„Płonący” wodospad stał się zbyt popularny

0
705
Możliwość obejrzenia płonącego wodospadu jest krótka, ale piękna. (Zdjęcie: Jay Huang [CC BY 2.0] / Flickr)

To olśniewające zjawisko występuje tylko w lutym, ale zbyt wiele osób o tym wie.

Podczas gdy sam Park Narodowy Yosemite słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów i oferuje zimą spektakularną okazję, aby zobaczyć niezrównane piękno parku narodowego, prawie wszyscy, którzy tam jadą, jadą zobaczyć tylko jedno zjawisko.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni lutego kąt zachodzącego słońca przekształca wodospad Horsetail o długości 650 metrów nad El Capitan w coś, co wielu nazywa „wodospadem Yosemite”, albo „płonącym wodospadem”. Można odnieść wrażenie, że z wierzchołka El Capitan, zamiast wody, spływa rozgrzana do czerwoności lawa.

Wielu fotografów z całego świata nie chce przegapić tego hipnotyzującego zjawiska, dlatego wielu wybiera najlepsze miejsca, aby uchwycić ten moment na zdjęciach już o 5 rano każdego ranka.

Czytaj: Wodospady Wiktorii wysychają w przerażającym tempie!

Smutna wiadomość jest taka, że „płonący” wodospad stał się zbyt popularny, przyciągając tłumy, które niszczą okolicę. Po wydarzeniu w 2019 r. strażnicy parku stwierdzili, że mają dość takich sytuacji.

Odwiedzający leżeli nad brzegiem rzek, zwiększając erozję i niszcząc roślinność. Gdy brzegi rzeki się zapełniły, goście przenieśli się do rzeki Merced, depcząc wrażliwą roślinność i narażając się na niebezpieczne warunki. Niektóre niezabudowane obszary zaśmiecono śmieciami, a brak toalet spowodował niehigieniczne warunki.

National Park Service zamyka dostęp do dwóch z trzech głównych miejsc widokowych od 14 do 27 lutego w kluczowych godzinach i ogranicza parkowanie na wielu obszarach. Dla zapalonych fotografów i miłośników przyrody oznacza to wędrówkę o długości 1,5 km lub więcej.

To problem, który narasta od lat.

„Pod względem popularności miejsce to rozprzestrzeniło się jak pożar” –
powiedział Sean Flansbaum fotograf z Bay Area w 2016 roku.

Wodospad ten może być kapryśny.

Jak każde inne zdarzenie zależne od pogody, entuzjazm wobec zjawiska naturalnego może szybko doprowadzić do rozczarowania, gdy zachodzące słońce jest hamowane przez burze, chmury lub mgłę. Kilka lat „płonąca lawa” nie pokazała się wcale w krytycznym dwutygodniowym okresie lutego. Ważna jest także temperatura; temperatura musi być wystarczająco ciepła, aby woda mogła płynąć. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, śnieg pozostanie zamrożony, wyjaśnia strona wodospadu Yosemite.

Najlepszy czas oglądania tego zjawiska w 2020 r. będzie o zachodzie słońca od 12 do 28 lutego, a szczyt przypada na 22 lutego. Jeśli pokaz jest dostępny, odwiedzający będą mieli około 10 minut na zrobienie jak największej liczby zdjęć (lub po prostu będą mogli się rozkoszować fantastycznym pięknem tego wszystkiego), zanim zniknie zachodzące słońce. Dla tych, którzy wolą podziwiać zjawisko z daleka są dwa filmik poniżej.

Czytaj: TEN SŁYNNY WODOSPAD W CHINACH WYGLĄDA JAK Z FILMU FANTASY