doktor medycyny Vincent Chung z City of Hope.

Czytaj: Młody człowiek pokonał agresywnego raka krwi, teraz inspiruje innych

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat badanie będzie kontynuowało testowanie bezpieczeństwa, skuteczności i tolerowanej dawki pigułki, która jest licencjonowana przez City of Hope do RLL, firmy biotechnologicznej współzałożonej przez Malkas. I szukają więcej pacjentów.

Kwalifikujący się pacjenci to osoby dorosłe z guzami litymi, dla których standardowe leczenie nie jest skuteczne. Pacjenci biorący udział w badaniu zostaną poproszeni o przyjmowanie leku w postaci tabletek dwa razy dziennie.

Czytaj: Szybsza diagnoza nowotworów? Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób!

Osoby zainteresowane tym badaniem klinicznym powinny przejrzeć wymagania kwalifikacyjne na stronie clinicaltrials.gov. Jeśli uważają, że kwalifikują się, mogą zadzwonić pod numer 626-218-1133 lub odwiedzić stronę badań klinicznych City of Hope.

Malkas powiedziała, że inne ukierunkowane terapie, takie jak inhibitory punktów kontrolnych, które hamują wzrost i rozprzestrzenianie się raka, pomogły niezliczonej liczbie pacjentów z rakiem, dodając, że być może pewnego dnia AOH1996 będzie inhibitorem zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, który będzie można stosować w połączeniu z istniejącymi terapiami zarówno w celu zwiększenia skuteczności zabijania raka, jak i zmniejszenia skutków ubocznych związanych z ratującym życie leczeniem raka.

Dzięki infrastrukturze, ekspertom i wsparciu City of Hope, Malkas była w stanie skomercjalizować swoje podstawowe badania i wyprodukować lek, przenosząc swoje obiecujące odkrycie laboratoryjne do próby klinicznej w rejonie Los Angeles.