Po prawie stuleciu Ziemia ma wreszcie 5 oficjalnych oceanów

0
568
Zdjęcie: Twitter

Od teraz oficjalnie Ziemia ma 5 oceanów.

8 czerwca 2021 roku ludzie na całym świecie obchodzili Światowy Dzień Oceanów. Znane wydawnictwo National Geographic w szczególny sposób upamiętniło to ważne święto.

Firma — będąca czołowym producentem map od 1915 roku — ogłosiła, że teraz rozpoznano piąty ocean świata. Ocean Południowy obejmuje mroźne wody wokół Antarktydy. Jego oficjalne rozpoznanie i umieszczenie na mapach to krok w kierunku uznania wyjątkowego znaczenia tego regionu.

National Geographic dodała Ocean Południowy wokół Antarktydy do czterech oficjalnych oceanów, które znamy: Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego i Arktyki.

Od teraz Ocean Południowy jest piątym oceanem na mapach naszej planety.

Chociaż National Geographic dopiero teraz oficjalnie uznało Ocean Południowy za odrębny akwen, o regionie toczy się debata od wielu lat. Wody wokół Antarktydy od lat znane są jako Ocean Południowy, ale nie mają oficjalnego oznaczenia. Naukowcy od dawna zwracają uwagę na niskie temperatury i wyjątkowe życie morskie w regionie otaczającym najbardziej wysunięty na południe kontynent. To tylko niektóre cechy wód, przez które przepływa Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC).

„Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nigdy nie było porozumienia na arenie międzynarodowej, nigdy nie uznaliśmy go oficjalnie” – powiedział geograf Alex Tait dla National Geographic.

Prąd antarktyczny

National Geographic rozpoczęło tworzenie map w 1915 roku, ale społeczeństwo formalnie uznało tylko cztery oceany, które zostały zdefiniowane przez kontynenty, które z nimi graniczyły.

Natomiast Ocean Południowy nie jest definiowany przez otaczające go kontynenty, ale przez Antarktyczny Prąd okołobiegunowy (ACC), który płynie z zachodu na wschód. Naukowcy uważają, że ACC powstał 34 miliony lat temu, kiedy kontynent Antarktyda oddzielił się od Ameryki Południowej, umożliwiając swobodny przepływ wody wokół „dna” świata.

Czytaj: Kiedy zostanie otwarta Panorama Racławicka we Wrocławiu?

Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC), który płynie z zachodu na wschód, wyznacza granice Oceanu Południowego. Zdjęcie: Twitter

Wody ACC – a zatem większość Oceanu Południowego – są zimniejsze i nieco mniej słone niż wody oceanu na północy.

ACC pobiera wodę z Oceanu Atlantyckiego, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, aby napędzać globalny „taśmociąg”, który przenosi ciepło wokół planety, podczas gdy zimna, gęsta woda ACC tonie i pomaga magazynować węgiel w głębinach oceanicznych. Według National Geographic tysiące gatunków morskich żyje tylko w obrębie ACC.

Czytaj: Dlaczego oceany są słone?

National Geographic oficjalnie uznało Ocean Południowy (Southern Ocean) za piąty ocean na świecie.

Twitter

johannesfloe.com – Art to remember