Magazyn National Geographic w 2018 roku rozpoczął szokującą kampanię o nazwie Planeta czy Plastik z zamiarem zwrócenia uwagi na fakt, że w naszym otoczeniu jest o wiele za dużo plastiku.
Magazyn, pokazując straszne skutki, jakie plastik wywiera na naszą florę i faunę, ma nadzieję zmienić sposób, w jaki konsumenci używają plastiku.
„Od 130 lat National Geographic dokumentuje historie naszej planety, zapewniając widzom na całym świecie okno na zapierające dech w piersiach piękno ziemi, a także na zagrożenia, przed którymi stoi” – powiedział Gary E. Knell, dyrektor generalny National Geographic.
„Każdego dnia nasi odkrywcy, badacze i fotografowie z pierwszej ręki obserwują niszczycielski wpływ plastiku jednorazowego użytku na nasze oceany, a sytuacja staje się coraz bardziej tragiczna”.
„Dzięki kampanii Planety czy Plastik chcemy edukować odbiorców na całym świecie, w jaki sposób wyeliminować tworzywa jednorazowego użytku i uniemożliwić im przedostanie się do naszych oceanów”.
Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że w naszym otoczeniu jest zdecydowanie za dużo plastiku.
„Fotograf uwolnił tego bociana z plastikowej torby na składowisku odpadów w Hiszpanii. Jedna torba może zabić więcej niż jeden raz. Plastik nie rozkłada się szybko i może znowu udławić lub udusić inne zwierzę”.
Wszyscy czujemy się trochę winni, gdy wyrzucamy plastik do śmieci, wiedząc, że przyczyniamy się do problemu, który i tak jest już zbyt duży.
„Pod mostem na gałęzi rzeki Buriganga w Bangladeszu rodzina usuwa etykiety z plastikowych butelek, sortując zielone od przezroczystych, aby sprzedać je dealerowi złomu. Średnio tutaj zbieracze odpadów wynoszą około 100 USD miesięcznie”.
A co, gdybyśmy mieli do czynienia z przerażającymi konsekwencjami naszego uzależnienia od plastiku?
„Największym obecnie rynkiem tworzyw sztucznych są materiały opakowaniowe. Śmieci te stanowią obecnie prawie połowę wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych na całym świecie – większość z nich nigdy nie podlega recyklingowi ani spaleniu”.
Te potężne i przejmujące obrazy żywo ilustrują szkody, jakie 9 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych wyrządza każdego roku naszemu środowisku i dzikiej przyrodzie.
„Plastikowe butelki dławiły fontannę Cibeles przed ratuszem w centrum Madrytu. Luzinterruptus, hiszpański duet aktywistów, zdecydował się na instalację angażującą mieszkańców miasta. Postanowili zbudować labirynt, ‘Labyrinth of plastic waste’. Został zbudowany z butelek, które były spożywane na placu w ciągu miesiąca, aby zwrócić uwagę na wpływ jednorazowych tworzyw sztucznych na środowisko”.
Jest to jeden z celów kampanii magazynu National Geographic, który stara się zmienić sposób, w jaki konsumenci używają plastiku.
„Stara plastikowa sieć rybacka dusi żółwia błotnego na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii. Żółw mógłby wyciągnąć szyję nad wodę, aby oddychać, ale umarłby, gdyby fotograf go nie uwolnił.
Ponieważ każda zmiana, bez względu na to, jak daremna może się wydawać, pomaga na pewnym poziomie.
„Na Okinawie w Japonii Pustelnik (Hermit crab) ucieka z plastikowym kapslem, który zostawiają na plaży turyści i plażowicze”.
Sam magazyn jest przykładem dla świata, ponieważ zaczęli wysyłać swoje czasopisma w formie papierowej zamiast plastikowej.
„Aby płynąć pod prąd, koniki morskie chwytają dryfującą morską trawę lub inne naturalne szczątki. Na zanieczyszczonych wodach u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumbawa konik morski płynął z plastikowym patyczkiem. – „Chciałbym, żeby takie zdjęcie nie istniało” – mówi fotograf Justin Hofman”.
Kampania zidentyfikowała torby plastikowe, butelki i słomki jako problematyczne produkty.
„Na całym świecie sprzedaje się prawie milion plastikowych butelek w ciągu minuty”.
I wzywa konsumentów, aby zobowiązali się do radykalnego ograniczenia korzystania z plastikowych butelek przez dokonywanie prostych, świadomych wyborów.
„Niektóre zwierzęta żyją teraz w świecie tworzyw sztucznych – jak na przykład te hieny przeszukujące składowisko odpadów w Harar w Etiopii. Słuchają śmieciarek i znajdują większość jedzenia w śmieciach”.
Czy przyjmiesz przyrzeczenie?
„Dotychczas zgłoszono, że około 700 gatunków zwierząt morskich zjadło lub zaplątało się w plastik”.
„Do 2050 r. praktycznie każdy gatunek ptaków morskich na planecie będzie jadł plastik”.
„W 2015 r. wytworzono ponad 6,9 mld ton odpadów z tworzyw sztucznych. Około 9 procent z nich zostało poddanych recyklingowi, 12 procent zostało spalonych, a 79 procent zgromadzonych na wysypiskach lub w środowisku”.
„Zaraz po świcie w Kalyanie, na obrzeżach Bombaju w Indiach, zbieracze śmieci szukający tworzyw sztucznych rozpoczynają codzienne obchody na wysypisku, do którego dołącza stado ptaków. W oddali śmieciarki nadjeżdżające z megamiasta przemierzają dolinę śmieci. Kobieta niosąca czerwony materiał mieszka na wysypisku śmieci”.
„Po umyciu arkuszy przezroczystych plastikowych śmieci w rzece Buriganga w Dhace w Bangladeszu, Noorjahan rozkłada je do sucha, regularnie je obracając – jednocześnie opiekując się swoim synem, Momo. Plastik zostanie ostatecznie sprzedany re-cyklerowi. Mniej niż jedna piąta plastiku podlega recyklingowi na całym świecie”.
„Kolorowe wióry z tworzywa sztucznego – zbierane, myte i sortowane ręcznie – wysychają na brzegach Buriganga. Około 120 000 osób pracuje w branży nieformalnego recyklingu w okolicach Dhaki i pobliżu, gdzie 18 milionów mieszkańców wytwarza około 11 000 ton odpadów dziennie”.
„Największy zakład recyklingu w San Francisco w Recology obsługuje od 500 do 600 ton dziennie. Jedna z niewielu fabryk w USA, która akceptuje torby na zakupy, ponad dwukrotnie zwiększyła tonaż, który poddaje recyklingowi w ciągu ostatnich 20 lat”.
„Ciężarówki pełne plastikowych butelek trafiają do zakładu recyklingu w Valenzuela na Filipinach. Butelki zostały zebrane z ulic metropolii Manili przez zbieraczy odpadów, którzy sprzedają je handlarzom złomu, którzy je tu przynoszą. Plastikowe butelki i nakrętki zostaną rozdrobnione, sprzedane i wywiezione”.
Chiny są największym producentem tworzyw sztucznych – stanowią ponad jedną czwartą globalnej całości – większość z nich jest eksportowana na świat.
Czytaj: Chiny produkują ryż z plastiku! Sprawdź, jak go rozpoznać
Ta tabela ilustruje wzrost zużycia tworzyw sztucznych na przestrzeni lat.
Czytaj: KOSTARYKA – KRAJ, KTÓRY JAKO PIERWSZY WYELIMINUJE PLASTIK I WĘGIEL.