Plastikowe sztućce, talerze i kubki jednorazowego użytku zostaną zakazane

0
186
Odpady plastikowe w oceanach stwarzają poważne ryzyko dla środowiska. Zdjęcie: pl.freepik.com

Zakaz ma zostać ujawniony w nadchodzących tygodniach i oznaczałby zastąpienie plastikowych przedmiotów biodegradowalnymi alternatywami.

Jednorazowe plastikowe sztućce, talerze i kubki z polistyrenu mają zostać zakazane w Anglii po konsultacjach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Therese Coffey, sekretarz ds. środowiska, jest gotowa ujawnić plany wycofania produktów i zastąpienia ich biodegradowalnymi alternatywami w nadchodzących tygodniach, donosi Financial Times.

Szkocja jako pierwsza część Wielkiej Brytanii wprowadziła zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych w czerwcu 2022 roku, obejmując plastikowe sztućce, słomki, mieszadła do napojów i polistyrenowe pojemniki na żywność.

Walia również zakazała w tym roku jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych po tym, jak stała się jednym z pierwszych krajów, które pobierały opłaty za plastikowe torby w 2011 roku.

Plastikowe słomki, mieszadła do kawy i patyczki kosmetyczne zostały zakazane w Anglii w 2020 roku.

Czytaj: Rząd Kanady wpisał plastik na listę produktów toksycznych

Plany rozszerzonego ustawodawstwa pojawiają się po tym, jak Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra) przeprowadził konsultacje społeczne na temat planu od listopada 2021 r. do lutego tego roku.

Jednorazowe plastikowe talerze, sztućce, patyczki do balonów oraz kubki ze spienionego i ekstrudowanego polistyrenu mogą teraz zostać wycofane w celu zmniejszenia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Czytaj: Więzienie lub kara grzywna za plastikowe torebki!

Financial Times informuje, że zakaz został opóźniony przez chaos w Westminster i zacytował osoby z rządu, które podobno twierdzą, że pani Coffey przygotowuje się do zatwierdzenia zakazu.

Rzecznik Defra powiedział: „Jesteśmy zdeterminowani, aby pójść dalej i szybciej, aby zmniejszyć, ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi więcej naszych zasobów, aby przekształcić nasz przemysł odpadowy i wywiązać się z naszych zobowiązań w ambitnym 25-letnim planie ochrony środowiska. Kluczowe znaczenie ma ograniczenie naszej zależności od tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.”

„Po wprowadzeniu zakazu używania jednorazowych słomek, mieszadeł i patyczków higienicznych oraz zakończeniu sprzedaży miliardów toreb jednorazowego użytku z opłatą za torby plastikowe, wkrótce odpowiemy na konsultacje w sprawie dalszych zakazów plastikowych talerzy, sztućców, patyczków do balonów oraz kubków ze spienionego i ekstrudowanego polistyrenu”.