Po tych zachowaniach rozpoznasz toksyczną osobę

0
1094
zdjęcie: exploringyourmind.com

Codziennie mamy styczność z wieloma ludźmi. Żyjemy w świecie pełnym różnych ludzi, o różnym podejściu do życia i różnych charakterach. Czasami na swojej drodze spotykamy osoby, których możemy określić jako toksycznych. Jak ich rozpoznać?

Taka osoba pojawia się znikąd. Nagle zmienia wszystko w Twoim życiu. Niby zawsze pomoże, zawsze zachwyci swą bystrością i sprytem, niby grzeczny, ale niestety demoniczny…Taki właśnie jest w skrócie toksyczny człowiek. Na pierwszy rzut jest idealny, bez wad, a w rzeczywistości to diabeł w ludzkiej skórze. Zmienia nasze codzienne życie w horror.

Jak zachowuje się toksyczna osoba?

Toksyczna osoba bardzo dobrze wie, jak Cię omotać. Wie, jak się zachować i co powiedzieć, by posiąść swoją ofiarę. Posunie się do wszystkiego, by zdobyć zaufanie – czaruje i idealnie gra kogoś dobrego.

Na początku zachowuje się jak anioł zesłany z nieba – zawsze pomoże, wysłucha w ciężkich chwilach, wesprze, chociażby musiał poświęcić wiele czasu i zaangażować się. Na początku pokazuje, że jest oddany w 100%, które potem sobie odbierze z nawiązką i w brutalny sposób. Poświęcanie swojego czasu na zwodzenie swojej ofiary jest jak kredyt o wysokim oprocentowaniu – nigdy się nie kończy.

Toksyczni ludzie potrafią być niezwykle charyzmatyczni. Zawsze czujemy się oczarowani ich aurą i zaczynamy się mocno przyjaźnić, wchodzić w takimi ludźmi w głęboką relację. Gdy zdamy sobie sprawę, że to toksyczni ludzie jest już za późno. Ich zachowanie może być dla Ciebie destrukcyjne, dlatego istotne jest, aby nauczyć się możliwie jak najwcześniej rozpoznawać takich wyniszczających ludzi.

Poniższe zachowania powinny być dla Ciebie czerwoną lampką, która wskazuje, że masz do czynienia z toksyczną osobą, z wampirem energetycznym, manipulantem albo po prostu z osobą, która ma duże problemy. Niech to będzie dla Ciebie wskazówka, że należy jak najszybciej się ewakuować. Nie pozwól, aby ktoś naruszał Twoje granice, manipulował Tobą i próbował Cię kontrolować. Takie zachowania trują Cię od środka i nie powinny być nigdy tolerowane.

zdjęcie: houseofwellness.com.au

Po tym poznasz toksyczną osobę:

 • Po spotkaniu z taką osobą jesteś emocjonalnie wyczerpana. Nawet nie umiesz wyjaśnić, po czym jesteś taka wykończona. Po prostu nie masz sił i jesteś zmęczona towarzystwem tej osoby.
 • Toksyczna osoba używa gróźb i zastrasza, byle tylko osiągnąć swój cel. Zna także Twoje słabe strony i nie zawaha się ich użyć, aby przekonać Cię do swoich racji.
 • Toksyczna osoba próbuje Cię kontrolować jednocześnie wzbudzając poczucie winy. Bez skrupułów powie: „Pamiętasz jak zrobiłam to dla Ciebie, teraz mi się nie odwdzięczysz?”, albo „Gdybyś mnie kochała, to… ” lub „Taki z Ciebie przyjaciel?!”.
 • Bardzo szybko jest zazdrosna. Gdy toksyczna osoba czuje się zagrożona, stara się kontrolować sprawy w niezdrowy sposób, które mogą skończyć się tragicznie.
 • Osoba toksyczna nie rozumie słowa „nie”. „Weź przestań, ze mną tego nie zrobisz?”, „Jak to już chcesz jechać? Przestań, zostań, ja Cię odwiozę po urodzinach”.
 • Taka osoba cały czas stawia siebie w roli ofiary. Wiecznie świat jest zły i robi jej krzywdę. Ciągle napotyka tylko oszustów. Nagromadzenie tak wielu dziwnych sytuacji nie jest jej winą. Nie zdziw się, gdy jakiegoś dnia odbierzesz telefon i dowiesz się, że to wszystko przez Ciebie.
 • Gdy toksyczna osoba mówi komplementy, zawsze coś się za tym kryje. Chwali Cię, aby Cię „kupić”. Wie jak powiedzieć, żebyś Ty zastanawiał się, czy właśnie nie zostałeś skrytykowany.
 • Toksyczna osoba nie szanuje niczyich granic. Dodatkowo nagminnie przekracza te granice, obojętnie w jakiej kwestii. Zawsze usłyszysz: „Nie przesadzaj”, „Nie wymyślaj”, „No przestań”.
 • Toksyczna osoba jest skupiona przede wszystkim na sobie. W zasadzie gdzieś ma Twoje życie, a o Twoje zdanie pyta tylko wtedy, gdy chodzi o nią. Jeśli dzwoni do Ciebie, to tylko dlatego, że czegoś potrzebuje lub chce ponarzekać na swój ciężki los.
 • Toksyczna osoba bardzo często Cię testuje, oczekując od Ciebie dowodów na Twoją miłość czy przyjaźń.
 • Toksyczna osoba wykorzysta każdą okazję, aby Cię poniżyć. Dodatkowo bardzo często lubi Cię oceniać.
 • Toksyczna osoba jest za bardzo wylewna. Znasz ją dopiero chwilę, a już znasz całą historię o jej trudnym dzieciństwie. Obarcza Cię osobistymi i intymnymi szczegółami ze swojego życia. Teraz bardziej zrozumiesz punkt pierwszy – kiedy wracasz ze spotkania z taką osobą i jesteś wykończona, wracasz przybita, bo toksyczna osoba przelała na Ciebie cały swój ból. W momencie, kiedy toksyczna osoba odczuje Twoją wymyśloną dezaprobatę, zwraca się przeciwko Tobie. I w taki sposób, nie wiadomo nawet kiedy, stajesz się jej największym wrogiem.

Jak uchronić się przed toksyczną osobą?

Jeśli zdałaś sobie sprawę, że masz do czynienia z toksyczną osobą, czym prędzej ogranicz kontakty do minimum. Jeśli to możliwe zerwij kontakt całkowicie. Oczywiście tak drastyczna opcja nie jest możliwa za każdym razem.

Czasami jest to osoba z rodziny, albo osoba z pracy. Jeśli zdecydujesz się utrzymywać kontakt z toksyczną osobą pamiętaj, żeby wcześniej określić formę interakcji. Spotykaj się z nią jeśli już naprawdę musisz, ale mimo to na spotkaniu trzymaj ją na dystans. Nie daj się wciągać w niepotrzebne dla nikogo gadki i nigdy nie usprawiedliwiaj się przed taką osobą. Toksyczna osoba nie szuka porozumienia, ona chce wyjść z sytuacji zwycięsko, druga strona się kompletnie nie liczy. Dąż do tego, aby kontakt z toksyczną osobą był jak najkrótszy, uprzejmy, ale jednocześnie powierzchowny i chłodny.

Nie łudź się, że w życiu nie napotkasz na swojej drodze toksyczną osobę. Naucz się jak najszybciej rozpoznawać taką osobę, będziesz mogła się jak najszybciej przed nią obronić. Nie bój się toksycznej osoby. Bądź twarda i silna. Radzenie sobie z toksyczną osobą nie jest łatwe. Toksyczni ludzie potrafią wyssać z Ciebie całą energię i chęć do życia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TYCH RZECZY NIE ROBIĄ OSOBY PEWNE SIEBIE – f7dobry.com

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl