Pierwszy w Meksyku szlak pieszy wesprze kulturę Majów

0
208
Mayapán i Cenote X'batun

Pierwszy w Meksyku szlak pieszy wesprze kulturę Majów – rowerzyści też mile widziani.

Pierwszy w Meksyku długodystansowy szlak pieszy i rowerowy został niedawno ukończony na półwyspie Jukatan.

Przechodząc przez kolonialne hacjendy, święte cenoty i stanowiska archeologiczne, jest to skoncentrowana na społeczności atrakcja turystyczna, która daje ludziom wgląd w wspaniałą historię Majów.

Dla miłośnika historii wycieczka do Cancún może być trudna. W połączeniu z ośrodkiem all inclusive i niemal nieskazitelnymi plażami, istnieje możliwość wyruszenia i zobaczenia poza centrum miejsca ważne dla Majów.

Teraz Camino del Mayab oferuje turystom zupełnie nowy sposób na poznanie kuchni, historii i cywilizacji Majów. 110-km podróż ma na celu poprawę życia 14 społeczności potomków Majów.

Czytaj: Magiczne miasteczka, czyli Meksyk jakiego nie znacie

Wycieczka Camino del Mayab

Wycieczka Camino del Mayab to możliwość odnalezienia esencji dżungli i kultury Majów w sieci ponad 100 kilometrów pięknych i starożytnych ścieżek o wartości historycznej i przyrodniczej, które można przemierzyć pieszo lub na rowerze przełajowym. Camino del Mayab łączy cenoty, hacjendy, rezerwaty ekologiczne, a przede wszystkim ciepło Majów, dzięki czemu odkryjesz esencję życia.

W ciągu trzech dni jazdy na rowerze lub pięciu dni marszu podróżni zaczynają w mieście Merida, zanim udają się do pierwszej z wielu opuszczonych hacjend.

To nieszczęśliwa wersja dworu na plantacji bawełny na południu USA na Jukatanie, prowadzona przez hiszpańskie rodziny, które uprawiały henequen, włóknisty materiał do produkcji lin, na plecach robotników Majów.

Teraz są opuszczone i stanowią doskonałe miejsce na biwakowanie.

Szlak przechodzi również przez kilka społeczności Majów, które prowadzą sklepy z rękodziełem i, co najważniejsze, restauracje – jedzenie Jukatanu i Majów jest legendarnie smaczne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Święte zapadliska słodkowodne, zwane cenotami, również można zobaczyć w obfitości. Majowie wierzyli, że są to drzwi do podziemnego świata, a wiele ceremonii religijnych odbywało się nad nimi, wokół nich i wewnątrz nich.

Ścieżka jest pokryta dżunglą przez całą drogę, a wszystkie piękne ptaki i inne tropikalne zwierzęta mogą być zauważone przez tych, którzy mają wystarczająco bystre oczy.

Camino del Mayab kończy się w Mayapán, na szczycie piramidy Kulkulkan, choć szlak wiedzie utwardzonymi drogami wiejskimi, które zaprowadzą ich do Ticul lub Uxmal, gdzie znajdują się dalsze eksploracje ruin.

Czytaj: Archeolodzy odkryli system filtracji wody w starożytnym mieście Majów

Pomimo upadku ich cywilizacji w IX wieku i stania się niewolnikami w XV, korzenie na Jukatanie pozostały silne, a dziś miejscowi starają się, aby ich dom przodków, żywność, zwierzęta, miasta i kultura pracowały dla nich, a nie dla dużego hotelu firm.

Dla miłośnika Meksyku szlak jest z pewnością obowiązkowy.