Pijesz piwo? Ten napój ochroni Cię przed groźnymi chorobami!

0
893

Są badania, które dowodzą, że wino, gdy jest spożywane umiarkowanie, wpływa korzystnie dla organizmu. A jak jest z piwem? Bardzo podobnie! Piwo ochroni serce, zapobiega powstawaniu zaćmy, utwardzi kości i wzmocni system odpornościowy. Na tym lista się nie kończy. O wielu zdrowotnych właściwościach piwa nie mamy zielonego pojęcia. Poznajmy je dzisiaj. Myślę, że wielu facetów się ucieszy.

Ten artykuł ucieszy wszystkich smakoszy piwa. W Polsce przed wojną wiele browarni reklamowało piwo jako napój posiadający korzystne właściwości dla zdrowia. Dzisiaj także wielu lekarzy zgodnie twierdzi, że jedno piwko nie zaszkodzi, a może nawet pomóc.

Co wchodzi w skład piwa?

Piwo w 90% składa się z wody, alkohol stanowi ponad 60% wartości kalorycznej napoju. Piwo robione jest z chmielu, a chmiel zawiera:

  • polifenole obniżające poziom cholesterolu,
  • żywice (lupulina i humulina) działające bakteriobójczo.

Piwo zawiera dużo protein, witamin i soli mineralnych oraz ma działanie moczopędne, dlatego urolodzy i nefrolodzy zalecają picie piwa osobom z kamicą nerkową. W piwie znajdziemy także magnez, fosfor, wapń, potas i sole mineralne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: To warzywo czyni cuda w Twoim organizmie – f7dobry.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Lanzhou odkryli, że w piwie, a dokładnie w chmielu znajduje się Ksantohumol – substancja chemiczna, która ma właściwości przeciw utleniające, czyli może mieć zdolność zwalczania chorób mózgu, w tym choroby Parkinsona i Alzheimera i demencji.

Z kolei naukowcy z Oregon State University odkryli, że Ksantohumol, zwłaszcza w dużych ilościach, może poprawić funkcje poznawcze myszy laboratoryjnych. Dodatkowo Ksantohumol chroni układ sercowo-naczyniowy, zapewnia korzyści w przypadku profilaktyki raka, otyłości i antywirusów.

Dodatkowe korzyści płynące z picia piwa (oczywiście w rozsądnej ilości):

1.Ukoi serce – będziesz mieć serce jak dzwon

Włoscy badacze udowodnili w badaniach, że wystarczy pić 0,5 litra piwa dziennie, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca o 42%.

2. Rozbudza kreatywność

Badanie opublikowane w „Consciousness and Cognition” udowadnia, że ludzie lekko wstawieni łatwiej i szybciej rozwiązują zagadki logiczne i problemy. Wypicie dwóch piw znacząco podnosi kreatywność. We wspomnianym badaniu 40 mężczyzn obejrzało film podczas rozwiązywania zagadek słownych. Faceci, którzy mieli we krwi 0,7 promila alkoholu ukończyli zadanie kilka sekund wcześniej niż trzeźwi rywale.

3. Zapobiega Alzheimerowi

Jak już wspominałam, piwo pomaga utrzymać nasz mózg w dobrej kondycji, zapobiega takim chorobom jak Alzheimer i Parkinson. Piwo obniża ryzyko tych chorób o 23%.

4. Dobre dla nerek

Piwo „czyści” nasze nerki. „Każda butelka piwa wypita przez mężczyznę w ciągu dnia obniża ryzyko wystąpienia u niego kamieni nerkowych o 40%” – twierdzą fińscy uczeni. Wszystko przez to, że częściej chodzimy do toalety. Dodatkowo chmiel znajdujący się w piwie spowalnia proces usuwania wapnia z kości, który potem może być pochłaniany przez nerki w postaci kamieni nerkowych.

5. Dobre (lub złe) dla oczu

Jedno piwko dziennie, szczególnie lager lub porter, zwiększa aktywność antyoksydantów, które zapobiegają powstawaniu zaćmy. Z kolei, gdy wypijesz za dużo piwa (trzy piwa lub więcej dziennie) efekt będzie odwrotny – informują kanadyjscy naukowcy.

6. Dobre (lub złe) dla kości

Piwo pomaga także utrzymać dobrą kondycję kości. Badania wykazały, że jeśli ktoś wypije od czasu do czasu jedno lub dwa piwka, jego kości są mocniejsze o 4,5%. Co ciekawe, w przypadku wypicia za dużo piwa – działa to zupełnie odwrotnie. Kości są wtedy słabsze.

7. Na lepszy sen

Piwo to naturalny lek na bezsenność. Pomaga Twojemu mózgowi wyprodukować dopaminę, która jest traktowana za cenną w leczeniu problemów ze snem. Ten związek chemiczny pomaga nam się uspokoić i zrelaksować. Wystarczy już jedna łyżka stołowa piwa dziennie.

8. Piwo dobre po siłowni

Zanim sportowcy się oburzą i stwierdzą, że to niezdrowy tryb życia, nawiąże do badania hiszpańskich badaczy, którzy dowiedli, że wypicie jednego piwka po treningu pomaga w dojściu do siebie. W badaniu poproszono studentów, aby ćwiczyli do momentu, aż ich ciało osiągnie temp. 40 stopni Celsjusza. Gdy tak się stało, mieli uzupełnić utracone płyny. Osoby w pierwszej grupie wypiły po jednym piwie, osoby z drugiej grupy – wypili wodę mineralną. Jak się okazało – osoby, które wypiły piwo były bardziej nawodnione od osób, które wypiły wodę mineralną.

zdjęcie: pixabay.com

Gdzie, kiedy i z kim pijemy piwo w Polsce? Źródło Instytut GIK na zlecenie Związku Browary Polskie.

Kiedy pijemy piwo?

  • Popołudnie – to najwcześniejsza deklarowana pora sięgania po piwo.
  • Z zwykły dzień tygodnia 37% badanych pija piwo wieczorem podczas kolacji, a 24% przed kolacją.
  • W weekend 33% badanych pije piwo wieczorem podczas kolacji, a 29% wieczorem, podczas kolacji.

Z kim pijemy piwo?

  • W tygodniu 38% badanych wychodzi na piwo z przyjaciółmi, a 19% ze znajomymi z pracy.
  • W weekend badani najchętniej spotykają się przy piwku w 65% z przyjaciółmi, w 32% z rodziną i 22% z partnerem/partnerką.

Gdzie pijemy piwo?

  • W restauracji piwo do posiłków zawsze lub prawie zawsze zamawia 33% osób – zdecydowanie częściej 40- i 30- latkowie niż studenci.
  • 65% osób zamawia od czasu do czasu – najczęściej osoby w wieku 18-24 lat.

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl i przeczytaj wiele ciekawych artykułów.