Po raz pierwszy znaleziono mikroplastiki w łożyskach kobiet w ciąży

0
486
Pexels/Pixabay

Naukowcy z Włoch odkryli mikrodrobiny plastiku w łożyskach młodych matek.

Badane kobiety nie miały żadnych komplikacji przy porodzie, a długoterminowe skutki mikroplastiku nie są znane.

Jednak naukowcy stwierdzili, że obecność plastiku w organizmie jest niepokojąca.

„To jak posiadanie dziecka-cyborga: nie składa się już tylko z ludzkich komórek, ale jest mieszaniną istoty biologicznej i nieorganicznej. Matki były zszokowane ”- powiedział Antonio Ragusa, główny autor badania.

Czytaj: Niemowlęta mogą pić miliony mikroplastików dziennie z butelek do karmienia

Zdjęcie: pixabay.com

Badanie przeprowadzone przez zespoły w rzymskim szpitalu Fatebenefratelli i Politecnica delle Marche University zostało opublikowane w czasopiśmie Environment International, poinformowało ANSA.

W sumie badacze znaleźli 12 fragmentów mikroplastiku w czterech łożyskach z sześciu ofiarowanych przez kobiety po porodzie.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem mikroplastiki w łożysku, byłem zdumiony” – powiedział Ragusa.

Czytaj: Morze plastiku, które stworzyliśmy.

21 marca 2020 r ., plastikowa butelka widziana w rzece Buriganga w Dhace w Bangladeszu. Odpady chemiczne młynów i fabryk, odpady z gospodarstw domowych ostatecznie wpadają do rzeki Buriganga, która jest uważana za linię życia Dhaki. Tysiące ludzi codziennie korzysta z rzeki w celu kąpieli, prania odzieży, nawadniania żywności i transportu towarów. Rzeka ucierpiała z powodu ogromnej utraty różnorodności biologicznej i teraz stała się wąska. Duży obszar rzeki Buriganga, który jest linią życia stolicy, stał się czarny jak smoła od toksycznych odpadów, ropy i chemikaliów napływających do niej z jednostek przemysłowych. Zdjęcie: © Zakir Hossain Chowdhury / ZUMA Wire

Analizie poddano tylko 3% tkanki łożyska, co oznacza, że całkowita liczba fragmentów może być znacznie większa.

„Trzy łożyska zidentyfikowano jako poplamiony polipropylen i polimer termoplastyczny, podczas gdy w przypadku pozostałych dziewięciu można było zidentyfikować tylko pigmenty, z których wszystkie były używane do produkcji powłok wytworzonych przez człowieka, farb, klejów, tynków, farb palcowych, polimerów i kosmetyków oraz środków higieny osobistej”- czytamy w badaniu.

Kiedy komórki ludzkie identyfikują mikroplastiki, są traktowane jak ciała obce i mogą wywołać odpowiedź immunologiczną.

„Obecność plastiku w organizmie powoduje, że układ odpornościowy, który sam rozpoznaje, jest zaburzony, nawet jeśli nie jest organiczny” – stwierdzili naukowcy.

Zdjęcie: pixabay.com

„Ze względu na kluczową rolę łożyska we wspieraniu rozwoju płodu oraz w działaniu jako interfejs między nim a środowiskiem zewnętrznym, obecność egzogennych i potencjalnie szkodliwych (plastikowych) cząstek jest przedmiotem wielkiego niepokoju” – dodał.

Aby upewnić się, że łożyska kobiet nie zostały zanieczyszczone plastikiem po opuszczeniu ciała, lekarze utrzymywali podczas porodu środowisko wolne od plastiku.

Położne używały bawełnianych rękawiczek i bawełnianych ręczników do przykrycia kobiecych łóżek. Patolodzy nosili również bawełniane rękawiczki i używali metalowych skalpeli.

Jak wynika z badania, w ciągu ostatnich 100 lat światowa produkcja tworzyw sztucznych osiągnęła 320 mln ton rocznie. Ponad 40% tego przypada na opakowania jednorazowe, co prowadzi do ogromnych ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Mikroplastiki, których fragmenty znaleziono w łożyskach, działają również jako nośniki innych chemikaliów. Należą do nich zanieczyszczenia środowiska i dodatki do tworzyw sztucznych, o których wiadomo, że mają szkodliwe skutki.

Źródło: unilad.co.uk

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org