Pogoda w Kanadzie: fala upałów bije rekordy

0
648
Wioska Lytton w zachodniej Kanadzie osiągnęła temperaturę 49,6°C! Zdjęcie: Twitter

Niebezpieczna fala upałów bije rekordy w zachodniej Kanadzie.

Dziesiątki ludzi zmarło w Kanadzie podczas bezprecedensowej fali upałów, która pobiła rekordy temperatur.

Policja w rejonie Vancouver zarejestrowała ponad 130 nagłych zgonów od piątku. Większość osób było w podeszłym wieku lub miało podstawowe schorzenia, przy czym często przyczyniała się do tego wysoka temperatura.

Kanada pobiła swój rekord temperatury trzeci dzień z rzędu, we wtorek było 49,6 stopni Celsjusza w Lytton, w Kolumbii Brytyjskiej.

Północno-zachodnie Stany Zjednoczone również odnotowały rekordowe wzrosty – i wiele ofiar śmiertelnych.

Eksperci twierdzą, że oczekuje się, że zmiana klimatu zwiększy częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów. Jednak powiązanie pojedynczego zdarzenia z globalnym ociepleniem jest skomplikowane.

Upał nad zachodnimi częściami Kanady i Stanów Zjednoczonych został spowodowany przez kopułę statycznego gorącego powietrza pod wysokim ciśnieniem, rozciągający się od Kalifornii po terytoria arktyczne. Temperatury spadają na obszarach przybrzeżnych, ale w regionach śródlądowych nie ma natychmiastowego wytchnienia.

Przed niedzielą temperatury w Kanadzie nigdy nie przekraczały 45C.

Premier Kolumbii Brytyjskiej John Horgan powiedział, że najgorętszy tydzień, jaki kiedykolwiek przeżyła prowincja, doprowadził do „katastrofalnych konsekwencji dla rodzin i społeczności”.

Liczba ofiar śmiertelnych związanych z upałami prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre obszary twierdzą, że zareagowały na incydenty nagłej śmierci, ale jeszcze nie zestawiły liczb.

Uważa się, że w samym Vancouver upały przyczyniły się do niespodziewanej śmierci 65 osób od piątku.

„Jestem policjantem od 15 lat i nigdy nie doświadczyłem takiej liczby nagłych zgonów, które pojawiły się w tak krótkim czasie” – powiedział sierżant policji Steve Addison. Trzy lub cztery zgony dziennie to normalna liczba.

Policjant powiedział, że ludzie przyjeżdżali do domów krewnych i „znajdowali ich zmarłych”.

W mieście zwiększona liczba połączeń alarmowych spowodowała zaległości i uszczupliła zasoby policji.

Lisa Lapointe, główna koroner Kolumbii Brytyjskiej, powiedziała, że w okresie od piątku do poniedziałku odnotowano 100 zgonów więcej niż normalnie.

Czytaj: Rząd Kanady wpisał plastik na listę produktów toksycznych

Czytaj: Jesteście odważni i lubicie podróże? Koniecznie musicie odwiedzić te miejsca!

Maleńka wioska Lytton, około 250 km na wschód od Vancouver – i niewiele dalej na południe niż Londyn – odnotowała wszystkie ostatnie rekordy Kanady.

Mieszkanka Meghan Fandrich powiedziała, że wyjście na zewnątrz było „prawie niemożliwe”.

„To było nie do zniesienia”, powiedziała gazecie Globe & Mail. „Staramy się jak najwięcej przebywać w pomieszczeniach. Jesteśmy przyzwyczajeni do upału i jest to suchy upał, ale 30°C znacznie różni się od 47°C”.

Zdjęcie: omsmedia.com

Wiele domów w Kolumbii Brytyjskiej nie jest wyposażonych w klimatyzację, ponieważ w miesiącach letnich temperatury są zwykle znacznie niższe. Tymczasowe fontanny wodne i centra chłodzenia zostały ustawione w rejonie Vancouver.

Krajowa służba meteorologiczna Environment Canada wydała ostrzeżenia dotyczące upałów dla prowincji Kolumbia Brytyjska i Alberta, a także dla obszarów Saskatchewan, Terytoria Północno-Zachodnie i Manitoba.

Upał był na tyle intensywny, że stopiło kable, co spowodowało zamknięcie usługi tramwajowej w Portland w niedzielę.

Pracownicy rolni często mają teraz możliwość rozpoczęcia pracy o świcie i zakończenia w południe. Ale zleceniobiorcy mówią, że niektórzy zostają bez względu na upał.

Jeden pracownik został znaleziony martwy na polu pod koniec swojej zmiany na farmie w Oregonie.

johannesfloe.com – Art to remember