Naukowcy z Włoch odkryli mikrodrobiny plastiku w łożyskach młodych matek.
Badane kobiety nie miały żadnych komplikacji przy porodzie, a długoterminowe skutki mikroplastiku nie są znane.
Jednak naukowcy stwierdzili, że obecność plastiku w organizmie jest niepokojąca.
„To jak posiadanie dziecka-cyborga: nie składa się już tylko z ludzkich komórek, ale jest mieszaniną istoty biologicznej i nieorganicznej. Matki były zszokowane ”- powiedział Antonio Ragusa, główny autor badania.
Czytaj: Niemowlęta mogą pić miliony mikroplastików dziennie z butelek do karmienia

Badanie przeprowadzone przez zespoły w rzymskim szpitalu Fatebenefratelli i Politecnica delle Marche University zostało opublikowane w czasopiśmie Environment International, poinformowało ANSA.
W sumie badacze znaleźli 12 fragmentów mikroplastiku w czterech łożyskach z sześciu ofiarowanych przez kobiety po porodzie.
„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem mikroplastiki w łożysku, byłem zdumiony” – powiedział Ragusa.
Czytaj: Morze plastiku, które stworzyliśmy.

Analizie poddano tylko 3% tkanki łożyska, co oznacza, że całkowita liczba fragmentów może być znacznie większa.
„Trzy łożyska zidentyfikowano jako poplamiony polipropylen i polimer termoplastyczny, podczas gdy w przypadku pozostałych dziewięciu można było zidentyfikować tylko pigmenty, z których wszystkie były używane do produkcji powłok wytworzonych przez człowieka, farb, klejów, tynków, farb palcowych, polimerów i kosmetyków oraz środków higieny osobistej”- czytamy w badaniu.
Kiedy komórki ludzkie identyfikują mikroplastiki, są traktowane jak ciała obce i mogą wywołać odpowiedź immunologiczną.
„Obecność plastiku w organizmie powoduje, że układ odpornościowy, który sam rozpoznaje, jest zaburzony, nawet jeśli nie jest organiczny” – stwierdzili naukowcy.

„Ze względu na kluczową rolę łożyska we wspieraniu rozwoju płodu oraz w działaniu jako interfejs między nim a środowiskiem zewnętrznym, obecność egzogennych i potencjalnie szkodliwych (plastikowych) cząstek jest przedmiotem wielkiego niepokoju” – dodał.
Aby upewnić się, że łożyska kobiet nie zostały zanieczyszczone plastikiem po opuszczeniu ciała, lekarze utrzymywali podczas porodu środowisko wolne od plastiku.
Położne używały bawełnianych rękawiczek i bawełnianych ręczników do przykrycia kobiecych łóżek. Patolodzy nosili również bawełniane rękawiczki i używali metalowych skalpeli.
Jak wynika z badania, w ciągu ostatnich 100 lat światowa produkcja tworzyw sztucznych osiągnęła 320 mln ton rocznie. Ponad 40% tego przypada na opakowania jednorazowe, co prowadzi do ogromnych ilości odpadów z tworzyw sztucznych.
Mikroplastiki, których fragmenty znaleziono w łożyskach, działają również jako nośniki innych chemikaliów. Należą do nich zanieczyszczenia środowiska i dodatki do tworzyw sztucznych, o których wiadomo, że mają szkodliwe skutki.
Źródło: unilad.co.uk
johannesfloe.com – Art to remember
Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org