Podstawowe ćwiczenia na zwiększenie poczucia pewności siebie

0
695

Pomimo, że na zewnątrz mamy zwyczaj pokazywać się od jak najlepszej strony, to w środku często czujemy pustkę, a nawet kompleksy. Jeżeli często czujesz się gorszy od innych, towarzyszy ci w życiu niepewność, nieśmiałość i smutek z własnego powodu – te ćwiczenia są jak najbardziej dla ciebie. Nie lekceważ ich, gdyż poczucie pewności siebie jest bezcenne. A dobra wiadomość jest taka, że to jedna z tych rzeczy w życiu, z którymi nie rodzimy się a nabywamy. I nawet jeżeli masz już całkiem sporo lat, wciąż masz szansę stać się pewnym siebie człowiekiem! 

1.Wypisz minimum 30 swoich mocnych stron

Myślisz „banał”? Zobaczysz, że po pierwszych dziesięciu ćwiczenie okaże się trudne… Myślisz, że nie podołasz? Tym bardziej takie ćwiczenie może się okazać dla ciebie bezcenne. I już na samym początku wspomnijmy, że odrobina zdrowego egoizmu jest wskazana. Przypomnij sobie wszystkie momenty życia kiedy coś ci się udało, byłeś z siebie dumny. Zapisz to. A potem zanotuj wszystkie pozytywne cechy charakteru, które myślisz że posiadasz. Sam fakt, że to zapiszesz…potem przeczytasz pozwoli ci uświadomić sobie, jak wspaniałym człowiekiem jesteś. Czy może być 29 mocnych stron? Wierzę, że znajdziesz ich PRZYNAJMNIEJ trzydzieści. 🙂

źródło: pixabay.com

2. Poproś najbliższych żeby wypisali co w tobie lubią

Mogą to zrobić zupełnie anonimowo, np. wrzucać niepodpisane karteczki do koperty/koszyka, który im na to przygotujesz. Jeżeli faktycznie możesz im ufać na pewno cię nie wyśmieją, a zrozumieją że potrzebujesz pozytywnego kopa i wzmocnienia poczucia pewności siebie. Czytanie pozytywnych rzeczy na swój temat, które napisali inni z pewnością jeszcze bardziej pozwoli ci uwierzyć w siebie, niż czytając rzeczy, które napisałeś o sobie sam.

3. Spraw sobie przyjemność

Kup sobie nowe ubranie, zatańcz do ulubionej piosenki, wybierz się na spacer w miejsce, które od dawna chciałeś odwiedzić, lub spędź wieczór z ulubioną książką z dala od obowiązków. Jeżeli od czasu do czasu robisz coś dla siebie, pokazujesz sam sobie, że siebie lubisz. A to naprawdę bardzo ważne.

źródło: pixabay.com

4. Zacznij zmieniać w sobie coś, co zawsze chciałeś zmienić

Miewasz kompleksy z powodu zbyt dużej masy ciała? Zapisz się na siłownie lub zacznij biegać? Denerwują cię zbyt puszące cię włosy? Udaj się do fryzjera. Chciałeś być bardziej punktualny? Staraj się codziennie wstawać pół godziny wcześniej i zawsze przychodzić na czas. Już samo to, że zaczniesz robić to o czym dotychczas tylko marzyłeś zwiększy twoją pewność siebie. A co dopiero, kiedy uda ci się osiągnąć wyznaczony cel!

5. Skup się na „tu i teraz”

Jeżeli czytasz ten artykuł a pracy, w tramwaju, czy w poczekalni u lekarza, wyznacz sobie godzinę kiedy będziesz już w domu i znajdziesz pół godziny dla samego siebie na pobycie „tu i teraz” sam ze sobą. Co to znaczy? Żebyś nie myślał o tym co było i nie wybiegał też myślami do przyszłości, ale przez chwilę poczuł swoje ciało, wyrównał oddech i skupił się na chwili obecnej. Doceń to co masz teraz, obudź w swoim sercu wdzięczność za to. Zobaczysz, że odstresujesz się, poczujesz się szczęśliwszy, a co najważniejsze – twoje poczucie pewności siebie wzrośnie!

źródło: pixabay.com

Chcesz więcej? Przeczytaj: 5 sprawdzonych sposobów na wzmocnienie poczucia własnej wartości! 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.