Pierwszy w Polsce samochód elektryczny zaprezentowano w Katowicach

0
239
Prezentacja Izery w Katowicach. Pierwszy polski samochód elektryczny. Źródło: Facebook/4 Design Days.

Polski samochód elektryczny Izera miał swój pierwszy pokaz na imprezie 4 Design Days, odbywającej się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na targach zaprezentowano prototyp pojazdu.

Nowa marka samochodów elektrycznych po raz pierwszy w Polsce zaprezentowała się w przestrzeni targowej 4 Design Days.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Samochód pokazowy Izera w wersji czerwonego hatchbacka jest jednym z elementów wieloletnich prac projektowych, których celem jest opracowanie gamy modelowej atrakcyjnych cenowo samochodów elektrycznych klasy kompaktowej i uruchomienie ich masowej produkcji.

„Izera znana jest z dbałości o szczegóły, nowoczesności i estetyki projektu. Ponadczasowe, a jednocześnie użyteczne projekty to tylko niektóre z cech, które sprawiają, że ta nowa firma jest częścią stale rozwijającej się technologii i branży pojazdów elektrycznych” – powiedział główny projektant Izery, Tadeusz Jelec.

Ten samochód można było obejrzeć od 26 do 29 stycznia w Katowicach.

Izera. Źródło: Facebook/4 Design Days

Deweloperzy kładą duży nacisk na budowę fabryki w Jaworznie, ponieważ okolica łączy w sobie stare i nowe, z kulturowymi i przemysłowymi zwyczajami, jednocześnie dążąc do nowoczesności. Producent samochodów zapowiedział, że pierwszy model SUV-a Izera będzie produkowany w 2025 roku.

Rynek aut elektrycznych przeżywa rewolucję

W mijającym roku, zarówno na świecie jak i w Polsce, obserwowaliśmy wiele pozytywnych sygnałów dotyczących perspektyw rozwoju elektromobilności. Od 2035 roku świat się zmieni – silnik spalinowy zacznie odchodzić w przeszłość. Wejście w życie tych regulacji otwiera ważny rozdział w kształtowaniu się zasad panujących na rynku EV. Dziś młody i dynamiczny, ale wciąż rozwijający się sektor, staje się powoli jedynym z fundamentów motoryzacji. To jest właśnie ten moment, który mogą wykorzystać także nowe marki, takie jakie Izera.

Jak ten rok wyglądał jeśli chodzi o rozwój elektromobilności w Polsce? Spójrzcie na kilka liczb i faktów:

  • W połowie roku po polskich drogach jeździło 51 000 elektryków. Już za trzy lata ta liczba może wzrosnąć ośmiokrotnie!
  • Chociaż w połowie roku mieliśmy w Polsce tylko 2200 stacji ładowania, to już za trzy lata ich sieć powiększy się o 684% (w porównaniu z rokiem 2021).
  • Chociaż w segmencie elektryków osobowych ciągle jest mnóstwo do zrobienia, to zdecydowanie możemy być dumni z zeroemisyjnego transportu publicznego. W produkcji elektrycznych autobusów jesteśmy na europejskim podium.
  • Jeśli chodzi o produkcję baterii litowo-jonowych zajmujemy piąte miejsce na świecie oraz pierwsze w Europie.

Czytaj: Polskie autobusy elektryczne najczęściej eksportowane w UE

Elektromobilność to rewolucja w przemyśle motoryzacyjnym i ogromna szansa dla polskiej gospodarki. Czy polskie firmy są gotowe na nadchodzące zmiany?

  • Według danych PAIH, w Polsce mamy ponad 250 poddostawców pierwszego i drugiego rzędu dla OEM (Original Equipment Manufacturer – producent oryginalnego wyposażenia), z których większość jest zlokalizowana na zachodzie i południu kraju.
  • W ciągu ostatnich 2-3 lat uruchomiono kilka dużych zakładów i linii produkcyjnych, wytwarzających komponenty do samochodów elektrycznych. To pokazuje potencjał polskiego sektora motoryzacyjnego do dalszego rozwoju.
  • Nie bez znaczenia są także inwestycje – czy to w rozwój infrastruktury ładowania, czy w stymulowanie rozwoju sektora, takie jak Izera. Rozwój Izery może przyczynić się do awansu dostawców w hierarchii łańcucha dostaw i ułatwić im przejście suchą stopą przez transformację.

Czytaj: Jakie jest najbardziej zakorkowane miasto w Polsce i na świecie?

Nawiązanie współpracy z Geely to duży krok jeśli chodzi o rozwój technologiczny projektu Izera. Równolegle trwają także prace nad zaprojektowaniem i budową zakładu produkcyjnego w Jaworznie. Projekt budowy fabryki został podzielony na trzy fazy.

  1. Faza projektowa potrwa do końca 2023 roku. W jej trakcie podjęte zostaną decyzje na temat technologii produkcji i opracowania założeń projektowych.
  2. Budowa fabryki ruszy na początku 2024 roku i potrwa blisko dwa lata.
  3. Pierwsza Izera zjedzie z linii produkcyjnej pod koniec 2025 roku.

Zapraszamy do obejrzenia wizualizacji, która powstała na podstawie projektu koncepcyjnego fabryki, przedstawiającej jak wyglądać będzie i jak będzie się rozwijał zakład produkcyjny Izery.

Izera to rewolucja

Model, który wyjedzie z fabryki w Jaworznie w 2025 roku zachowa charakterystyczne elementy stylistycznego DNA widoczne w sylwetkach showcarów, ale projektanci czuwają nad tym, aby design auta był atrakcyjny i nowoczesny również w dniu rozpoczęcia produkcji.

Izera to różnorodność

Auto pozycjonowane w klasie C pojawi się w trzech wersjach nadwozia jako SUV, a następnie jako hatchback i kombi.

Izera to technologia

Nawiązanie współpracy z Geely Holding i zakup technologii platformy gwarantują zaprojektowanie pojazdu o bardzo dobrych parametrach jezdnych, co pozwoli na skuteczne konkurowanie z innymi modelami dostępnymi na rynku.