Plotki, obgadywanie za plecami. Dlaczego plotkujemy i obgadujemy siebie nawzajem?

0
859
To osoba obgadująca ma deficyt swojej wartości i trzeba jej współczuć. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czym jest plotka?

Plotka to niesprawdzona lub kłamliwa wiadomość zwykle powodująca utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy. Czyli jest to obrażanie drugiej osoby za jej plecami.

Jako informacja plotka umożliwia osobie rozpowszechniającej kłamliwą wiadomość, podniesienie swojego statusu. Osoba rozpoczynająca plotkowanie, jak i ta, która wnosi nowe informacje mają szanse na poprawę swojej pozycji w grupie. Poza tym ocenianie innych jest pośrednio informacją (sprawieniem wrażenia), że osoba, która ocenia zna się na normach grupowych i ma „moralne” prawo oceniać innych.

Plotkowanie jak podają psychologowie może też być wykorzystywane jako strategia do niszczenia reputacji konkurentów. Jest również jednym z przejawów agresji pośredniej, czyli agresji nie wprost, służącej zniszczeniu relacji interpersonalnych.

Czytaj: Porady dla 30-latek od 60-letniej kobiety

Co na to wiara chrześcijańska?

– Ci, którzy we wspólnocie obmawiają braci, członków tej społeczności, chcą ich zabić – oświadczył Franciszek w jednym ze swoich kazań. (Kawałek kazania z Domu Świętej Marty).

Papież zwrócił uwagę na to, że wszyscy są przyzwyczajeni do plotek, do obmawiania innych. – Ale jakże często nasze wspólnoty, także nasza rodzina stają się piekłem, gdzie praktykuje się to przestępstwo, zabijanie brata czy siostry językiem – powiedział Franciszek.

Papież wyraził opinię, że wspólnoty i rodziny są niszczone przez zawiść.

– Widzimy ofiary oręża, ale trzeba też myśleć o naszej codziennej broni, o języku, o obmawianiu, o plotkowaniu – podkreślił i wskazał, że tam, gdzie jest Bóg, nie ma zawiści, zbrodni, nienawiści i zazdrości, lecz jest braterstwo.

Papież zaapelował: – Nigdy nie zabijaj bliźniego swoim językiem.

Podsumowując, obgadywanie za plecami, wyśmiewanie, wyzywanie to w zgodzie z wiarą katolicką ciężki grzech. Według papieża, tego typu zachowania zabijają rodzinę i nie powinny w ogóle mieć miejsca w rodzinach katolickich. Papież nie widzi usprawiedliwienia dla osoby obgadującej, jak i uczestniczącej w tym procederze.

W nawiązaniu do ujęcia psychologicznego oraz katolickiego należy stwierdzić, że plotka wyrządza dużo krzywdy. Jest objawem słabości, zakłamania i próbą dowartościowania siebie w oczach innych.

Czytaj: Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu otwarta