Pierwszy uczestnik z zespołem Downa wystartował w triathlonie Ironman

0
404
Zdjęcie: Nik Nikic

Ukończenie triathlonu Ironman to wyczyn dla każdego sportowca. To wyczerpujące wydarzenie sportowe rozpoczyna się od pływania na otwartym akwenie o długości 3,86 km, po którym następuje 180,2 km przejażdżka rowerem, a na końcu bieg na dystansie 42,195 km (dystans maratonu).

Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. 

Chris Nikic niedawno świętował swoje pierwsze zwycięstwo właśnie w tym wyczerpującym triathlonie. Udało mu się przekroczyć linię mety Ironmana, a jego osobiste zwycięstwo miało dodatkowe znaczenie; był pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła ten legendarny wyścig.

Dla Chrisa, 21-latka mieszkającego w Orlando, ukończenie Ironmana było szczególnie ważne ze względu na przeciwności losu, które musiał pokonać.

W wieku pięciu miesięcy przeszedł operację na otwartym sercu. Miał również poważny brak równowagi, co oznaczało, że nie chodził sam, dopóki nie skończył czterech lat. A kiedy Chris nauczył się biegać, jego forma potrzebowała trochę pracy, aby nie instynktownie trzymać ręce nad głową podczas biegu; zajęło mu trochę czasu, zanim nauczył się machać nimi przy sobie.

Chris czuł się odizolowany w życiu, ale wewnętrzny spokój odnalazł w sporcie. Jako nastolatek brał udział w olimpiadzie specjalnej. W październiku 2019 roku był zdeterminowany, by ścigać się w Ironman i poprosił o pomoc grupę do treningu wytrzymałościowego oraz Dana Grieba, swojego trenera-wolontariusza.

Trening do każdego wyścigu długodystansowego wymaga miesięcy poświęcenia, aby zbudować szybkość i wytrzymałość, a także przygotować się psychicznie do zadania, które Cię czeka.

Aby zachować motywację, Chris i jego tata Nik stworzyli wyzwanie 1% Lepszy. „Wszyscy mamy ograniczenia, ale wszyscy możemy pracować ciężej i każdego dnia stawać się o jeden procent lepszy” – mówi sportowiec.

Dążenie do tego, by każdego dnia robić coś trochę lepiej, jest dla Chrisa dwojakie; inspiruje go do wkładania wysiłku we wszystko, co robi i promuje świadomość zespołu Downa.

Czytaj: Anna Rose jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła Uniwersytet Rowan

Kiedy nadszedł dzień wyścigu, Chris i Grieb wyruszyli na wzburzone wody Zatoki Meksykańskiej. (Grieb był przywiązany do Chrisa ze względów bezpieczeństwa.) Podeszli do części przeznaczonej dla rowerzystów, gdzie Chris został ugryziony przez czerwone mrówki, kiedy pił wodę z roweru, a owady spowodowały puchnięcie jego nóg.

Kilka kilometrów później rozbił swój rower. Mimo to posuwał się dalej i dotarł do ostatniego etapu wyścigu: maratonu. Poważne zmęczenie pojawiło się na około 16 km, ale Chris nie chciał się poddać. „Podczas wyścigu toczyła się w moim umyśle walka między udawanym bólem a moimi marzeniami” – wspomina. „Moje marzenia wygrały”.

Ukończył wyścig w 16 godzin 46 minut i 9 sekund – 14 minut poniżej 17-godzinnej przerwy.

Teraz, gdy Chris osiągnął to przełomowe osiągnięcie, już teraz dąży do wzięcia udziału w igrzyskach Olimpiad Specjalnych USA w 2022 roku i zbierania pieniędzy dla organizacji charytatywnych, które są dla niego najważniejsze. „Osiągnąłem swój cel”, mówi, „a teraz chcę pomagać innym takim jak ja”.

Chris Nikic był pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła wyczerpujący triathlon Ironman.

Zdjęcie: Nik Nikic

Wyścig wymagał od niego przepłynięcia 3,86 km, następnie przejechania na rowerze 180,2 km i na koniec przebiegnięcia 42,195 km.

Zdjęcie: Nik Nikic
Zdjęcie: Nik Nikic

Chris miał wsparcie swojego taty, Nika, a także zespół wolontariuszy, który pomógł mu trenować.

Zdjęcie: Nik Nikic
Zdjęcie: Nik Nikic
Zdjęcie: Nik Nikic

Chris Nikic: Strona internetowa | Instagram | Facebook

Czytaj: Poznań: Na cmentarzu powstała Zniczodzielnia!

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember