Piorun to wyładowanie elektryczne, które występuje w atmosferze i ma napięcie dziesiątek milionów, a czasem nawet miliardów woltów.
Ludzie obawiają się tego naturalnego zjawiska od czasów starożytnych. Wcześniej przypisywano go najpotężniejszym bogom – Perunowi i Zeusowi.
Dzięki nauce wiemy teraz, jak i dlaczego powstają tak potężne wyładowania elektryczne, które często obserwujemy podczas burzy, ale nie stają się one dzięki tej wiedzy mniej przerażające i imponujące.
1. Konsekwencje uderzenia pioruna w pole golfowe
2. Piorun uderzył w krawężnik.
3. Ziemia po uderzeniu pioruna
4. Wzór po uderzeniu pioruna jest jednocześnie fascynujący i przerażający
5. W tym miejscu piorun uderzył kilka razy jednocześnie
Piorun jest śmiertelny dla ludzi. Należy zaznaczyć, że uderzenia piorunem często występują na terenach otwartych, ponieważ prąd płynie kanałem o najmniejszym oporze elektrycznym.
Udowodniono, że we wnętrzu nawet najwyższego wielokondygnacyjnego budynku, znane nam liniowe błyskawice nie mogą zaszkodzić, są jednak pioruny kuliste, które teoretycznie mogą przenikać przez otwarte otwory.
Czytaj: Mężczyzna zrobił genialne zdjęcie uderzenia pioruna na rzece Missisipi
6. Drewno po uderzeniu pioruna
7. Proces powolnego tlenia się od wewnątrz
8. To drzewo praktycznie się pali
9. Takie drzewa mogą łatwo spowodować pożar w lesie
10. Jak po potężnej eksplozji
Wysokie drzewa są często celem piorunów. Suche wybuchają natychmiast po wyładowaniu elektrycznym, a piorun w żywe drzewo trafia w ziemię. Wyładowanie przechodzi przez drzewo, jednocześnie uwalniając dużą ilość ciepła. Woda zamienia się w parę, a drzewo pęka, czasami całkowicie traci korę, a czasami tylko częściowo, demonstrując spiralną ścieżkę zrzutu. Możliwy jest również ogień wewnątrz drzew. W takim przypadku pień może się tlić od kilku godzin do kilku dni z rzędu.
Czytaj: Pioruny i przyroda pokazane w epickim wideo 4K
11. Nie wszystkim drzewom udaje się przywrócić korę
12. Niektóre wysychają, podczas gdy inne mają na zawsze widoczne „blizny”, które nigdy nie znikną
13. Błyskawica podzieliła drzewo na dwie części
14. Po utracie kory drzewo zaczęło wysychać, a wzdłuż pnia pojawiły się pęknięcia
15. Kolejny przykład pożaru po uderzeniu pioruna
Badania naukowców wykazały, że średnio co sekundę na świecie występuje około 50 uderzeń pioruna. Ale tylko jedna czwarta z nich dociera do ziemi, większość z nich pozostaje w błyskach wśród chmur.
Oprócz przypalonych śladów na trawniku i asfalcie, spalonych drzew i innych przerażających konsekwencji, błyskawice powodują pojawienie się fulgurytów. Jest to roztopiony piasek, którego kształt podąża za ścieżką wyładowania elektrycznego. Fulguryty są bardzo delikatne, ponieważ są puste w środku, więc bardzo rzadko można je zobaczyć w stanie nienaruszonym przez wiatr lub wodę.
16. Niektóre fulguryty pozostają pod warstwą piasku, inne są widoczne z daleka
17. Długość największego fulgurytu znalezionego w Wielkiej Brytanii przekracza 9 metrów
18. Duże fulguryty są rzadkie. Na plażach często można spotkać malutkie, wysokie na kilka centymetrów i często mylone są one ze strukturami niektórych owadów
19. Kształty i rozmiary fulgurytów są całkowicie nieprzewidywalne
20. Zależą one od siły uderzenia pioruna
Najdłuższa błyskawica, jaką można było zarejestrować, miała długość 321 kilometrów. Wiadomo też, że błyskawica jako zjawisko istnieje nie tylko na Ziemi. Błyskawice występują także na innych planetach Układu Słonecznego – Uranie, Saturnie, Jowiszu i Wenus.
johannesfloe.com – Art to remember
Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org