PKP Intercity ogłasza przetarg na pociągi hybrydowe

0
217
PKP Intercity modernizuje flotę, wprowadzając pociągi hybrydowe. (zdjęcie: PKP Intercity, Facebook)

Jak poinformował rzecznik spółki Cezary Nowak, polski przewoźnik międzyregionalny PKP Intercity ujawnił plany zakupu pociągów hybrydowych, które potencjalnie mogą przekształcić się z hybryd spalinowo-elektrycznych na wodorowo-elektryczne.

Założyliśmy, że chcemy mieć możliwość docelowo zmiany jednego z napędów, na przykład, spalinowego na wodorowy, ale w momencie gdy technologia wodorowa się upowszechni – stwierdził Nowak.

CZYTAJ: PKP Intercity kupiło 46 nowoczesnych lokomotyw

W ubiegłym tygodniu PKP Intercity rozpoczęło przetarg na zakup 35 nowych hybrydowych zespołów trakcyjnych. Pojazdy te, oprócz napędu elektrycznego, będą wyposażone w silnik wysokoprężny do poruszania się po odcinkach niezelektryfikowanych.

Pierwsza jednostka ma zostać dostarczona przewoźnikowi po 24 miesiącach od podpisania umowy z producentem. Pociągi będą projektowane dla prędkości co najmniej 160 km/h w trakcji elektrycznej i 120 km/h podczas jazdy z wykorzystaniem napędu spalinowego.

Nowe hybrydowe zespoły trakcyjne pomieszczą minimum 184 pasażerów, z czego 160 w drugiej klasie i 20 w pierwszej. Dodatkowo w pojazdach znajdą się cztery miejsca dla pasażerów niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz minimum osiem stojaków rowerowych.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Bernardo Silva już zdecydował, jaki będzie jego następny klub

PKP Intercity to polski międzyregionalny przewoźnik kolejowy, który ułatwia komunikację pomiędzy największymi miastami, popularnymi kierunkami turystycznymi oraz łączy mniejsze ośrodki z obszarami miejskimi. Przewoźnik udostępnia możliwości podróżowania czterema kategoriami pociągów: Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) w przypadku połączeń ekonomicznych, natomiast Express InterCity (EIC) i Pendolino Express InterCity Premium (EIP) oferują usługi premium.